Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 50
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    09.06.2014
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Две могили

    Вадене на мед???

    Здравейте, понеже след около месец ще взимам кошери и преди няколко дена собственика ми съобщи да отида да ги взема края на Юли и последния мед съм щял да го вадя аз, а отначало ми каза към края на Август да ги взема и сега изведнъж ме хваща неподготвен с тоя мед. Да почна малко от далече реших го внезапно да закупя няколко кошера без да съм се занимавал или интересувал никога преди това, нито баща нито дядо не се е занимавал с пчеларство и ще прохождаме тепърва :Д. Въпросът ми е следния всъщност не е един май :Д Когато вадя питите и отстранявам пчелите от тях трябва ли да им оставя някоя рамка да си седят на нея или вадя всички рамки? Чак след като съм махнал меда от питите слагам рамките но трябва ли да съм ги изчистил от предната восъчна основа и да сложа друга? Има ли някакъв начин мед да се вади без центрофуга или не? След като извадя меда връщам рамките , а има ли друга процедура която трябва да направя или те ще започнат да си ги градят наново? Поне за сега тия са въпросите които се досещам. Купих си уж една книжка за начинаещи но за сега нищо конкретно не пише в нея по пчеларство. Нов съм във форума ще ме извините ако има такава тема даже ще съм благодарен ако ми дадете линк към полезни теми с такива разяснения

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от dobrev3 Виж публикацията
    Здравейте, понеже след около месец ще взимам кошери и преди няколко дена собственика ми съобщи да отида да ги взема края на Юли и последния мед съм щял да го вадя аз, а отначало ми каза към края на Август да ги взема и сега изведнъж ме хваща неподготвен с тоя мед. Да почна малко от далече реших го внезапно да закупя няколко кошера без да съм се занимавал или интересувал никога преди това, нито баща нито дядо не се е занимавал с пчеларство и ще прохождаме тепърва :Д. Въпросът ми е следния всъщност не е един май :Д Когато вадя питите и отстранявам пчелите от тях трябва ли да им оставя някоя рамка да си седят на нея или вадя всички рамки? Чак след като съм махнал меда от питите слагам рамките но трябва ли да съм ги изчистил от предната восъчна основа и да сложа друга? Има ли някакъв начин мед да се вади без центрофуга или не? След като извадя меда връщам рамките , а има ли друга процедура която трябва да направя или те ще започнат да си ги градят наново? Поне за сега тия са въпросите които се досещам. Купих си уж една книжка за начинаещи но за сега нищо конкретно не пише в нея по пчеларство. Нов съм във форума ще ме извините ако има такава тема даже ще съм благодарен ако ми дадете линк към полезни теми с такива разяснения
    Докато дойде време да извадиш последния мед можеш да прочетеш целия форум.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    09.06.2014
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Две могили
    Благодаря за изчерпателния отговор, почнах чак да се отказвам от пчеларството

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Братле,ти какъв отговор очакваш при положение,че "допреди оня ден не си знаел,че пчелите съществуват".С 5-10 въпроса нищо няма да разбереш.Тук в този форум има достатъчно информация,от която имаш нужда.Прочети темите ,които те интересуват,за модела на кошерите ти,за района,в който ще пчеларстваш и т.н. и след един месец ще си доста напред теоритично.Ако все пак не се откажеш ти пожелавам успех.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от dobrev3 Виж публикацията
    Благодаря за изчерпателния отговор, почнах чак да се отказвам от пчеларството
    Не се отказвай - само пробвай, и ще ти хареса. Ще те обземе мания, която води дори до пристрастяване. Това е пчеларството........

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    19.04.2014
    Мнения
    26
    Не се отказвай каквото и да ти говорят ,казва ти го начинаещ като теб ,но "попил" нищожно количество мъдрост от стари пчелари!!! Просто намери ветеран в занаята ,склонен да предава "тайните" и бъди добър!!!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Много е просто, вадиш всички пити на които има мед, махаш пчелите от тях, центрофугираш ги да извадиш меда от тях и веднага ги връщаш обратно в кошера, т.е. сложиш кошерче и ядеш медец

    п.с. както писаха колегите по горе, докато похапваш от медеца може да прочетеш това онова из форума, ако искаш и на година пак да похапваш медец.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не се отказвай - само пробвай, и ще ти хареса. Ще те обземе мания, която води дори до пристрастяване. Това е пчеларството........
    Е това е приказка!

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Да не забравиш да разпечаташ рамките преди да ги центрофужиш.

    А пчелите ги махаш от питата като я стръскаш в кошера и останалите с четка ги махаш от питата.

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от dobrev3 Виж публикацията
    Благодаря за изчерпателния отговор, почнах чак да се отказвам от пчеларството
    Най-добре го направи. Като гледам с какви въпроси започваш, ще спестиш много мъка за пчеличките.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •