Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    haskovo

    Зазимяване на кошерите на слънчогледов мед

    Здравейте въпросът ми е лошо ли е да се зазимят кошерите на слънчогледов мед, тъй като последната паша се очаква да е такава.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Каква е гаранцията, че ще имаш само слънчогледов мед?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    haskovo
    Няма гаранция, но ме питеснява да не се захароса зимата и да не могат да го взимат зимата и да загинат от глад.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако загинат върху захаросан мед, то няма да е от глад.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    При мен имаше доста слънчоглед миналата година. Дори въртях плодникови пити през септември от страх. Всички семейства презимуваха, но поради грешно зазимяване с найлон, през март имах висок подмор и смъртност. Като чистех дъното, под подмора имаше може би една чаша захар, т.е пчелите усвояват, но ронят кристалчетата на земята. Затова смятам тази година да врътна пак плодника и да им сложа инвертиран сироп за зимата.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Слънчогледовият мед има тъмножълт до светлокафяв цвят и приятен вкус и аромат. Той може да се съхранява дълго време, без да се измени. При кристализиране образува едри кристали с прозрачен цвят. Като храна за пчелите той е много добър. Особено подходящ е за попълване хранителните запаси на семействата и за доброто зимуване на пчелите.
    Това е цитат от сайта.
    Източници на информация:
    Пчеларски вестник

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    "....Но при високо съдържание на глюкоза и ниско на малтоза, както е при слънчогледовия и еспарзетовия, медът кристализира при спадане на температурата, още в питите. Това трябва да се има предвид от пчеларите, защото зазимени пчелни семейства с такъв мед има опасност да загинат през зимата...."

    http://www.nectar.hit.bg/advise_3.htm

    Да се чуди човек на какво да вярва - всеки си пише като "препоръка" каквото му падне на клавиатурата .... аз при мен слънчогледа е малко така че не се притеснявам въпреки че каквото си съберат от слънчогледа си го изяждат през зимата заедно с останалия .... а и при тия дъждове не мисля че слънчогледа ще е последен, няма как ливадите да не изкарат втори цвят така, че ако искаш да се подсигуриш когато попрецъфти слънчогледа освободи 2 плодникови пити в края да си ги напълнят със късноливаден мед и сироп а слънчогледа да им е "подръка" първи преди да паднат температурите много

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    При мен имаше доста слънчоглед миналата година. Дори въртях плодникови пити през септември от страх. Всички семейства презимуваха, но поради грешно зазимяване с найлон, през март имах висок подмор и смъртност. Като чистех дъното, под подмора имаше може би една чаша захар, т.е пчелите усвояват, но ронят кристалчетата на земята. Затова смятам тази година да врътна пак плодника и да им сложа инвертиран сироп за зимата.

    Това е излишна гимнастика, пчелите зимуват без никакъв проблем на слънчогледов мед.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    В кой регион е това? С мека зима или с повечко сняг и студ?

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от aleko Виж публикацията
    Това е излишна гимнастика, пчелите зимуват без никакъв проблем на слънчогледов мед.
    Е, как ще е излишна гимнастика?!? Кило мед е около 5 лева, немската инвертаза е двойно по-евтина, а има и още по-евтини варианти. Иначе за зимуването на слънчогледов мед, пробвали сме го, получава се, още повече в година като тази - всичко е зелено и може би ще има цъфтящи треви и билки и през септември даже.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •