Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 20 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 200
  1. #61
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Здравейте, два въпроса имам:

    1. Възможно ли е да има проблем с майка, която чакам да се излюпи, ако се окаже, че е порода различна от останалите пчели. Има такава вероятност понеже взех отводка на 4 рамки след което и добавих една рамка без пчели(само със запечатано и незапечатано пило) от друга моя отводка, след което пчелите заложиха маточника на рамката с чуждо пило.

    2. На друга моя отводка в петък сложих магазин за изграждане, като в неделя провисих една от корпусните рамки с пило от магазина, за да се качат отгоре. Вчера(сряда) направих преглед и установих, че на 3-4 от магазинните рамки има градеж, като на едната, която е точно до рамката с пило вече има и мед. Въпроса ми е кога трябва да върна рамката с пилото в корпуса? Притесненията ми са първо, че ще направят далак под нея и второ, че може майката да се качи да осемени магазинните рамки. Има ли вариант, ако сега веднага я сваля да спрат да градят магазина? Имам слънчогледова паша бализо.

  2. #62
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    29
    дупката на дъното задължително ли трябва да е отворена.Щото не искат да запечатват меда!

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Здравейте, два въпроса имам:

    1. Възможно ли е да има проблем с майка, която чакам да се излюпи, ако се окаже, че е порода различна от останалите пчели. Има такава вероятност понеже взех отводка на 4 рамки след което и добавих една рамка без пчели(само със запечатано и незапечатано пило) от друга моя отводка, след което пчелите заложиха маточника на рамката с чуждо пило.

    2. На друга моя отводка в петък сложих магазин за изграждане, като в неделя провисих една от корпусните рамки с пило от магазина, за да се качат отгоре. Вчера(сряда) направих преглед и установих, че на 3-4 от магазинните рамки има градеж, като на едната, която е точно до рамката с пило вече има и мед. Въпроса ми е кога трябва да върна рамката с пилото в корпуса? Притесненията ми са първо, че ще направят далак под нея и второ, че може майката да се качи да осемени магазинните рамки. Има ли вариант, ако сега веднага я сваля да спрат да градят магазина? Имам слънчогледова паша бализо.
    Породата си е еднаква и няма да има проблем да залагат маточници на чуждо пило и да приемат чужди майки, когато няма собствена. Ако искаш породиста майка трябва да си я купиш от някъде.
    С този приток на нектар няма да има проблеми да градят( все пак зависи и от силата на семейството и обема на кошера), спокойно може да си върнеш питата с пилото. Аз миналата година нямах никави изградени пити и слагах по цял корпус с основи без да се разправям да вдигам пило и всичко беше изградено. Тази година им сложих 2 изградени и 3 основи, след 3 дни бяха изградени тези с основите и им сложих още по 5 основи като ги редих изградена - основа.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 11.07.2014 в 05:50.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от v.zidarov Виж публикацията
    дупката на дъното задължително ли трябва да е отворена.Щото не искат да запечатват меда!
    Хубаво е да е отворена за да има повече приток на свеж въздух, но това няма нищо общо с запечатването. Когато вентилират меда ще го запечатат.

  5. #65
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Породата си е еднаква и няма да има проблем да залагат маточници на чуждо пило и да приемат чужди майки, когато няма собствена. Ако искаш породиста майка трябва да си я купиш от някъде.
    С този приток на нектар няма да има проблеми да градят( все пак зависи и от силата на семейството и обема на кошера), спокойно може да си върнеш питата с пилото. Аз миналата година нямах никави изградени пити и слагах по цял корпус с основи без да се разправям да вдигам пило и всичко беше изградено. Тази година им сложих 2 изградени и 3 основи, след 3 дни бяха изградени тези с основите и им сложих още по 5 основи като ги редих изградена - основа.
    Благодаря за отговора
    Относно породистата майка, малко късно се ориентирах каква е разликата между породиста и свищева, затова разчитах на собствена. Все пак се надявам някой от маточниците да е захранен с майчино млечице още от първите дни за да излезе по-качествена собствената майка.
    Относно рамката с пило снощи не се стърпях да дочакам отговор на питането ми тук и след като при прегледа видях, че има 2 големи далака реших да я сваля. Ще видим следващите дни дали ще продължат активно с градежа, но предполагам няма да има проблем, защото наистина има доста приток на нектар.
    Аз бях принуден да вдигна рамката с пилото, защото ми е важно да изградят поне един магазин до края на сезона за да мога догодина при силно семейство да имам по-добър старт на медосбора.

  6. #66
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Здравеите имам следния въпрос на една от отводките сложих магазин със в.о. и понеже в плодника повечето пити са яко тъпкани с мед даже няма място маиката къде да снася мисълта ми е ще качат ли меда от плодника в магазина за да освободят на маиката място да снася или аз трябва да и осигоря място на маиката като сложа основа и махна пита с мед примерно.И друго пашата при мен е късна и може би до края на август ще има паша кога трябва да започна да ги подхранвам за допълване на запасите защото меда при мен пашата е ливадна и мана и мисля да не ги оставям с този мед за зимата а да центрофужа всичко до пило и да подхранвам за зимата какво мислите.

  7. #67
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от jnev Виж публикацията
    Здравеите имам следния въпрос на една от отводките сложих магазин със в.о. и понеже в плодника повечето пити са яко тъпкани с мед даже няма място маиката къде да снася мисълта ми е ще качат ли меда от плодника в магазина за да освободят на маиката място да снася или аз трябва да и осигоря място на маиката като сложа основа и махна пита с мед примерно.И друго пашата при мен е късна и може би до края на август ще има паша кога трябва да започна да ги подхранвам за допълване на запасите защото меда при мен пашата е ливадна и мана и мисля да не ги оставям с този мед за зимата а да центрофужа всичко до пило и да подхранвам за зимата какво мислите.
    Пробвай да го распечатиш (ако е запечатен) ако не-искараи 2-3 пити за 2-3 дни и пак ги сложи може да го пренесат във магазина.Според мен ще се получи

  8. #68
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от v.zidarov Виж публикацията
    Пробвай да го распечатиш (ако е запечатен) ако не-искараи 2-3 пити за 2-3 дни и пак ги сложи може да го пренесат във магазина.Според мен ще се получи
    И аз имам сащия проблем днес ще пробвам да сложа магазина

  9. #69
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Не е запечатан затова се чудя какво да правя тази логика нещо не ми се връзва да ги вадя и после пак да ги слагам и ще го пренесат по логиката трябва и сега да го пренесат.

  10. #70
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2014
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от jnev Виж публикацията
    Не е запечатан затова се чудя какво да правя тази логика нещо не ми се връзва да ги вадя и после пак да ги слагам и ще го пренесат по логиката трябва и сега да го пренесат.
    и моят е такъв днес ще ги искарам и след 2 дни слагам заедно със магазина
    Най добрия учител е грешката

 

 
Страница 7 от 20 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •