Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 114
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    59

    Отстраняване на пчелите от медовите пити

    Аз хващам рамката за ушичките, вдигам я наполовина от корпуса и с рязко движение надолу я стръсквам, а останалите пчели ги смитам с четка или с перо. Получава се, но ми се струва много бавно, а и когато семейството е много силно, пчелите започват да излизат "извират" извън корпуса. Как извършвате тази операция Вие ?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    21.12.2010
    Мнения
    22
    Eдин от разпространените начини, които се ползват и днес е с т.нар. репеленти. Въпреки, че чета на много места, че са отречени, не съм срещала някакъв нормативен документ, който да забранява използването им!
    На мен лично ще ми бъде много интересно, ако някой сподели опита си на работа с пчелогонка!!!!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    кубрат
    URL=http://pchelari.com/snimka/viewer.php?file=wvhqt0efsdcqchq67g22.jpg][/URL
    Работи перфекно ,поставясе ина следваштия ден се вади, наймного десетина пчели и няколко търтея.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от dani.goranova
    Eдин от разпространените начини, които се ползват и днес е с т.нар. репеленти. Въпреки, че чета на много места, че са отречени, не съм срещала някакъв нормативен документ, който да забранява използването им!
    На мен лично ще ми бъде много интересно, ако някой сподели опита си на работа с пчелогонка!!!!
    Защо да са отречени,не бива?Репеленти са ореховата шума,лавандулата,чубрицата и т.н Това са естествени природни продукти и с нищо не вреди на пчелите и пч.продукти.Можем спокойно да ги използваме,но там където трябва.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    21.12.2010
    Мнения
    22
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Цитат Първоначално публикувано от dani.goranova
    Eдин от разпространените начини, които се ползват и днес е с т.нар. репеленти. Въпреки, че чета на много места, че са отречени, не съм срещала някакъв нормативен документ, който да забранява използването им!
    На мен лично ще ми бъде много интересно, ако някой сподели опита си на работа с пчелогонка!!!!
    Защо да са отречени,не бива?Репеленти са ореховата шума,лавандулата,чубрицата и т.н Това са естествени природни продукти и с нищо не вреди на пчелите и пч.продукти.Можем спокойно да ги използваме,но там където трябва.
    Става въпрос за 5% р-р на карбол + глицерин - едно от най-разпространените пчелогонни средства - изключително ефикасно!

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    59
    Да, репеленти се използват и сега, но на мен не ми стиска да ги ползвам. Самият начин на употреба съм го наблюдавал, но ми се струва че може би ще остава миризма по питите. Като репеленти се използват карболова киселина и бензалдехид, зависищи от температурата, при хладно време до около 25 гр. се ползва бензалдехид. Имам един литър карболова, от 5-6 години все не се осмелявам да я ползвам, макар че познати ме подканят, и тогава да реша. Не съм чувал за репеленти да се ползват орехова шума, чубрица и др., тук иде реч за освобождаване на питите за центруфугиране, не за тяхнотосъхранение. Като пчелогонка успешно съм ползвал и фазер, като изолация на медовия корпус с отворен вход, до следващия ден пчелите напускат корпуса. Но тази операция трябва да направя предният ден, а пчелина ми е на около 60 км.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    С 5% р-р на карболова к-на + глицерин съм работил преди доста години - с много добър ефект! В по-новата литература някъде се отричат, въпреки че не съм срещал някакъв документ за категорична забрана! А що се отнася за до остатъчна миризма - не вярвам. Контакта с изпаренията е за секунди! Като гледам какви показатели се следят при лабораторните изследвания на пчелния мед - те по нищо не се различават от тези преди повече от 15 год.(а и няма какво да се променя в показателите и допустимите норми). Ако до времето за вадене на меда не срещна някъде категор. забрана за използване - ще работя с карболова к-на!
    Интерес проявявам към работата с пчелогонка! И не само за елиминирането на пчелите от медовите пити, а повече за "направа" на отводки от стари летящи пчели с придаване на оплодена млада майка в клетка!
    Working....

  8. #8
    ANIBAL
    Guest
    Ето това е мнение.Изчерпателно.А аз съм на принципа, колкото повече магазини и колкото са пълни и запечатани питите толкова са празни от пчели.Условието е да бъдат по далече от плодника.Не е нужно никакви репеленти.Но една пчелогонка е необходима при официалното вадене.Поставена от примерно предната седмица.Поставя се като пределна табла на медовите участъци.Но аз лично не ползвам.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Пчелогонката според мен е прекрасно средство (въпреки, че никога не съм ползвал) за извеждане на пчелите от медовите корпуси(наредени един върху друг - напр.5 бр.) в един, поставен над тях и зареден с 1 пита с мед и прашец, 1 пита със зряло запечатено пило, 1 с разновъзрастово пило и пчелите по тях,1 восъчна основа, а останалото пространство отляво и отдясно до запълването на корпуса - с празни изградени(центрофугирани) пити. Тези пчели и тези, които "пуснат" медовите корпуси + една новозакупена(или собствена) оплодена млада майка - ето ти една прекрасна отводка. Корпусът с майката и летящите пчели трябва естествено да се изкара на 3-4 км. от пчелина. Така би се използвал потенциала на старата пчела максимално. Нещо като 2 в 1 - вадиш мед и правиш отводка от пчели, които нямат вече практическа стойност в основното семейство!

  10. #10
    Пчелогонките вършат много добра работа. Но и Коста е прав. Когато работиш с повече медови корпуси (магазини) и меда в тях е напълно запечатан, пчелите нямат работа там и са много малко, така, че не е проблем да извадиш питата и с четката да махнеш еденичните пчели от нея.

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •