Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 47 ПърваПърва ... 303839404142 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 465
  1. #391
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако направи това което го съветваш, пролетта ще се ядосва защо е купил дървени кошери.
    Именно! И ще може да ги продаде новички неизползвани на пазарна цена.

  2. #392
    Ще изкарат!!Внимаваи за течове от капака!

  3. #393
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    гр. Монтана
    А с ниска магазинна рамка дали ще презимуват, защото аз мисля да пробвам.

  4. #394
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Аз на три такива им направих по един фибранен магазин и ще ги оставя да зимуват така. Други 2 ще бъдат без магазин и ще им слагам питки от коледа, за да видя разликата.

  5. #395
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Мисля, че точно в тази тема г-н Матеев беше обяснил как зазимява по-голям брой семейства във фибранени нуклеуси, даже имаше снимка как са наредени плътно едно до друго сандъчетата и отгоре имат общ покрив, хем се топлят едно друго х хем покрива пази от проникване на вода(ако покрива не се подобри със сигурност в нуклеуса ще прониква доста вода, лично го изпитах това лято).
    При пчелите има мед, защото има ред!

  6. #396
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Потвърждавам за проникването на вода при конструкцията на покрива на нуклеуса споделена от Матеев. И ако лятото проблема частично се решава с наклон към входа за самоизтичане на голяма част от водата, то зимата ще замръзва и разрушава конструкцията. При мен водата не е била голям проблем, защото в ДБ нуклеус рояка е на ЛР рамка-голямо подрамъчно пространство. Пък и незабелязано, ако много се засили, има на къде да се саморазширява
    Водата и ваденето на първата рамка(ако е пълен) са за мен двата кусура(без упрек), но идеални решения няма.
    Предпочитам да пия от извора.

  7. #397
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нуклеуса е оптимизиран най-вече за направата на отводки през лятото и за тяхното лесно редене в камион и транспортиране на големи разстояния. Ако искате и през зимата да го използвате за презимуване на отводки или на резервни майки, то тогава трябва да направите следните 2 неща:

    1. Да наредите нуклеусите плътно един до друг, за да могат взаимно да се топлят
    2. Да ги покриете с обща мушама или найлон, за да може дъжда или снега да не прониква вътре

    Само да ви кажа, че аз успешно съм презимувал семейства в такива нуклеуси без да изпълнявам горните две точки, но ви ги пиша, за да ми е чиста съвеста.

    И още нещо, което е много важно:
    Нуклеуса е много лек, и ветровете или бурите през зимата много лесно могат да го преобърнат. За да не се случи това, постарайте се да го закрепите здраво за стойките или да сложите върху него някаква голяма тежест. Иначе някоя сутрин можете да видите това:

    DSC_0007b.JPG

  8. #398
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Kroum,аз реших този проблем със щипка за рамки,мисля че беше 10 лв.

  9. #399
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Kroum,аз реших този проблем със щипка за рамки,мисля че беше 10 лв.
    С времето му намерих чалъма -по-бавно и внимателно. Става по бързо от щипката при 30-40-50+ нуклеуса.
    Предпочитам да пия от извора.

  10. #400
    Наблюдател
    Регистриран
    12.09.2016
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    казанлък
    Г-н Матеев ще намерите ли време да споделите с нас снимки с новите оплодни сандъчета, както и размерите и т.н. в темата "Експерименти с оплодни сандъчета". Благодаря! и се извинявам, но там темата стои недописана.

 

 
Страница 40 от 47 ПърваПърва ... 303839404142 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •