Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567
Резултати от 61 до 66 от общо 66
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    стремеж къде мислиш да разполагаш пчелина за тази броика трябва мн паша.И аз съм до търново но пак мн зависи от мястото.

  2. #62
    Наблюдател
    Регистриран
    16.04.2014
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от 2ма пчеларя Виж публикацията
    стремеж къде мислиш да разполагаш пчелина за тази бройка трябва мн паша.И аз съм до търново но пак мн зависи от мястото.
    Здравей 2ма пчеларя ,ще го разположа в населено място близко до акациева гора.Да прав си трябва много паша ,като имам на предвид, че примерно всеки кошер има някакъв обхват.При наличието на голяма конкуренция, надявам се пчелите да не останат на сухо.

  3. #63
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от stremej Виж публикацията
    Това е нещо по сериозно ,scutellator можеш ли да ми разясниш ще съм ти благодарен.
    Защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери?
    И каква ще е тази карантина трябва да се запушат кошерите ли?
    Например болните (не е достатъчно да са заразени) от нозематоза имат по-голяма склоност да налитат в чужди кошери от нормалните граници (налитания винаги има, независимо как са подредени кошерите, просто могат да бъдат минимизирани). Голяма част от вирусите засягат навигационната система (репликират се в мозъка), от където също част от пчелите неумишлено навлизат в чужди кошери.
    А защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери? - заради съревнованието със конкуренцията (има и друга теория - че вирусите които пчелите оставят летейки от цвят на цвят - във нектара, също е "умишлено" действие). Борбата в Природата между индивидите (или в случая -пчелна колония ) кой ще разпространи повече гените си винаги е била жестока.

    Карантината която пчеларя сам трябва да си наложи се състои в мониторинг и имане едно на ум- да следи за рецидиви следващата пролет. Семействата от кавива пчелини не се сместват с редовните и се работи с различен инвентар (имам предвид пушалка, рамкоповдигач...). Всъщност добра идея е всеки пчелин да бъде третиран като отделен обект. Така при възкикване на зараза ще пострадат един или няколко пчелина, вместо цялата ферма (заради "инкубационния" период докато се осети че има проблем, пчеларя като нищо е разпространил заразата навсякъде).
    В Австралия, където АГ е честро срещан, се практикъва санитарна бариера - при центрофугиране рамките се връщат във абсолютно същия кощер откойто са били взети. Всъщност добра пркатика е да няма движение на рамки, пило и мед от семейство в семейство ( казвам го за пчеларите които имат навика да подхранват със центрофугиран мед).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #64
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Колега,
    с-гласен с-м с твојте изјави и упражненија, но сматрам че не сме достигнали
    толко висок стандард, да двоиме всекој пчелин с посебна спрема.
    Може да се користи една, самотрјабва да се врши дезинфекција, којато најмалко струва.

    а за прихрана на пчелни семејства с мед, може и това понјакогаш работим,
    ама само с мед от моја пчелин, никако от купен, от чужд мед.

    Најдобра принрана, ако трјабва да се врши нека е от ЗАХАРЕН СИРОП.

  5. #65
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Цитат Първоначално публикувано от stremej Виж публикацията
    Здравей 2ма пчеларя ,ще го разположа в населено място близко до акациева гора.Да прав си трябва много паша ,като имам на предвид, че примерно всеки кошер има някакъв обхват.При наличието на голяма конкуренция, надявам се пчелите да не останат на сухо.
    И около мен има мн семейства и се притеснявам защота се чуват вс работи щом си от вт някой път може да поговорим по темата на живо.

  6. #66
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Например болните (не е достатъчно да са заразени) от нозематоза имат по-голяма склоност да налитат в чужди кошери от нормалните граници (налитания винаги има, независимо как са подредени кошерите, просто могат да бъдат минимизирани). Голяма част от вирусите засягат навигационната система (репликират се в мозъка), от където също част от пчелите неумишлено навлизат в чужди кошери.
    А защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери? - заради съревнованието със конкуренцията (има и друга теория - че вирусите които пчелите оставят летейки от цвят на цвят - във нектара, също е "умишлено" действие). Борбата в Природата между индивидите (или в случая -пчелна колония ) кой ще разпространи повече гените си винаги е била жестока.

    Карантината която пчеларя сам трябва да си наложи се състои в мониторинг и имане едно на ум- да следи за рецидиви следващата пролет. Семействата от кавива пчелини не се сместват с редовните и се работи с различен инвентар (имам предвид пушалка, рамкоповдигач...). Всъщност добра идея е всеки пчелин да бъде третиран като отделен обект. Така при възкикване на зараза ще пострадат един или няколко пчелина, вместо цялата ферма (заради "инкубационния" период докато се осети че има проблем, пчеларя като нищо е разпространил заразата навсякъде).
    В Австралия, където АГ е честро срещан, се практикъва санитарна бариера - при центрофугиране рамките се връщат във абсолютно същия кощер откойто са били взети. Всъщност добра пркатика е да няма движение на рамки, пило и мед от семейство в семейство ( казвам го за пчеларите които имат навика да подхранват със центрофугиран мед).
    Колега Скутелатор мога ли да ви помоля за мнение продуктът nozevit+.

 

 
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •