Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 210111213 ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 123
  1. #111
    Наблюдател
    Регистриран
    11.06.2011
    Мнения
    12
    buci59 написа:
    Има си "чалъм" и за тази работа,не създавай погрешно впечатление у хората.
    А би ли споделил този "чалъм",че ще е полезен за мен и другите начинаещи пчелари?

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от kyuchukov
    А би ли споделил този "чалъм",че ще е полезен за мен и другите начинаещи пчелари?
    Преди да отговоря,ще попитам-когато меда е в най-горен к-с,а гнездото е в долния,има ли нападение?Не,няма,и защо е така?Защото гнездото е близо до входа и го охраняват много силно,а меда е далеч от входа.А за да няма нападение,когато к-са с меда е под гнездото е обяснимо по същата логика,а именно-когато к-са с меда се смъкне на дъното,близо до входа,наистина се създават условия за кражба.Затова аз затварям прелката на дъното и отварям кръглата на най-горния к-с,където е гнездото.Там охраната на входа е много силна,и е изключено нападение,защото на практика отдалечавам меда от входа,като го свалям надолу.

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Така... това не си спомням Венер да го споменава някъде. А детайлите са ВАЖНИ. И после когато си нямаш понятие от детайлите и контекста се чудим защо това или онова "не било точно така" или "нямало как да стане".
    А в конкретния случай - изпълняваш дадената процедура "по Венер", връщаш се доволен от пчелина, че си зазимил "успешно" пчелите,... и ако лятото се е случило сушаво, на следващото посещение ще откриеш че докато си отсъствал е имало масова сеч.

    За да няма предпоставки за кражби освен парадния вход, трябва да се затворят и мрежестите отвори на дъното.

    И сега един друг проблем. Извършеното действие пак не е гаранция че пчелите ще подредят меда така като ти искаш. Във всеки случай, ще направят това по начина по който са "програмирани" да го свършат.
    Има и още един аспект - представете си че трябва на всеки кошер да сваляте един (не до там) пълен с мед корпус плюс още един корпус, в който е пилото ( в най-оптимистичния от вариантите плодника ще се състои от само един корпус) за да можете да поставите полупразния центрофугиран корпус под плодника. Представете си цялата тази манипулация по време на БЕЗПАШИЕ. А сега си представете тази операция повторена 100 пъти.

    По мое мнение тази операция е подходяща за онези, "които нямат умора, а само се потят". Аз не мога да си представя ако трябваше да я извършвам дори само 10 пъти на сезон, камо ли 1000 (както Венер твърди).

    Това което мога да кажа относно зазимяването е че има два инстинкта при подреждането на гнездото за зимуване. При единия, когато пчелите се подготвят за зимата, натрупват запаси в плодника (блокират го), при другия - точно обратното - предпочитат "свободен" плодник, и всичкия мед който се е намирал до тогава във плодника (ако е имало такъв), към края на лятото се премества от пчелите извън(над) него. Във тази връзка някои, които не са свикнали с италианките, често когато видят в края на сезона че магазините са напълнени отново и питите са "побелели" (въпреки че недоумяват откъде е дошла тази "паша"), в еуфория от радост от пълния магазин правят грешката да го центрофугират. И напролет им става ясно....
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #114
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Днес говорих с приятел който гледа 50 бр кошери ,и стана дума че има няколко умрели кошера ,аз го познавам и ми се струва че не ги гледа правилно де .Аз му викам умрели са от глад -той вика -имат мед умрели са от студ .А сега де кой прав -кой крив .Къде греши -той е младо момче ,наследи пчели от баща си ,че човека се поразболя .Кошерите са ДБ ,не са нови .
    Мед ям всякакъв .

  5. #115
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Когато семеиството е под определен минимум като големина на кълбото (брои пчели) умира от студ без значение колко мед има в кошера, особенно ако не е стеснено.

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Аз знам от стари пчелари, че пчели от студ не умират, а от глад но и ако има продължителни студове и кълбото неможе да се прехвърли на пити с мед, пчелите умират от глад незвисимо, че от страни кшера е пълен с мед.
    Това е голяма грешка на пчеларя които не е подредил запасите от мед правилно при есенния преглед.
    Втория вариант е, че кошерите са били слаби и не са могли да развият есента достатъчно млади и качествени зимни пчели.

  7. #117
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    13
    Сега един друг проблем. Извършеното действие пак не е гаранция че пчелите ще подредят меда така като ти искаш. Във всеки случай, ще направят това по начина по който са "програмирани" да го свършат.
    Има и още един аспект - представете си че трябва на всеки кошер да сваляте един (не до там) пълен с мед корпус плюс още един корпус, в който е пилото ( в най-оптимистичния от вариантите плодника ще се състои от само един корпус) за да можете да поставите полупразния центрофугиран корпус под плодника. Представете си цялата тази манипулация по време на БЕЗПАШИЕ. А сега си представете тази операция повторена 100 пъти.
    Така…Защо трябва да слагате изцентрофугиран корпус на дъното под плодника за да бъде почистен?
    Аз практикувам следното:
    Ползвам „побългарена” пчелогонка /хрумна ми като идея и я осъществих/,която поставям върху хранителната надставка както е по Венер/плодник,ханеманова решетка и хранителна надставка/.На нея има продълговат прорез със запушалка.Слагам корпуса или магазина който е за почистване върху пчелогонката /ако е корпус затварям прилетната му дъсчица/. Махам запушалката за да могат пчелите да преминават през прореза и изчаквам докато почистят магазина /корпуса/,след което пак слагам запушалката за да мога да „изгоня” пчелите в плодника.Меда от почистения корпус или магазин го слагат където им е угодно,но обикновенно е в хранителната надставка.Зазимявам както е по Венер –Дъно,хр.надставка и плодник,без ханеманова решетка между тях.Досега нямам никакви проблеми с кражби и зимуване.Дъната съответно със стеснени прелки според силата на семейството.Почистените корпуси или магазини ги държа върху пчелогонката докато не застудее времето, след което ги свалям и подреждам в мазата.Така нямам проблем и с восъчния молец.Ето и самата пчелогонка.





  8. #118
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Танаси
    Когато семеиството е под определен минимум като големина на кълбото (брои пчели) умира от студ без значение колко мед има в кошера, особенно ако не е стеснено.
    И колко е тоя минимум? Нуклеусите ми зимуват на 4-5-6 ЛР рамки, в най-добрия случай есента имат 2-3 междурамия с пчели, понякога дори и под 1 междурамие, дъното по цялата дължина е мрежесто, без никаква изолация или отопление от какъвто и да е сорт. Останах учуден колко добре се справят (мнозинството от тях) дори и при тази рекордно студена зима.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #119
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    И аз се учудвам как отводки еднакви по сила и запаси при едни и същи условия някои загиват а други оцеляват. ето и тази зима имат си мед на същите пити на които е било и кълбото (малко кълбо на 3 междурамия) и въпреки това явно не са успели да подържат необходимата температура за да оцелеят. а други одводки при сущите условия оцелават, страннен е и факта че две от тези отводки бяха останали без мед (я имаха 200-300 грама я не )и въпреки това оцелели. а загиналите кълбото нагъчкано на гъсто в контакт с меда ( течен проверих)не са оцелели.
    От 8 отводки 3 загинали.
    Как да определим минимума като всеки пчелин зимува при различни условия ( по-мека зима или по-влажна или по-ветровита)??
    Моля споделете мнение.

  10. #120
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Доста относително Танаси,и много са факторите за тези обстоятелства описани от теб доста може да се говори и анализира ,аз го отдавам на поведението на майките,а за климатичните особенности - Емо Чолаков
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 210111213 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •