Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 47
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2013
    Мнения
    29
    В момента не третирай с мравчена киселина доста е топло и и ще направиш беля.Слагай мравчена само вечер и то при температура не по-висока от 24 градуса към 17 часа вечерта,отваряш всичко.Температурата през ноща спада около 17-18 градуса ако такива условия има тогава третирай с формитом.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    scutellator, благодаря ти за информацията.

    Сега ще разцепя семействата на 2 или 3. Така или иначе нямат майки. Въпросът е при липса на открито пило да изчакам да видя дали някоя няма да се оплоди, или смело да купувам майки и да придавам. Моля посъветвайте. Колко време имам да придам майки за да не загинат?

    Радо, при мен не гонят търтеи, пълно е с тях и постоянно има приток на нектар и прашец (според мен). Значи за търтовките нищо не мога да направя за да спася семейството?! Тъжно....

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Ако купуваш майки като ги предаваш задължително се увери ,че няма майка било плодна или неплодна иначе просто ще я убият ако няма открито пило още по добре.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Когато разделиш семейството ако маточниците дето си ги оставил са запечатани до една седмица трябва да се излюпи майка /най лесно ще разбереш на каква възраст са маточниците като разкъсаш някой и ще видиш какавидата ако е започнала да потъмнява значи са узрели и скоро ще се излюпи/така че преглед след 5-7 дена за да видиш млада майка и след това отново след 7-10 дена за да се оплоди .Докато не пронесе млада майка никакво хранене .

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от jitensha Виж публикацията
    scutellator, благодаря ти за информацията.

    Сега ще разцепя семействата на 2 или 3. Така или иначе нямат майки. Въпросът е при липса на открито пило да изчакам да видя дали някоя няма да се оплоди, или смело да купувам майки и да придавам.
    Дали има пило или няма,няма нищо общо с оплождането майката,колегите ти написаха подробно кой маточници да оставиш,и 2 пити с маточници да оставиш в отводка ,в семейството ще остане само 1,другите ще ги убият.По това време на годината ако не се оплоди майката ,незнам друго по подходящо,както пишеш търтей има много.
    ПП Преди време един голям Пчелар който за жалост вече почти не пише ме светна на едно много често заболяване,"СИНДРОМ НА ЛЮБОПИТНИЯ ПЧЕЛАР"като си работят добре пчеличките не ги рови всяка седмица

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    vlado 9 - благодаря. Отлично, в такъв случай действам.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    ПП Преди време един голям Пчелар който за жалост вече почти не пише ме светна на едно много често заболяване,"СИНДРОМ НА ЛЮБОПИТНИЯ ПЧЕЛАР"като си работят добре пчеличките не ги рови всяка седмица
    При всяко ровене има опастност да нараниш или убиеш майката.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    Страшното ми съмнение е (понеже много едновременно изчезнаха) че може да съм направил една огромна глупост... Посъветваха ме в ДБ магазина да сложа една цяла рамка, която хем да качва по-бързо пчеличките горе, хем дава условия за търтеев далак. И така сложих такива, но освен че са толкова добра идея, майката ги харесва и осеменява много. Всяка седмица проверявам и режа тия далаци с търтеево пило. Та не е изключено докато майките са били на тях, при пъхането обратно през магазина между плодниковите пити да съм затиснал майките. Уж внимавах много... ама може да не е било достатъчно. Надцених прецизността си и вероятно сам съм ги затрил. Тъпо!!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Понеже ме пита да ти отговоря и аз, въпреки че колегите всичко са казали.
    Аз бих разцепил семействата, като във всяко "ново" трябва да има пита с маточници. Затварям ги и само храня - 21 дни. След това отварям и търся пило и майка. Ако няма обединявам с някое, което има или придавам майка. И продължавам да храня - до слънчогледа примерно.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Затварям ги и само храня - 21 дни. След това отварям и търся пило и майка.
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Докато не пронесе млада майка никакво хранене .
    Противоречие! Да храня или да не храня?!

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •