Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    6

    Майката е добра на вид, млада, но не снася!!!

    Здравейте,

    Имам едно семейство, което има майка, наглед млада, крилата й не са опърпани, но няма никакво пило, дори и търтеево. Преди седмица придадох търтеево пило, за да я оплодят търтеите. Вчера погледнах и видях 5-6 търтея, но пило и яйца все още няма. Що за явление е това? Как да спася семейството от отмиране? Не мога да взема яйца от други семейства, защото остана само едно след масово измиране.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Убий го и вземи започни отначало! ( дезинфекция на рамки, кошери.... и си намери ЗДРАВИ СЕМЕЙСТВА, иначе не си заслужава започването на чисто)

    Купи си и поне една пчеларска книга ( независимо коя и колко е тънка) и я прочети.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    6
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Убий го и вземи започни отначало! ( дезинфекция на рамки, кошери.... и си намери ЗДРАВИ СЕМЕЙСТВА, иначе не си заслужава започването на чисто)

    Купи си и поне една пчеларска книга ( независимо коя и колко е тънка) и я прочети.
    Убиването се опитвам да го избегна. Има такива инструкции за убиване на майката, ако е търтовка, но в случая тя не снася никакви яйца, даже и търтееви. Колко трябва да я чакам да се оплоди, ако не е оплодена?

    Чел съм туйцък онуйцък от дебела книга, но с джобен формат.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    С "туйцък онуйцък" няма да стане.Не случайно scutellator ти препоръчва да прочетеш която искаш пчеларска книжка за да добиеш елементарни познания !На първо време прочети как става оплождането на пчелната майка
    "Преди седмица придадох търтеево пило, за да я оплодят търтеите" -по твоя начин няма да стане.
    Успех!

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Тази майка не е оплодена или е повредена, с една дума не работи. Премахваш я и придаваш прясно пило.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Сатям Виж публикацията
    Чел съм туйцък онуйцък от дебела книга, но с джобен формат.
    Братле ако не се държиш сериозно ще получиш "каквото повикало такова се обадило"

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    6

    Post

    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Тази майка не е оплодена или е повредена, с една дума не работи. Премахваш я и придаваш прясно пило.

    Свиди ми се да убивам майката. Ако е повредена, може и да го сторя, но ако не е оплодена, значи има голям потенциал за снасяне. Колко време трябва да я чакам, за да се оплоди? Има ли някакви начини за стимулиране на този акт?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не знам дали си прочел в туйцък онуйцък, но майката се опложда извън кошера.
    В това лошо време трудно ще се оплоди, а между другото тази майка преди колко време се излюпи?

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Сатям Виж публикацията
    Убиването се опитвам да го избегна. Има такива инструкции за убиване на майката, ако е търтовка, но в случая тя не снася никакви яйца, даже и търтееви. Колко трябва да я чакам да се оплоди, ако не е оплодена?

    Чел съм туйцък онуйцък от дебела книга, но с джобен формат.


    Убиването на ЦЯЛОТО СЕМЕЙСТВО ще ти излезе много по-изгодно (в краткосрочен и дългосрочен вариант), отколкото да се опитваш да го запазиш. Докато има болест(и), винаги ще имаш загуби от намалена средна производителност, смърт на семейството, загуба на майката и други неочаквани мистични събития(преустановяване на яйцеснасяне,честа самосмяна, отъртявяване и т.н. и т.н.)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    6
    Благодаря за съвета. При мен обаче ветеринарният каза, че няма болести.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •