Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 20 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 200
  1. #161
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ...
    2 При корпусните не се делят питите на плодникови и магазинни така че няма как да третираш пчелите само при наличие на плодникови пити и ако лекарството се наслояваше на восъка щеше да се отрази и на меда.
    Тук твърдиш три неща. И в трите ли си убеден?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #162
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Така е, предполагам, така мисля!
    Не вярвам големите пчелини ЛР да делят питите защото си е допълнително работа а продават меда и по пътя на логиката не се наслагват такива количества във восъка да се отразят на меда.

  3. #163
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Здравейте,имам проблем,
    една юлска отодка се разви до 8 рамки,и преди 2 седмици забелязах 4е няма пило а само мед и прашец,
    След по щателна проверка видях току що снесени яйца на много малка площ, а майката определено беше по малка от колкото я помня.Помислих 4е е станало самосмяна,и е успяла да се оплоди. Но в4ера не видях снесено и запе4атано пило, само мед и прашец,Защо маиката не снася?,Да ги обединя ли с друго семейство ?

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    А яйца имаше ли?

  5. #165
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    няма яйца,няма запе4атано пило

  6. #166
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Първо нека уточним, че пилото е открито и запечатано, но яйцата не са пило. Майката снася яйца, които са такива до третия ден от снасянето и са едва забележими, ако не се вгледаш по-внимателно. След това от яйцата се излюпват ларви(открито пило), които много бързо нарастват и са видими с бегъл поглед върху питата.
    Та това въведение го направих, за да ти стане по-ясно в отговора на въпроса ти.
    През последните дни бе доста хладно, както и през нощта ще бъде за напред. Ако майката е започнала да снася след настъпилото затопляне, вчера и днес, може и да не си забелязъл яйцата. Но според мен тази майка няма да е качествена и ако презимува семейството, ще ти е проблемно догодина. Ще се мъчиш с него цяло лято. Вместо това го присъедини с друго семейство и живот и здраве като му дойде времето си направи отводка, от която ще си по-доволен.

  7. #167
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Ясно ми е за яйцата и пилото,преди 2 седмици имаше току що снесени яйца, изправени,с лупа ги гледах,след 2 седмици нито яйца нито запе4атано от предишните яйца,
    Мисля 4е е станала късна самосмяна, но майката възможно ли е да не се е оплодила както трябва?

  8. #168
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Щом няма запечатано пило, след като преди две седмици е имало яйца, пчелите са почистили яйцата или откритото пило, заради застудяването, тъй като колонията е малка и няма възможност да отглежда пило при последното застудяване и вероятно пилото е загинало. Това е ясен знак, че семейството е слабо и важи това което ти казах с последните изречения в предния ми пост.

  9. #169
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Благодаря за отговорите,така и ще направя.

  10. #170
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    Здравейте,
    пчеларствам с дб 12 рамков. Тази година от семейството, което ми даде най-добър добив - 70кг. бях много доволен до вчера.. Забелязах,че от 11 рамки пчелите са паднали на 4-5, сравнение с останалите семейства, които и до сега не са мръднали от към пчели.
    Въпросът ми е, дали ще е по удачно да извъртя 2-3 маломедни рамки за да стесня семейството и евентуално зимата по-рано да му сложа питка за подхранване. Тази манипулация според мен е по-добър вариант, от колкото да слагам рамки зад преградната и така да изтормозявам малкото останали пчели?

 

 
Страница 17 от 20 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •