Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 23
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    15.04.2014
    Мнения
    2

    Въртене на корпуси или нов допълнителен

    Здравейте колеги.Нов съм в занаята и моля за съвет.В случай че и двата корпуса са пълни с пчели трябва да ги завъртя или мога да добавя трети?Благодаря предварително.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Като ги завъртиш пак ще останат пълни и двата с пчели. Когато се изпълнят 2та корпуса се слага 3ти.
    Ротацията се прави, когато 2тия е пълен с пило, той идва на 1 ред а на 2ри се качва празния за да може майката да се качи на по топлото и да го зареди и него с яйца.
    В твоя случай може да се налага ротация + добавяна на 3ти корпус. Зависи какво паша имаш и какво е положението вътре.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 15.04.2014 в 17:01.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Ако имаш рапица и 7-8 пити пило на втория корпус, по-добре не ротирай. Ако имаш магазин дадан-блат, го постави на трета позиция. Така всичкия мед от рапицата, ще е за теб. Рапичния мед в плодника между пилото прави само бели.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ако 1вия копрус е празен и се постави 3ти , няма ли да слагат рапицата и в 1вия, или скадират над пилото?

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Пчелите не държат мед под семейството, и още по-малко, близо до входа.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ще наблъскат крайните пити според мен, а при 2 корпуса с пчели сигурно има пило и в 1вия корпус.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Винаги ще блъскат меда горе- като шапка, и по този начин ще натискат майката надолу. Пчелите градят отгоре надолу и трупат запасите пак отгоре надолу. За пило в 1-ви корпус е възможно, но за мед, според мен - малко вероятно.



    Поздрави.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Някой от майките слизат принудително да снасят в първи, а други не! Отделен е въпроса какво ще намерят в първи корпус при рапица, а то е много прашец и почти никакво място за снасяне така, че на мястото на колегата със 7-8 рамки пило смело бих сложил корпус.
    Keep Walking...

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    15.04.2014
    Мнения
    2
    Благодаря ви колеги за съветите!Сложих трети корпус и завъртях долните два като оставих майката във втория.Ще слезе ли сама долу?

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    Аз не разбрах, какво има вътре в кошера? Не, че имам опит с корпусна система(трупам теория още) ама колегите биха ти помогнали повече ако споделиш какво точно е положението вътре в корпусите.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •