Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 66
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.04.2014
    Мнения
    10

    навлизане в пчеларството

    Здравейте! Отскоро ме завладя страст към пчеларството.Досега не съм се занимавал сериозно с това.Държа един кошер от близо година и нещо.Решил съм това да ми е хоби, и ще се хвърля направо с 40 нови многокорпусни кошера. Всеки ден напредвам и узнавам нови неща в пчеларството.Вие какво ще кажете, сериозна работа ли са тези кошери, за човек отскоро навлизащ в пчеларството? Хареса ми вашият форум и виждам ,че тук мога да получа доста опит .

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Имашли време, което едим много важен фактор! Не е проблем да се занимаф и отглеждаш толкова кошера!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.04.2014
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Имашли време, което едим много важен фактор! Не е проблем да се занимаф и отглеждаш толкова кошера!

    Здравей Вълчан.Сега като навлизам в тая сфера, отделям все повече време за пчеларство, докато може би заеме всичкото ми време.Времето да е основен фактор.Казваш ,че не е проблем да се занимавам с толкова кошери.Мисля, че ще се справя с тях.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Дано имаш добър инвентар, добра база и помощници, иначе ще видиш зор.
    40 кошера няма да може да ви въртиш с 3ка центрофуга и.т.н.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    16.04.2014
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Дано имаш добър инвентар, добра база и помощници, иначе ще видиш зор.
    40 кошера няма да може да ви въртиш с 3ка центрофуга и.т.н.
    Да за инвентара сериозно ще се помисли .Базата ще е на високо място във Велико Търновска област.Малко е пренаситено от над 500 кошера в района, но мисля че не се оплакват пчеларите от слаба паша.помощниците малко хайлази ,затова ще разчитам повече на себе си,ще видя зор.Тая година с млади семейства не знам дали мога да очаквам някакъв мед,но не знам в района има доста акация.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от stremej Виж публикацията
    Да за инвентара сериозно ще се помисли .Базата ще е на високо място във Велико Търновска област.Малко е пренаситено от над 500 кошера в района, но мисля че не се оплакват пчеларите от слаба паша.помощниците малко хайлази ,затова ще разчитам повече на себе си,ще видя зор.Тая година с млади семейства не знам дали мога да очаквам някакъв мед,но не знам в района има доста акация.
    Тия над 500 кошера ще са ти проблем - първо голяма конкуренция ,второ кражби между самите семейства и третото най лошото е болестите защото при кражби между семействата се разнасят болести ако нямаш наблизо други кошери кражбите се ограничават до твоя пчелин и ти контролираш всичко и най малкия ти проблем е унищожаването на дадено семейство.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Дано имаш добър инвентар, добра база и помощници, иначе ще видиш зор.
    40 кошера няма да може да ви въртиш с 3ка центрофуга и.т.н.
    Един приятел пчелар до преди 10 години вадеше меда с тройка центрофуга не от 40 кошера а от 250 - той сам със съпругата си. Тогава бяха 60 годишни. Сега са 70 годишни и отглежда около 300 семейства и си закупиха по-модерна центрофуга.


    Nik_m не се изхвърляй, когато нямаш практическа подготовка, твърде възможно е някой път да заблудиш някой колега.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.04.2014
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Тия над 500 кошера ще са ти проблем - първо голяма конкуренция ,второ кражби между самите семейства и третото най лошото е болестите защото при кражби между семействата се разнасят болести ако нямаш наблизо други кошери кражбите се ограничават до твоя пчелин и ти контролираш всичко и най малкия ти проблем е унищожаването на дадено семейство.
    Здравей Радо,семействата ще се закупят отделно от кошерите.искаш да кажеш ,че докато са млади семействата могат да налетят по силни пчели от другаде и да направят беля ,така ли ?.Мисля ,че пчелина е отделен от други на 200, 300 метра..

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Това го казвам от опит, нищо не изхвърлям!!!!
    Това лято работих САМ с 3ка и видях какво хамалогия е да се въртят по 3 пити, да се обръщат по 2 пъти, за това си поръчах друга.
    Всеки си има глава на раменете, да си преценява какво да прави, не мисля че е лошо някой да се опита да помогне.
    stremej послушай Niki1313 и си вземи 3ка и после го викай него да я върти.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Няма значение младо или старо е семейството силното търси и напада по слабото понякога вина има и пчеларя.Аз не ограничавам вход не уплътнявам всяка една дупчица а нарочно съм ги оставил пчелите те самите да се охраняват и пазят и само тези който се справят да оцелеят това е така наречения естествен подбор .И при пчелите има едни събират повече мед други повече градят трети се развиват по бързо четвърти излизат по рано на паша преди всички останали и така едни се справят по добре при охраната на кошера .Семейство не можещо да се охранява не заслужава да оцелее за мен 1000 метра е добра дистанция от останалите пчелини по въздух само че не винаги е осъществимо .А за инвентара само ще кажа НЕ СЕ ИЗХВЪРЛЯЙ и три рамкова центрофуга ще ти върши работа поне докато станат 100-на кошера.

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •