Здравейте,
имам питания по отношение на направата на отводки. Досега съм правил една от рамка със запечатан маточник и четири рамки с пчели, мед,пило. Извадих късмет и се развиват чудно. Това ме окрилява (и привършването на пашата, и липсата на майки в няколко семейства) да се насоча към отводки.Планирам да използвам фибранените нуклеуси на Матеев (Благодаря!)

Почвам да питам:
1. Колко рамки покрити с пчели най-малко трябва да има една отводка за да може да заложи и отглежда жизнеспособен маточник от придадено прясно пило? (шансът да е поне 50%)
2. Кое е по-добре, да извадя майката от голямо семейство (12р ДБ) и да ползвам маточниците за няколко отводки, или да разделя пчелите и да оставя всяка осиротяла отводка да си произвежда самичка майка?
3. Докога не е късно за отводки (при условие че ще ги храня с инвертен сироп до септември, примерно..)
4. Някой знае ли да има някъде в нета много точно обяснение за идентификация на качествени/злокачествени маточници? На какъвто и да е език, но с много ясни картинки за да мога да идентифицирам кои си струва да се придават и кои трябва да се унищожат.