Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 47 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 465
  1. #101
    Наблюдател
    Регистриран
    01.08.2013
    Мнения
    7
    Здравейте,


    Честит ми първи пост!


    Захласнах се по нуклеусите от фибран, но не намерих подходящи прелки.
    Тъй като искам да си ги конструирам/правя сам, възникнаха следните въпроси:
    1. Има ли някой проверена информация, за това през какъв диаметър НЕ може да премине майката, но пчелите да могат, защото размерите взети от различните ханеманови решетки леко "плуват" в зависимост от производителя?
    2. Какъв е максималният диаметър, през който НЕ могат да преминат пчелите (отвори за вентилация)?


    Благодаря предварително на отзовалите се!

  2. #102
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Трудно ще намериш точен и ясен отговор на въпрос, който има много отговори. Различните породи пчели имат разлики в размерите. Майките - също. Нещо повече - една майка може да отслабне до нивото на една пчела и с лекота да премине през ханемановата решетка. Така че - "проверена" информация НЯМА.

    Иначе диаметър 3mm е абсолютно сигурен, че през него не може да премине пчела. Нагоре увеличавай на собствен риск. Някъде на ниво около 3.7-3.8mm ще започнат да преминават някои от пчелите, но ще има жертви (крила и крака).

    За ханеманова решетка - ами прелката с ханеманова решетка, която меря в момента, е 4.5mm. Самият Ханеман казва 4.2mm. Металните решетки ги правят с 4.0mm. Иначе съм чел, чувал, мерил от 4.0 до 4.6mm - избирай...... Но трябва да знаеш, че каквото и да избереш, все ще сбъркаш, и рано или късно ще откриеш майки, минали през решетката.

    Нещо повече, но това си е мое лично мнение:
    Напълно е възможно една майка да се осакати при опит да премине през ханемановата решетка, като това автоматично ще доведе до нейната смъртна присъда от страна на пчелите. Това не е доказано и никой не го е видял с очите си, но доста често във форума някой пропищява "Къде ми изчезна майката?". И по пътя на логиката аз разсъждавам така: След като една пчела може да се осакати при преминаване през прашецоуловител или ханеманова решетка, защо да не може да се осакати и майката, опитвайки се в блъсканицата да направи същото?

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    01.08.2013
    Мнения
    7
    Благодаря ти Матеев за бързият и изчерпателен отговор!

    След твоят коментар, реших да "сбъркам" с орвори 4.2mm за преградата на майката и 2.8mm за вентилационните отвори. Даже успях да изрежа една бета (може би алфа) версия от подръчен материал.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6742_1.jpg
Прегледи:      1766
Размер:	73.6 KB
ID:	1691Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6743_1.jpg
Прегледи:      1763
Размер:	72.8 KB
ID:	1692

    ... и разбира се видях поне една грешка - големият отвор е с достатъчна площ за такъв вид прелка - 558 кв.mm, но през него могат да влязат и други по-големи насекоми. Трябваше да го преградя (и утре ще го направя), така че да се получат два отвора с по 8mm (?) височина.

    Благодаря още веднъж!

  4. #104
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така както си започнал, имам чувството че проектираш не кошер, а ДВОРЕЦ на най-великата и красива пчелна КРАЛИЦА-МАЙКА, кралица на ВСИЧКИ КРАЛИЦИ и на ВСИЧКИ ВРЕМЕНА. Само не знам къде ще сложиш вълшебното огледалце, в която тя да се оглежда, и да пита "Огледалце, огледалце, коя е най-красивата кралица на света?".

    Трябва да помислиш за парадния вход - дълга стълба, постлана с червен килим, с парапети от двете страни, където да е строена гвардията, с фанфари и знамена.

    ПС. Иначе извън кръга на майтапа:
    Централната дупка трябва да е по-голяма и с наклонени стени за видията, което предполагам бая ще озори твоя лазер. Иначе евала за оборудването. Веднага ми хрумва за един милион неща, които бих могъл да си направя, ако имах подобно. По-скоро имам го, но и прашасва на рафта вече две години, защото няма кой да отдели 3-4 дена, да прочете една книжка, и да го пусне в експлоатация.

  5. #105
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Stoianov, като ти гледам изработката имам чувството, че си бижутер, досега само такъв не се бе появявал във форума .

  6. #106
    Наблюдател
    Регистриран
    01.08.2013
    Мнения
    7
    Радвам се, че се забавлявате

    Матеев, ролята на централният отвор за сега е само водеща и вероятно ще се наложи да го дообработя допълнително, когато ми светне лампичката как да се осъществява въртенето.
    Утре, ако остане малко машинно време ще допроектирам и резна фибрана, като се надявам да имате повече поводи за забавление.

    Симо, до сега само бижутер не са ме наричали

  7. #107
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Симо,
    ЦНЦ машини прават всичко и по хубаво от јувелири и колунджии?!

  8. #108
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Имаш ценно оборудване. Аз самият бих си напрегнал мозъка как да го използвам за направата на някакъв бизнес. Това с личните удоволствия е готино, но в Българския език се нарича ХОБИ. Хобито има свойството да УБИВА ВРЕМЕ и ПАРИ. Също така хобито има свойството да води до ПРИСТРАСТЯВАНЕ. В същото време хобито КЪЩА НЕ ХРАНИ. По-скоро хобито кара жена ти рано или късно да ти постави ултиматум от типа "Избирай - или аз, или твоето хоби". Ха-ха.... играл съм го, както аз, така и мои приятели. И естествено избрахме жената и семейството........

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията

    Матеев, какво ти е мнението за нуклеус от керамика. Моноблок, излят на калъпи. Не гори, устойчив на атмосферни влияния, лесна дезинфекция (газова горелка), устойчив против кражби. Единственото неудобство е че е нужен тежкотоварен камион да ги занесе до бъдещия оплоден пункт, след което си остават там во век и веков.
    Имам идея как да се олекоти значително такава конструкция от керамика, но нямам керамична фабрика под ръка за да я тествам. Ако някой има такава, правим опита!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #110
    Наблюдател
    Регистриран
    01.08.2013
    Мнения
    7
    BUGI, аз съм на същото мнение. Всичките ми лазерни машини имат CNC управления и на база това достигат големи точности.
    Матеев, пратих ти ЛС, за да не разводнявам темата.

    Нуклеусчето ми се получи готино и беше голямо удоволствие да се сглоби.
    Сменям материалите за прелката с дървен и съм готов.

    Ето и една фотосесия, заснета преди 2-3 часа:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6745.JPG
Прегледи:      1660
Размер:	66.7 KB
ID:	1735Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6747.JPG
Прегледи:      1648
Размер:	59.2 KB
ID:	1736Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6748.JPG
Прегледи:      1648
Размер:	58.8 KB
ID:	1737Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6750.JPG
Прегледи:      1649
Размер:	54.6 KB
ID:	1738Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6751.JPG
Прегледи:      1645
Размер:	55.5 KB
ID:	1739Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6754.JPG
Прегледи:      1656
Размер:	44.0 KB
ID:	1740Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_6770.JPG
Прегледи:      1659
Размер:	52.7 KB
ID:	1741

 

 
Страница 11 от 47 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •