Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково

    Записки, тухлички и тефтерче под капака...

    ...или кой каква информационна система си е създал?
    Аз имам текстов файл за всеки кошер и пиша в него основни данни за семейството (произход, майка, добиви от предишни периоди), впечатления от всеки преглед, изводи, задачи ...не пестя писането. На пчелина съм с тетрадката и пиша, пиша. После сядам на компютъра и преписвам от тетрадката. Преди да тръгна за пчелина си правя план за работа , като прочитам досието на всяко семейство. Отнемат ми време тези дейности, но ако не ги правя, изгубвам се съвсем. Опитах да заменя писането в тетрадка на пчелина с диктуване на телефона и после прослушване, какво съм си приказвал и изписването му. Този вариант ми се оказва по-бавен от добрата, стара тетрадка, та засега оставам с нея. Кошерите ми са около 40, но практикувам така от самото начало.
    Отварям темата с цел да взаимствам добри идеи.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,отдавна обмислям как може да се направи видеодневник и при прегледите да се записва и звука.Някой реализирал ли е подобно нещо?

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Струва ми се лесно-слагаш телефона на статив на съседния кошер и записваш клип. Обаче, като направиш 10 прегледа на 10 кошера ( ами ако са повече?) , примерно, и трябва да ги прегледаш, за да извлечеш информацията....абе голямо гледане ще падне...
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    ...или кой каква информационна система си е създал?
    Аз имам текстов файл за всеки кошер и пиша в него основни данни за семейството (произход, майка, добиви от предишни периоди), впечатления от всеки преглед, изводи, задачи ...не пестя писането. На пчелина съм с тетрадката и пиша, пиша. После сядам на компютъра и преписвам от тетрадката. Преди да тръгна за пчелина си правя план за работа , като прочитам досието на всяко семейство. Отнемат ми време тези дейности, но ако не ги правя, изгубвам се съвсем. Опитах да заменя писането в тетрадка на пчелина с диктуване на телефона и после прослушване, какво съм си приказвал и изписването му. Този вариант ми се оказва по-бавен от добрата, стара тетрадка, та засега оставам с нея. Кошерите ми са около 40, но практикувам така от самото начало.
    Отварям темата с цел да взаимствам добри идеи.
    Аз съм на същото мнение, тетрадка-тефтер. Дори намирането на досието на въпросния кошер става по- бързо, дори от колкото ако информацията е в компютър! За мен е така!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Жената вкъщи съвсем ще почне да ревнува.От сега си я представям - "не стига,че те няма по цял ден,ами сега и по цял ден ми ги гледаш на телевизора".
    Главните прегледи могат да бъдат с пълен запис,но забележките при бързо отваряне ще бъдат кратки.Искам образа да е центрован,тоест камерата някъде на главата,като миньорско фенерче.
    П.С. осъзнавам,че подобна практика е приложима при малък брой кошери.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има специален модел камера, направена за тази дейност (да се слага на главата и да снима това, което виждаш и ти). Нарича се GoPro HERO3:

    http://gopro.com/products?gclid=Cj0K...NYIaAmW28P8HAQ

    Използват я колоездачи, скиори и всякакви други спортисти. Използват я парашутисти, моделисти и дори водолази. Защо да не я използват и пчелари.

    Ето рекламния клип. Страхотен е.


  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    супер е ГоПро-то, само паричките са му малко множко. Естествено, има евтини алтернативи като за нас. Аз правих видеота на прегледи, но (поне при мен) са дълги и безполезни за изглеждане после. Снимка на всяка рамка е доста по-добре, но с голяма мъка се прави. Това са моите наблюдения.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    В началото и аз мислех да записвам на диктофон прегледите, направих си специална програма под Excel където в началото въвеждах данни, но с времето минах към най лесният и прост начин а именно записване на хартия . Според мен каквито и да е видео или звукови записи усложняват нещата , не че няма да вършат работа ,но представете си днес сте прегледали 60-70 семейства утре пак толкова вдругиден пак и така събраният материал трябва след това да се обработва няколко часа. В началото на една тетрадка за всяко семейство бях оставил по един лист в които записвах всичко за семейството , но това водеше до неудобството след прегледа и обобщаване на резултатите или планиране на бъдещи мероприятия, падаше едно разлистване по няколко пъти. В момента цялата информация за 100 семейства я систематизирам на 3 листа А4 като в най лявата колонка е номера на семейството, над най горният ред датата на прегледа и за всяко семейство разбира се със съкращения при писане на букви, което ми се налага по рядко, повече нанасям цифри например брои рамки поставени за градеш , количество мед в магазина , на пролет и есен брои междурамия с пчели и други. И така след прегледа набързо преглеждам таблицата и знам следващият път кога и какво ще правя.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Снимки0142.jpg
Прегледи:      352
Размер:	99.2 KB
ID:	1669

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Пишете на хартия.Компютърът е хубаво нещо , но и най-добрите хард дискове се скапват. Личен опит.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Оф, как съм си затривал снимки... та вече знам - едно пчеловодно копие на лаптопа, едно на флашката, още една резерва на друга флашка и на служебния компютър за сигурност едно. Не че ги синхронизирам всеки ден, но гледам 1-2 пъти в месеца да го правя. Че ако се скапе лаптопа или флашката, да загубя малко информация.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •