Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22

Тема: питане!

  1. #11
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    има и по-ефикасни неща от Стартовита които подпомагат развитието на семейството и отводките освен това решават и някой други проблеми но са по-скъпи...
    Сега е редно да кажеш и кои са!

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Пиши как са подредени питите, за да ти кажем по точно. Също и колко рамки пчелите покриват.
    Ако са ти много нови и светли питите, може майката да не иска да снася все още в тях. Стеснил ли си ? Ако си стеснил с преградна дъска, започни да слагаш празна пита между рамката с прашеца и пилото. Много начини има за стимулиране на яйцеснасянето. Първото от тях е стесняване и постепенно разширяване. Може и да си блокирал майката с този сироп. Виж някой колега в района да ги види. За да са ти всичките 10 еднакво развити или не толкова силни, значи нещо бъркаш ти.
    Прав е Евгени! Някой колега от района... ама кой е той? Влизаш, регистрираш се, задаваш 2 въпроса и чакаш решения... е няма как да стане. 3-4 рамки с пило - ама какви ДБ или ЛР и пилото запечатано или прясно е? Няма общовалидни отговори.
    Ето при мен в Русенско, за тази "лошата" седмица, пчелите изядоха по 2 хранилки сироп и изградиха по 1-2 пити ДБ в зависимост от силата на семействата, а майките ги осемениха почти на 80%. Сложих ги посредата на семействотомежду пити с люпещо се пило. Крайните пити, които мисля скоро да бракувам (но не са черни) пчелите пълнят с нектар. НО на километър и нещо имам 2 блока с рапица, които от седмица цъфтят, а съм започнал със сиропа в малки дози от месец почти.
    Личното ми мнение е, че резултатите в даден момент се дължат на нещо, което сме или не сме направили преди време. Затова, въпросите които трябва да си задаваме са какво да направя за да се случи нещо, а не защо се е случило.
    Поздрави и успех!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    Сега е редно да кажеш и кои са!

    Ей, тоя тук например е един от тях...

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=491&page=23

  4. #14
    До момента разбрах къде ми е грешката,обаче не мога да си обясня защо майката не снася на питата която се намира след тази с последното запечатано пило?

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Явно пчелите покриват толкова пити. Сега като пренесеш една пита между пилото ще намерят ресурс да се грижат за пилото на нея пита , но ако сложиш повече резултата може да бъде трагичен. По-слабите кошери се развиват по-бавно от по-силните и разликите два месеца след началото на сезона стават фрапиращи. Точно заради това е хубаво да се иззимува с голям брой пчели и ако майката е читава нещата се получават много бързо, ако майката е читава, но пчелите не стигат кошера ще буксува много време почти на едно място. Помощ на такъв кошер с една рамка запечатано пило го изстрелва с месец напред.

  6. #16
    Събота като си ида на село ако е хубаво времето смятам да отворя всички кошери и да преместя по една празна рамка от крайните пити в началото за снасяне,взех и стартовит и ще ги подхраня.Също така трябва да извадя лентичките които сложих за акара.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    Сега е редно да кажеш и кои са!
    ще излезе като реклама и че се опитвам да ви пробутам нещо - а веднъж вече четох какво ли не по мой адрес защото си позволих да предложа нещо което продавам.... но както и да е

    Био Апис - пробиотик (живи микроорганизми) комбиниран с билки

    Био Апис е ферментирал билков екстракт с ефективни микроорганизми и млечно-кисели пробиотични култури , за грижа и подсилване на кошера, възстановяване на положителният микробиологичен баланс, има почистващ ефект - ниско pH 3,5, действа срещу нозематозата, оказва влияние и на акара, при отравяния на пчели, повишава имунитета, подтиска множество патогенни, подобрява работата на майката и семейството, подходящ за развитие на семействата и отводки и т.н. ....

    Прикачен файл 1257
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Първия ограничаващ фактор за пилото е притока на прашец и зимните запаси от прашец, втория ограничаващ фактор е броя на пчелите в кълбото и кошера, и третия фактор е топлината. Това при условие, че кошера е здрав и майката е наред. Имах кошери които започнаха от нулата, разбирай майката и 500 пчелички, в момента са на по 7-8 рамки покритие и около 15 000 килийки с пило без да им помагам. Имам и кошери които стоят на 4-5 рамки от февруари насам.
    Бавното пролетно развитие е най-сигурния признак за нозематозата. Провери нещата в тази насока. Така че виж поред:
    -храна, стесняване, затопляне, майка, нозематоза.

  9. #19
    За прашеца за белязах,че е намалял!Третирал съм ги за нозематоза още преди месец с нозестат!Може да взема да стесня кошера.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ha тези слабаци смени майките при пьрва вьзможност.Аз така практикувам,или унищожавам.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •