Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско

    Question Избор на кошер?

    Здравейте!
    Първо мнение във форума, първа тема, надявам се да бъда приет във форум Pchelari.

    Предстои ми да направя избор на кошер и бих желал да разбера Вашето мнение относно този въпрос. Какво е положението при мен:

    1. Нямам никакъв опит с пчели. Първоначалната ми цел е да се запозная с тази дейност, да преценя дали е по силите ми и евентуално да изкарам някакъв мед за собствена консумация.
    2. Регионът, в който ще ги разположа, е Югозападен - м/ду градовете Брезник и Трън. Местността е планинска - 820 нмв, определено е студен горист регион, няма полски насаждения като рапица или слънчоглед, хората вече не гледат градини, има малко акация и липа, подивели ябълки и сливи, повече бъз, полски цветя и доста мащерка.
    3. Стационарно пчеларство за сега предимно съботно-неделно.
    4. По стечение на обстоятелствата, предстои ми да се сдобия с 3 бр. 7р. ДБ нуклеуси и трябва да намеря по-голям дом на семействата...

    Харесъл съм полистиренови кошери, заради добрата им изработка, топлоизолация и липсата на поддръжка (по корпуса). Проблемът е, че повечето пчелари, които попитах за тях, ме посъветваха да не ги купувам. Скърцали при манипулации (от което пчелите много се дразнели), били задушни, задържали влага, не били естествени. Според вас заслужават ли си инвестицията?
    Също не съм убеден дали ДБ или ЛР, Фарар система да избера (независимо от нуклеусите), коя изисква по-малко поддръжка и допуска повече грешки? С оглед на едно бъдещо разширение на пчелина/и, коя от системите е по-преспективна за стационарно пчеларство в планински регион с бедна паша? Какво бихте ме посъветвали?
    Христо Йорданов

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Интересно как "повечето пчелари" имат отрицателно мнение за полистиреновите кошери, след като въобще не са ги пробвали. Много странно.....

    Питай ме мене - имам над 2000. Перфектни са !!! Идеални са !!! Няма никаква влага или конденз или мухъл - всичко това са пчеларски митове, измислени от човек, който никога не е помирисвал такъв кошер. Леки са, здрави са и със сигурност ще надживеят собственика си.

    Имат един единствен недостатък - по-скъпи са, но това е нормално предвид качеството и хилядите преимущества. Който е започнал да работи с такива - никога повече не помисля за дървени кошери. Познавам няколко човека, които са го направили това.

    И още един мит - това, че са по-скъпи. Да, те наистина са по-скъпи от гледна точка на парите, които човек дава в началото за тях. Ако обаче този човек си направи сметката за разходите си за 10 или 20 години напред в бъдещето (тоест ако мисли инвестиционно), и веднага ще открие, че скъпите полистиренови кошери всъщност са по-евтини и от дървените. Никога няма да се разсъхнат, никога няма да се изметнат, никога няма да изгният, никога няма да ги изяде дървояд и т.н всякакви други дърварски проблеми. Виждал съм такива кошери след 5 години експлоатация - ами ако се почистят и боята леко се освежи, няма да могат да бъдат различени от новите.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Привет, и аз съм в Брезнишко и я знам и пашата и климата ... сравнение не съм достатъчно опитен да правя между кошерите но за семеен пчелин в нашия край 12 рамковите Дадан-Блат изглежда са най-подходящи ... а и са лесни за работа (и за въведение в пчеларството) - аз съм с тях и съм доволен - бързо се научих как да работя с тях, добре изкарват зимните студове ... а и другите които съм виждал по района с такива кошери работят, единици са тия с ЛР а на Фарар не съм попадал. ... а относно материала за кошера дървото си е класика и при добро експлоатиране може и внуците ти да ги използват същите

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Матеев не бързай толкова.Аз си купих 100 бр преди 3 год.Наистина семействата презимуват по добре,по добре се развиват,поваче мед вадя от тях.Много по добри са от дървените.Но имат един проблем на който попаднах при тях.Една зима пиперудите натиснали рамките,който бях оставил през зимата в магазините.Пролетта кагато ги разхвърлих се хванах за главата.Червия се беше набил вътре в магазина,а някаква мишка да достигне до червейте така ми беше изризала магазините,че няколко направо ги хвърлих.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Добре дошъл!
    1. Щом ще се запознаваш най-добре почни с Д.Б.Повечето литература е за него. Повече възможности за ровене , разглеждане и наблюдение.(Няма начин да търсиш майката в други корпуси.Корпуса е един.)Когато ти "заякне врата и ти се отвори апетит за още подвизи" можеш да се подготвиш за корпусна технология.
    2.и 3.Зимата определено ще е по-добре Д.Б., ако не се запалиш по лежаците.При оскъдна паша и лоши климатични условия в добавка и липса на време за работа (съботно-неделно) високата рамка е за предпочитане.
    4.10-ка Д.Б. е за предпочитане.Трън все пак е рекордьор по ниски температури.Малките обеми по-лесно се топлят.Десетката има и друг +. Корпусите на Фарар, когато решиш да почнеш с корпусни технологии стават за магазини на Д.Б. 10-ка.
    Ако ще се пробваш с корпусна технология предлагам ти Фарар.Като начало се почувствай сигурен с Д.Б.
    А пък , ако не ти потръгне с Фарар оставаш с повечко магазини за Д.Б.
    Още от сега си реши дали ще отглеждаш пчели за собствено удоволствие и консумация на качествени и чисти продукти или ще търсиш печалба.Ако не търсиш пазар и печалба забрави химията като бои, лепила , пластмаси (кошери),лекарства. Търси качество като за своя душа.
    Дано ти е полезно.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Росимире, напълно съм съгласен с аргументите ти относно предимствата на полистирена пред дървото. Освен изброено, може да се добави и времето, което ще трябва да се отдели за поддръжката на дървените кошери (външни покрития, ремонти, и др), което за мен е много важно. Забелязвам по пчеларските магазини (предимно в центъра на София), че дървените кошери, които предлагат на цена около 100-тина лева са доста "сделани", като изработка. Всичките вложени материали в тях са максимално евтини, все едно са избирани с конкурс по ЗОП. Вероятно вършат работа, пак казвам - нямам опит в пчеларството, но не ми харесва изработката им и категорично няма да си дам парите за такъв. Въпросът ми за полистиреновите бе по-скоро дали тези финландски корпуси са подходящи за моя регион и дали при определени климатични условия има вероятност да създадат опастност за живота на обитателите им?

    tarty, ако се използват рамки за повдигане на кошерите над земята, не се ли избягва възможността да се катерят мишки?

    зуница, с три кошера и без опит не бих могъл да си поставям каквито и да било комерсиални цели. За мен това е един експеримент, с много предизвикателства, надявам се да има положителен резултат. Отговорът ти ми е полезен, благодаря ти!
    Христо Йорданов

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Не си ме разбрал правилно.Аз се обърнах към Матеев,да го предопредя,че всяко нововъведение носи рискове щом не си го работил досега.Просто го предопреждавам какво може да се случи.Нали затова е този форум,да си помагаме взаимно.Рамките ми бяха в помещение,а не на кошерите.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    27
    Някой може ли да предостави някаква информация относно цени, производител, представители за България, сайт.. за тези полистиренови кошери? Поне аз, не успях да намеря. Благодаря предварително!

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами аз продавам около 500 бр. едногодишни полистиренови ДБ кошери, защото преминавам на ЛР, и в темата за продажбата съм написал цените, по които са купувани отделните компоненти.

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1679

    По принцип няма цени за единичен кошер. Има само цени на отделните компоненти и пчеларя сам си прави такава сглобка, каквато си пожелае. Важното е да се знае, че всички компоненти са взаимозаменяеми, което позволява голяма гъвкавост. Например от магазинните корпуси аз съм си сглобил ФАРАР кошери, които ми изграждат питите за оплодните сандъчета. Или пък масово практикувам ДБ плодник, но с ЛР медови корпуси. При пчелини със силни паши пък използвам ДБ корпуси като медови - защо не. Въобще като медови корпуси използвам всичко, което ми попадне - магазинни, ЛР, ДБ...... След свършване на силните паши тези корпуси пък стават плодници на нови отводки. Въобще много голяма гъвкавост, каквато е невъзможна, ако човек си купи фиксирани дървени кошери, непригодени за корпусна технология.

    Та бих казал, че едни от най-важните качества на тези кошери са ВЗАИМОЗАМЕНЯЕМОСТ и ГЪВКАВОСТ при реконфигурирането за една или друга пчеларска дейност.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    В планински район по-добър вариант от" Роже Делон" няма!Изпитано!Ако искаш да научиш повече за тях, може да се срещнеш с Котларски.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •