Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 66
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Финландската зима е същата като във Африка - шест месеца слънце, жега и горски пожари.

    Между другото един приятел учеше в Норвегия и описа скандинавското лято по следния начин:
    Срещат се двама по обяд на автобусна спирка - единия облечен по шорти, тениска и джапанки, а другия (моя приятел) със кубинки, скиорски костюм и зимно яке. Поглеждат се един друг и всеки си мисли за другия: "ТОЯ СЕРИОЗНО НЕ Е НАРЕД"
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Първоначално публикувано от bobi mitrev
    И аз съм много доволен от тоя метод на зимуване.Аз нищо не слагам за затопляне. Отдолу са на мрежесто дъно, а на таблата има мрежест отвор колкото една хранилка.
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Мрежестия отвор през зимата отворен ли е (целогодишно)
    Да за дъното го разбрах мрежестия отвор на таванката кога го затваряте
    Милен Михов

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Добре колеги,изхождайки от казаното за финландския климат и сравнявайки температурите през зимата и пролетта,ако аз бях финландец,дошъл(по незнайни причини, примерно-мазохизъм) да пчеларствам в Тракия(случайно подбрана),то през месеците март и април бих затварял мрежата на таванката и бих ограничил мрежата на дъното на 1/3.Прав ли съм,щото от много заобикалки ми завря мозъка?

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Не искам да копирам,искам да разбирам процеса.Когато има осмисляне е лесно да се импровизира по най-различни начини.Това му е хубавото на живота - разнообразието.

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако трябва да съпоставим техния Март и Април със нашия климат, то при нас те биха съответствали по-скоро на Февруари-Март. Но с тази разлика че след тези месеци при тях няма повратни пролетни застудявания (пролетта е кратка, но кратко е и лятото). Затварянето на вентилационните отвори не трябва да става преди да е започнало отглеждането на пилото ( в техния случай, както и в моя, ранното пило означава че семейството ще отслабне преди да настъпи пашата) и всяко отлагане (балагодарение на вентилацията) за тях е предимство.

    Според мен не трябва да се косиш чак толкова много за дребни неща като дали напролет прелката да я оставиш отворена 5см или 8 см, или нацяло; дали мрежестия отвор на дъното да е затворен на 1/2, 1/4 или 1/16-инка, дали да сложиш бризент или мушама за покривна табла..... и неща от този сорт.
    Остави няколко семейства целогодишно на мрежесто дъно и пореста покривна табла и виж сам. Енергийната ефективност благодарение на покривната табла и затоплящите материали при нашите дървени кошери е много по-малка отколкото пчеларите са си внушили. Каквито и негативи да има от горната вентилация вследствие на топлозагуби, то те се компенсират от липсата на влага. Ако и в двата случая отсъства влага, не мисля че би имало някаква забележима разлика.
    Небесата няма да се срутят, това е сигурно, нито пък кошерите без первази ще се напълнят със дъжовна вода или пък корпусите ще изпопадат като ги духне вятъра.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Аз се ориентирам така:ако пчелите са събрани да покриват пилото значи им е студено или има течение,съответно затварям дъно,намалявам отвор и тн.Ако са пръснати не пипам нищо.Това е за времето пролет до есен.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Благодаря за отговора.Факторите са доста комплексни и ще бъде грешка,ако се разглеждат поединично.Иначе за пробите - тепърва започвам .Това му е тръпката на новобранството - главата ти празна,празна,чак дрънка,ама вечер сънуваш цистерни с мед и твоето лого отзад,вместо номер

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-голямата тънкост в пчеларството е напролет така да подсилиш семействата, щото да са максимално развити към началото на първа паша, но в същото време да не са изпаднали в роево настроение. Тоест трябва да си ги развил на 99%, но в никакъв случай не чуквай 100-тния процент. При това трябва да си го направил към дата, която всъщност не я знаеш коя е, и в условия на пролетен климат, който също не го знаеш какъв ще е, и на практика ще ти поднася много изненади. Също така твоите шофьори (майки) ще ти поднасят изненади, като някои от тях ще са състезателки, други едвам ще кретат, а трети направо ще издъхнат. Горивото (цъфтежа на пролетните растения) също е с много изненади и съобразно климата ще ти сервира с по 1-2 седмици по-ранен или по-късен цъфтеж. Еднократни дълбоки застудявания могат да унищожат пилото и да те върнат в първи клас.

    И така.......
    Пролетното подсилване всъщност си е ВИСШ ПИЛОТАЖ В ОБЛАСТТА НА ПЧЕЛАРСТВОТО, и бих казал, че много пчелари (включая и стари) не се справят достатъчно добре с него. Затова и получаваш противоречиви напътствия, защото всеки дава акъли от позицията на неговата си собствена камбанарийка, до която е успял да се изкатери.

    Аз бих обобщил нещата така:
    Пролетното подсилване е всъщност ЛАВИРАНЕ между препятствия и ПЕРСОНАЛНО РЕГУЛИРАНЕ на скоростта на развитие на всеки един кошер. Да, стесняват се смейства, подхранва се, слагат се витамини и други добавки, затваря се дънната табла и т.н, но това са ВНИМАТЕЛНО ДОЗИРАНИ МЕРОПРИЯТИЯ, направени с цел УВЕЛИЧАВАНЕ НА СКОРОСТТА. Освен тях обаче има и МЕРОПРИЯТИЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СКОРОСТТА, като например изземване на пити с пило от едни кошери (НАМАЛЯВАНЕ) и даване на други (УСИЛВАНЕ). Намаляване на скоростта е и правенето на отводки от излишно силните кошери.

    Какви са най-честите грешки?
    ПРЕКАЛЕНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството изпада в роево настроение преди началото на пашата и за него годината е загубена.
    НЕДОСТАТЪЧНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството не е подготвено за първа паша, и на практика то я губи.

    Как да се избегнат тези грешки?
    Ха-ха - нали ти казах, че това е висш пилотаж, с който не всеки се справя, включая и аз. Трябва да се работи по усъвършенствуването на този висш пилотаж и с годините предполагам се натрупват умения, които спомагат за подобряване на крайния резултат. Всеки сам си натрупва собствения си опит, правейки много грешки. Аз лично за мене си съм решил да се опитам да контролирам развитието посредством информационна система, която ден за ден да ми дава точното състояние на всеки един кошер и ден за ден да планирам ПЕРСОНАЛНИ МЕРОПРИЯТИЯ за подсилване или отслабване на ниво единичен кошер, дори и единична рамка.

    ПС: Само да вметна, че висшия пилотаж продължава и след първа паша. Изискванията за максимално силно (но нероило се) семейство в началото на всяка една паша продължават през целия сезон. Трябва да се мисли не от днес за утре, а от днес за началото на следващата паша. Много от действията на пчеларя трябва да са ИЗПРЕВАРВАЩИ, а не ПОСТФАКТУМ. Местейки пита с пило днес, трябва да си представяш какво ще се случи след 10, 20 или 30 дена. Знанията ти за брой дни в развитието на една пчела трябва непрекъснато да ги прилагаш и с прости сметки на ум трябва да си представяш тази пита с пило след колко време ще даде млади пчели, за да гледат майката и друго пило, и след колко време тези пчели ще станат стари, за да носят нектар и прашец. И датата на ставането на стари пчели съвпада ли с очакваната дата на следващата паша.

    И в заключение ще ти кажа едно мое лично прозрение, което може би ще се окаже вярно:
    Разликата между добрия и лошия пчелар е в това, че добрия пчелар предприема ИЗПРЕВАРВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, нацелени в едно точно определено бъдеще, а лошия пчелар работи ПОСТФАКТУМ, опитвайки се да намали щетите от ВЕЧЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИ. Добрия пчелар РЕГУЛИРА И КОНТРОЛИРА ПРОЦЕСА И БЪДЕЩЕТО, а лошия пчелар се оставя събитията да го подмятат насам-натам и да го водят за носа. Тоест лошия пчелар изпада в ПОДЧИНЕНА ПОЗИЦИЯ, от която много трудно може да направи нещо полезно за себе си или за пчелите. Добрия пчелар ЗНАЕ какво ще бъде семейството в началото на следващата паша, и ако трябва го коригира, а лошия пчелар знае какво е семейството СЕГА и се чуди какви действия да предприеме. Ха-ха .... има и калпазани, които дори и това не го знаят (какво е семейството сега), но за тях въобще не си струва да говорим.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако не се лъжа гълфстрийм завършва някъде около Финландия и за това да няма повратни студове през април.Пчелното сем.харчи по малко мед и по малко се амортизира,когато няма пило.Мрежестото дъно отлага поне със месец отглеждането на пило,а стартирането(на пилото)започва с летящ старт.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Най-голямата тънкост в пчеларството е напролет така да подсилиш семействата, щото да са максимално развити към началото на първа паша, но в същото време да не са изпаднали в роево настроение. Тоест трябва да си ги развил на 99%, но в никакъв случай не чуквай 100-тния процент. При това трябва да си го направил към дата, която всъщност не я знаеш коя е, и в условия на пролетен климат, който също не го знаеш какъв ще е, и на практика ще ти поднася много изненади. Също така твоите шофьори (майки) ще ти поднасят изненади, като някои от тях ще са състезателки, други едвам ще кретат, а трети направо ще издъхнат. Горивото (цъфтежа на пролетните растения) също е с много изненади и съобразно климата ще ти сервира с по 1-2 седмици по-ранен или по-късен цъфтеж. Еднократни дълбоки застудявания могат да унищожат пилото и да те върнат в първи клас.


    И така.......
    Пролетното подсилване всъщност си е ВИСШ ПИЛОТАЖ В ОБЛАСТТА НА ПЧЕЛАРСТВОТО, и бих казал, че много пчелари (включая и стари) не се справят достатъчно добре с него. Затова и получаваш противоречиви напътствия, защото всеки дава акъли от позицията на неговата си собствена камбанарийка, до която е успял да се изкатери.

    Аз бих обобщил нещата така:
    Пролетното подсилване е всъщност ЛАВИРАНЕ между препятствия и ПЕРСОНАЛНО РЕГУЛИРАНЕ на скоростта на развитие на всеки един кошер. Да, стесняват се смейства, подхранва се, слагат се витамини и други добавки, затваря се дънната табла и т.н, но това са ВНИМАТЕЛНО ДОЗИРАНИ МЕРОПРИЯТИЯ, направени с цел УВЕЛИЧАВАНЕ НА СКОРОСТТА. Освен тях обаче има и МЕРОПРИЯТИЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СКОРОСТТА, като например изземване на пити с пило от едни кошери (НАМАЛЯВАНЕ) и даване на други (УСИЛВАНЕ). Намаляване на скоростта е и правенето на отводки от излишно силните кошери.

    Какви са най-честите грешки?
    ПРЕКАЛЕНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството изпада в роево настроение преди началото на пашата и за него годината е загубена.
    НЕДОСТАТЪЧНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството не е подготвено за първа паша, и на практика то я губи.

    Как да се избегнат тези грешки?
    Ха-ха - нали ти казах, че това е висш пилотаж, с който не всеки се справя, включая и аз. Трябва да се работи по усъвършенствуването на този висш пилотаж и с годините предполагам се натрупват умения, които спомагат за подобряване на крайния резултат. Всеки сам си натрупва собствения си опит, правейки много грешки. Аз лично за мене си съм решил да се опитам да контролирам развитието посредством информационна система, която ден за ден да ми дава точното състояние на всеки един кошер и ден за ден да планирам ПЕРСОНАЛНИ МЕРОПРИЯТИЯ за подсилване или отслабване на ниво единичен кошер, дори и единична рамка.

    ПС: Само да вметна, че висшия пилотаж продължава и след първа паша. Изискванията за максимално силно (но нероило се) семейство в началото на всяка една паша продължават през целия сезон. Трябва да се мисли не от днес за утре, а от днес за началото на следващата паша. Много от действията на пчеларя трябва да са ИЗПРЕВАРВАЩИ, а не ПОСТФАКТУМ. Местейки пита с пило днес, трябва да си представяш какво ще се случи след 10, 20 или 30 дена. Знанията ти за брой дни в развитието на една пчела трябва непрекъснато да ги прилагаш и с прости сметки на ум трябва да си представяш тази пита с пило след колко време ще даде млади пчели, за да гледат майката и друго пило, и след колко време тези пчели ще станат стари, за да носят нектар и прашец. И датата на ставането на стари пчели съвпада ли с очакваната дата на следващата паша.

    И в заключение ще ти кажа едно мое лично прозрение, което може би ще се окаже вярно:
    Разликата между добрия и лошия пчелар е в това, че добрия пчелар предприема ИЗПРЕВАРВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, нацелени в едно точно определено бъдеще, а лошия пчелар работи ПОСТФАКТУМ, опитвайки се да намали щетите от ВЕЧЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИ. Добрия пчелар РЕГУЛИРА И КОНТРОЛИРА ПРОЦЕСА И БЪДЕЩЕТО, а лошия пчелар се оставя събитията да го подмятат насам-натам и да го водят за носа. Тоест лошия пчелар изпада в ПОДЧИНЕНА ПОЗИЦИЯ, от която много трудно може да направи нещо полезно за себе си или за пчелите. Добрия пчелар ЗНАЕ какво ще бъде семейството в началото на следващата паша, и ако трябва го коригира, а лошия пчелар знае какво е семейството СЕГА и се чуди какви действия да предприеме. Ха-ха .... има и калпазани, които дори и това не го знаят (какво е семейството сега), но за тях въобще не си струва да говорим.
    Аз лично този въпрос съм го решил. Отговора е двумайчино семейство.

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •