Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 83
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2012
    Мнения
    5

    зимуване

    как трябва да бъдат горните отвори на кошера през зимата отворени или затворени

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пламене,каква трябва да наречем пчеларската литературата,която препоръчва дъното да е мрежесто дори и през зимата.Аз ги зазимявам на долна прелка,а горната пчелите сами я регулират.Освен това долната прелка позволява на пчелите да си изхвърлят подмора ако времето им позволи.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Нямам в предвид вестниците!На мен ми харесват Пчеларската енциклопедия,календарния справочник на Любен Радоев,книгата на Бижо Бижев,както и друга чужда литература-Продуктивно пчеларство,методът на Фарар от Милан Матич и доста други!Не желая да влизам в спор!Ти опитвал ли си друг вариант на зимна вентилация,от тази която ползваш в момента?Ако си доволен,продължавай си по същия начин и толкова!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Аз се доверявам на пчеларската научна литература и ги зазимявам само на горна прелка.Въпроса е много спорен,защото въпреки че се препоръчва на горен вход,Бай-ГанЬо си ги зазимава както някой му каже...
    И кой е Бай Ганчо в случая?

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Деспотов, как може да му задаваш такъв въпрос? Утре ще напише, че си го обидил. Съобразявай се с госпожицата на форума!
    Working....

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Колега ivandespotov,би ли обяснил: на какъв вход ги зазимяваш и защо?
    Аз ги зазимявам само на горен защото:
    1.Практически съм се убедил,че влага няма!
    2.Предни години при сравненията между зимувалите на горна прелка и зимувалите на горна,не виждам същественна разлика в изразходвания запас,подмор и пилото на семействата!
    3.Мишепредпазители на повечето кошери нямам,защото входовете на корпусите ми са 8 мм
    Забравих че те ония всички от БАН са тъпи!Ето там е най-големия проблем на племето ни-всеки се прави на умник!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Май е дошло време да си поосъвременим мирогледа и да не робуваме на старите цървули.Демек трябва да сме в крак с времето.
    Мрежестото дъно или само част от него да е с мрежа осигурява необходимата вентилация и не само,а студеното спестява мед.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Колега ivandespotov,би ли обяснил: на какъв вход ги зазимяваш и защо?
    Аз ги зазимявам само на горен защото:
    1.Практически съм се убедил,че влага няма!
    2.Предни години при сравненията между зимувалите на горна прелка и зимувалите на горна,не виждам същественна разлика в изразходвания запас,подмор и пилото на семействата!
    3.Мишепредпазители на повечето кошери нямам,защото входовете на корпусите ми са 8 мм
    Забравих че те ония всички от БАН са тъпи!Ето там е най-големия проблем на племето ни-всеки се прави на умник!
    Всичко на което му се казва вход е отворено, и на МК и на ДБ! И така вече 30 и повече години без проблеми!

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Миналата година оставих вентилационните отвори на дъната отворени /по време на зазимяването/ ,но повечето семейства ги заклеиха.Сега съм разколебан и съм склонен да вярвам че те си знаят по-добре.

  10. #30

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •