Отварям тази тема, защото няколко колеги в ЛС се заинтересуваха как ги правя тези нуклеуси.

За първи път такъв нуклеус видях в един колега-пчелар преди няколко дена на курса за изкуствено осеменяване на пчелни майки. Не беше важен самия нуклеус - сигурно всеки един от вас е виждал хиляди такива. Важното беше, че аз видях КАК ИЗГЛЕЖДА ТАКЪВ НУКЛЕУС след 5-6 години експлоатация. Да, беше малко поогрухан, поочукан и пчелите бяха прояли отвътре тук-там малки трапчинки, но като цяло беше в МНОГО ДОБРО СЪСТОЯНИЕ и със сигурност щеше да живее без ремонт поне още 5 години. Тогава всъщност си направих сметката, че ако един нуклеус за 10 лева живее 10 години, то тогава годишната амортизация е само 1 лев. Това си е много изгодно предвид възможностите, които предлага.

Отдавна знам за системата с двойни кошери, която някои пчелари прилагат. Става въпрос за второ малко кошерче или нуклеус, сложен до големия кошер. Второто кошерче (нуклеус) се използва като ДОНОР на рамки с пило и пчели за основния кошер. В него живее втора майка, включая и през зимата, и тази майка се явява резервна на основната. Много ми харесва тази идея, защото гарантира 100% оцеляване на основните семейства през зимата, както и гарантира подсилване на основните семейства с пило или пчели В ТОЧНИЯ МОМЕНТ ОТ ВРЕМЕ, когато това е необходимо. За да я реализирам тази система досега ме е възпирала именно СУМАТА НА ИНВЕСТИЦИЯТА - прекалено е голяма, ако трябва да закупя 2000 броя стандартни фабрични нуклеуси. Сега обаче осъзнах, че идеята може да се реализира само с лев на година на кошер, в резултат на което ВЗЕХ РЕШЕНИЕ да започна да работя по нейната реализация.

Отделно от това се нуждаех и от няколко стотин ПРЕНОСНИ САНДЪЧЕТА, тъй като имам намерение да стана ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ОТВОДКИ. Това допълнително ме амбицира и сега в тази тема ще опиша докъде съм стигнал.