Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 31 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 305
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имах предвид по-бавно от това да дръпнеш до там където си решил и де на разтоварваш нищо. Правех сравнение със класическия метод за нашите географски ширини, с фургони.
    Сетих се за още един много голям проблем при използването на кран, ЗАХВАТА. При мен този проблем не стоеше защото от самото начало имах концепцията и се придържах към нея с еднакви кошери. Ако кошерите са различни трябва да се измисли универсален захват иначе товаренето ще с превърне в кошмар.

    Цеко, не разбрах какви са ти притесненията. Какво имаш предвид под залюляване и за какъв проблем с питите?
    Аз вдигам по два кошера и определено има някакво залюляване когато са във въздуха и после следва много леко спускане без удар в каросерията. Задължително съм със рамки с уширители и се старая да местя винаги пълни до край корпуси ако по някаква причина не са пълни корпусите блокирам рамките да не се разместват, но правя това не заради товаренето защото там нещата стават много "мазно", а заради возенето.

    Абе голям филм си е подвижното и за това винаги съм съветвал колеги които се канят да пробват хубаво да си обмислят нещата.

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Всичко трябва да се мисли, а детайлите са важни. За тия малките кранчета, ДАМТН закачат ли ви?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #153
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Цеко, не разбрах какви са ти притесненията. Какво имаш предвид под залюляване и за какъв проблем с питите?
    Моето питане относно люлеенето е следното - питите дори и да са пълен брой в корпуса са уплътнени само в горния край (дали самите рамки са с уширител или са поставени хофманови допълнително няма значение). Как предотвратявате люлеенето в долния край по време на транспорт? Все пак се преминара по пресечен терен и люлеене неизбежно има. Уплътняват ли се рамките допълнително в долния край или някакъв друг начин?

    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Абе голям филм си е подвижното и за това винаги съм съветвал колеги които се канят да пробват хубаво да си обмислят нещата.
    Филм, филм, ма пусто любопитство - не стихва . Ум и да не дава, сърцето иска. Всяка година си обещавам, че следващата ще ми е минало и като дойде пролет почвам да ровя из сайтове за ремаркенца, платформички и т.н. А то че нещата ще останат необмислени до край е ясно и че в движение ще се разрешават 100 проблема . Ма то с всичко ново е така, човек някак си свиква.

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Всичко трябва да се мисли, а детайлите са важни. За тия малките кранчета, ДАМТН закачат ли ви?
    Нямам идея какво е ДАМТН. Предполагам че е някакъв документ и ако е така отговора е НЕ. При мен в големия талон на камиона си пише че е с кран и не се изисква допълнителна квалификация и т.н.

    Относно люлеенето на долния край. При мен няма такова защото съм с рамки които са така изработени с ушерение и прилягат доста добре една към друга. Ушерението достига почти до половината на рамката. По ушеренията има и прополис и въобще за клатене не става и дума. Ако бях с наковани ламаринки и др. подобни щех да имам притеснения но сега не. Въпреки всичко всяко местене си голям стрес. И за пчеларя и за пчелите. Винаги след преместване изхвърлят подмор в различни количества но не по малко от стотин броя. Изчезват и майки. Трябва им време за преориентиране. На мястото от където извозваш остава огромно количество пчели които не са нощували в кошера и т.н.

  5. #155
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Нямам идея какво е ДАМТН. Предполагам че е някакъв документ и ако е така отговора е НЕ. При мен в големия талон на камиона си пише че е с кран и не се изисква допълнителна квалификация и т.н.

    Относно люлеенето на долния край. При мен няма такова защото съм с рамки които са така изработени с ушерение и прилягат доста добре една към друга. Ушерението достига почти до половината на рамката. По ушеренията има и прополис и въобще за клатене не става и дума. Ако бях с наковани ламаринки и др. подобни щех да имам притеснения но сега не. Въпреки всичко всяко местене си голям стрес. И за пчеларя и за пчелите. Винаги след преместване изхвърлят подмор в различни количества но не по малко от стотин броя. Изчезват и майки. Трябва им време за преориентиране. На мястото от където извозваш остава огромно количество пчели които не са нощували в кошера и т.н.
    ДАМТН е агенция,която издава документ,че крана е технически изправен и имаш право да работиш снего,а това,че в талона на камиона пише ,че е с кран не значи,че не ти трябва документ за работа с крана.От такъв документ не се нуждаят само кранове монтирани на плавателни съдове.

  6. #156
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    В камиона , още трябва да имаш ревизионна книга, курса ти за правоспособност струва 300 лв и се заверява във Варна.От делно нямаш право да ремонтираш нищо по крана и там траява да си регистриран към фирма - още 50 лв на месец и т.н. Ако ДАЙ те набара глобите почват от 5 000 лв на горе. Не те плаша ама се позаинтересувай.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Ако е вярно това работата става дебела.

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Тя работата Е дебела. Между другото някой ако иска да помоли Админа за малко редакции.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #159
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Шофьори бяха изкарали курса, но чакаха документа и отказваха да използват крана, защото глобите са МНОГО солени. Но това е само ако те хванат да управляваш крана. Има един куп изисквания, но вече не помня какво беше и как беше. Помня, че се бяха заяли за ръчките на крана и ги преправяха. На 8 метровия камион трябваше да се преправя и нещо друго което си беше заводски така, но какво беше...
    Цялото удоволствие изобщо не беше евтино и нямам идея как пчелар може да си го позволи.

    P.S Сега се сетих, че като поръчвах паяците(4 въжета с куки свързани с халка) трябваше да взема и сертификат за тях. Явно трябва да има документи и за това. На сертификата пишеше стоманеното въже колко издържа, халката колко издържа и куките колко издържат.
    Застраховах момчетата с 4-пъти по-здрави въжета от това което ще вдигат и излезе под 50лева на паяк. Вдигаха по 200 арматурни решетки 2х4м и не повече защото почват да се клатят, проблема беше не теглото, а размера.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #160
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Тез въжета се наричат сапани , и за тях плащаш на един чичко с мека чанта всяка година определена сума, че са изправни и ако имаш три разплетени жички се бракуват и отиваш в завода за нови.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 16 от 31 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •