Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 47

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    Вадене на рапицов мед

    здравсйте искам да попитам може ли меда от рапица да се вади преди да е запечатан ,понеже работя с многокорпусна систем а няам достатъчно рамки за акациятаи и свободна площ за майката за снасяне?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Рапицата не се чака да се запечата ако не капе обърната рамка вадиш ако закъснееш има опасност да се бетонира в рамките и няма вадене.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Започна новият сезон и рапицата нацъфтя.Който не е вадил досега да внимава че си има особености.НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧАКА ДА ГО ЗАПЕЧАТАТ ЧЕ НЯМА ВАДЕНЕ!
    През този сезон моите градят много усилено и използвам това за изграждане на нови рамки.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Рапицата не е чак толкова страшна бързо кристализира когато е в буркан във питите може да изкара известно време не година но месец без проблем ,миналата година се застъпи с акацията и стана чуден мед ароматен и плътен кристализира на финни кристали,тази година рапицата цъфна много напред и може да се раздели от акацията кои както иска аз лично ще я оставя да се омеси малко с треволяка и акацията ,важно е да виждаме щастие в очите на клиентите ,чистия рапичен мед се продава трудно .

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Напълно подкрепям последното мнение на Валко, а откакто съм у форума май всяка година казвам, че на мен най си ми харесва смеската рапица/акация. Айде успех на новобранците в рапичарството, при другите е ясно
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Във филма "Работа с ЛР кошери" вадиха рапичен мед в напълно запечатени пити.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    До сега не съм имал рапица и малко се притеснявам.Кога да сложа магазините,семействата все още не са развити на пълно,не са изпълнили плодника а рапицата започва да цъфти,какво да правя?

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Ами, ако семействата не са развити добре и готови за рапица слагането на магазин не е ли прекомерно разширяване също? Според мен може да се сложат 2 изградени пити в плодника след пилото и да ги напълнят тях, ако успеят не им знам силата и тях да центрофужиш после вместо слагането на магазини на семейства който не са готови затова. Ти дори да им сложиш магазините те няма да качат нищо там докато не напълнят плодника, а нощите са студени поне при мен и на едно слабо семейство като му сложиш магазин няма ли да му бъде по-трудно да се топли не се ли разширява домът му така, а не отговаря на силата му. Незнам само питам и изказвам мнение може да не съм прав.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    При вас няма ли период на безпашие след рапицата и акацията.При мен този период е от около 30-35 дни.През това време дори да има някакви натрупани запаси от рапица в плодника, през този период на безпашие се изконсумират почти изцяло.Около мен сеят доста рапица и за 4-5 години не съм имал проблеми,дори и със семейства , които са били по слаби и не съм им слагал магазини.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Момци,само да напомня.Слабите семейства наблягат на развитие,а силните на мед.Демек,ако слабото семейство депонира някакво количество мед,то то е незначително количество.Не бих ограничил недоразвитото сем. с преградна дъска,а ще му сложа ВО(еднократно) до запълване да плодника.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •