Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    29

    ХВАЩАНЕ НА РОЯЦИ СЪС ТРЪВНА

    Тръвна-методи за хващане на рояци

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    27.02.2012
    Мнения
    1
    Здравейте, колеги дочух за някакви "мокри кърпички" с пророй. Използват се за хващане на рояци, били турски и ги имало в Хасково. Някой ако знае къде могат да се намерят да пише. Благодаря предварително!

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Пчелите се привличат и от миризмата на прополис! Ако си слагал плат за покриване на рамките в кошера - той е хубаво замазан с прополис. Парчета от него могат да се използват за привличане на пчели.
    Друга идея - миризмата от етерично масло на ЛИМОНОВА ТРЕВА върши чудесна работа

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    За привличане на роя най-добре върши работа маточината, прясно откъснат стрък от маточина се натърква вътре в тръвната и роя си влиза сам. За това във всеки пчелин трябва да се засади маточина. Аромата на свежите листа от маточина найстина имат аромат на лимон, може би колеги я наричат лимонова трева.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    За привличане на роя най-добре върши работа маточината, прясно откъснат стрък от маточина се натърква вътре в тръвната и роя си влиза сам. За това във всеки пчелин трябва да се засади маточина. Аромата на свежите листа от маточина найстина имат аромат на лимон, може би колеги я наричат лимонова трева.
    Колега пробвал ли си го? Аз съм го пробвал, но ми се струва, че хич не обръщат внимание и много бавно влизат в тръвната. Аз съм най - доволен от дима. Като ги подкарам и за има - няма 10 минути са вътре. Кой ще ги чака да се чудят - това маточина ли е или лимонова трева?

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    За привличане на роя най-добре върши работа маточината, прясно откъснат стрък от маточина
    Проверено- имате излязъл рой ако има намерение да се хване близо до пчелина със стрък маточина натърквате нисък и удобен клон на някое дърво и той се хваща там може и стръка да сложите за да е по силен аромата .Няма нужда да влиза в тръвна от която после трябва да се вади след хващането на клона напръсквате с сироп няколко рамки в зависимост от големината на рояка и една по една ги допирате до пчелите те с удоволствие се качват на рамката видите ли майката това е достатъчно слагате рамките в кошер на земята до клона и късно вечерта когато са се прибрали го поставяте на постоянното му място.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 26.04.2015 в 22:21. Причина: грешен цитат

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ще използвам случая да споделя как аз хващам рой.Работи ако човек е в момента на пчелина и забележи големия облак пчели във въздуха.Преди роевият период вързвам няколко комплекта по три рамки.Трите рамки вързвам с тел една за друга поставяйки летвички 10мм. за дистанция.Рамките са изградени ,може и такива за брак.Имам приготвен прът около три метра ,на който окачвам трите рамки.Когато забележа излизащият рой ,по най бързия начин натърквам с маточина и издигам рамките в местото където се вият пчелите.Почти веднага се натрупват пчели и за кратко се събира целия рой.След като останат много малко пчели ,които да се въртят около рамките ,прибирам роя в кошер.На другият ден развързвам рамките и сменям някои ,ако са много кофти.Когато съм пропуснал този момент и роя се е хванал на достъпно място ,поднасям в близост трите рамки.Ако има възможност да се тръснат ,го правя и пчелите се натрупват на рамките.Ако са на по-дебел клон ,ги четкам с нещо подходящо.Целта е да литнат ,след което пак отиват на рамките.Оглеждам да не е останала майката на клона и хайде в кошера.Да ,за щастие моите дървета са ниски.Да спомена ,маточината може да се замени с "пророй".Работи перфектно.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    "Маточина" и "лимонова трева" са две различни растения. И двете са билки, но имат различни приложения. Маточината успокоява пчелите, а лимоновата трева ги привлича изключително силно. Вместо Пророй, съм използвал етерично масло от лимонова трева, понеже цената е по-ниска, а ефектът е същият

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •