Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 66

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    haskovo

    Зазимяване на един корпус на корпусен кошер

    Здравейте, за първа година ще пробвам корпусно отглеждане на пчели, и направих няколко отводки но нямам изградени основи за втори корпуси. Въпросът ми е ще могат ли да зимуват на 1 корпус.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Всичко могат. Според зависи.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Всичко могат. Според зависи.
    Помогна ли му със отговора който му даде или се направи на интересен
    Милен Михов

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Прегледай руските възглавници, и изобщо начина на змуване без зимовника,разбира се.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Добре колеги,изхождайки от казаното за финландския климат и сравнявайки температурите през зимата и пролетта,ако аз бях финландец,дошъл(по незнайни причини, примерно-мазохизъм) да пчеларствам в Тракия(случайно подбрана),то през месеците март и април бих затварял мрежата на таванката и бих ограничил мрежата на дъното на 1/3.Прав ли съм,щото от много заобикалки ми завря мозъка?

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Колега Kacone,мисля ,че найлона не е универсално средство за затопляне,подходящо за всички райони на България.
    Пчелите не се нуждаят от затопляне, не и през зимата. Пък напролет единственото с което трябва да се съобразява пчеларя е да не ги преразшири с излишни корпуси с изградени рамки (с основи може - ако няма паша въобще няма да ги усвоят докато времето не позволи) и пчелите да се хвърлят на повече задачи отколкото могат да свършат. Некомпактното пило (разпръснато на повече рамки отколкото пчелите покриват) е единственото от което пчеларя трябва да се притеснява.

    За зимуването колкото по-тънък найлон, по-пропусклива материя (примерно от чували за захар) и повече вентилация (голям мрежест отвор на покривната табла или въобще без покривна табла) - толкова по-добре. Това важи особенно когато дъното е мрежесто.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    по-пропусклива материя (примерно от чували за захар) и повече вентилация (голям мрежест отвор на покривната табла или въобще без покривна табла) - толкова по-добре. Това важи особенно когато дъното е мрежесто.
    Това за мен е идеалния вариант.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Аз се ориентирам така:ако пчелите са събрани да покриват пилото значи им е студено или има течение,съответно затварям дъно,намалявам отвор и тн.Ако са пръснати не пипам нищо.Това е за времето пролет до есен.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Пак се отклоняваме,но за мен ключовата дума е ГРИЖА - дейност за благополучието на някого или нещо(от тълковен речник).

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Пчелите не се нуждаят от затопляне, не и през зимата. Пък напролет единственото с което трябва да се съобразява пчеларя е да не ги преразшири с излишни корпуси с изградени рамки (с основи може - ако няма паша въобще няма да ги усвоят докато времето не позволи) и пчелите да се хвърлят на повече задачи отколкото могат да свършат. Некомпактното пило (разпръснато на повече рамки отколкото пчелите покриват) е единственото от което пчеларя трябва да се притеснява.

    За зимуването колкото по-тънък найлон, по-пропусклива материя (примерно от чували за захар) и повече вентилация (голям мрежест отвор на покривната табла или въобще без покривна табла) - толкова по-добре. Това важи особенно когато дъното е мрежесто.
    И аз съм много доволен от тоя метод на зимуване.Аз нищо не слагам за затопляне. Отдолу са на мрежесто дъно, а на таблата има мрежест отвор колкото една хранилка.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •