Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 16 от общо 16
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В eBay ги има много и всякакви. Аз обикновенно от там пазарувам.

  2. #12
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    А от къде го поръча?
    http://www.aliexpress.com/snapshot/6072962922.html

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хубаво е човек да знае, че по света има различни видове рефрактометри в зависимост от това какво ще се измерва. Няма универсален рефрактометър със скала от 0 до 100%. Нивото на захарност например е различно при меда и при виното, в резултат на което за измерването му се използват два различни вида рефрактометри. Също така има и различни видове скали (стандарти), които могат да ви въведат в заблуждение (Brix, Baume и т.н.). Тоест търсете си уред с подходящата скала. Също така много внимавайте дали искате да измервате ЗАХАРНОСТ или СЪДЪРЖАНИЕ НА ВЛАГА. Това са две различни скали - едната е 80-90%, а другата - 15-20%.

    Накратко ако се хвърлите през глава да купувате първия ви попаднал евтин уред с име РЕФРАКТОМЕТЪР, има голяма вероятност да сбъркате. Аз така направих и сега имам няколко вида рефрактометри с различни скали по различни стандарти. Добре че и вино си правя от време на време, така че два от закупените уреди влязоха в употреба.

    За да не сбъркате, изрично трябва да проверите дали избраният от вас рефрактометър става за мед. Например ако сте в eBay, трябва да направите търсене с думичките: honey bee refractometer
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...rt=nc&LH_BIN=1

    Дори и когато сте намерили верния уред, който да става за измерване на мед, тогава пак трябва да проверите с какви скали е окомплектован. Най-удобно за българите е да наблюдаваме захарността в проценти. Убедете се, че тази скала присъствува в уреда. И пак внимавайте - ако е влажност - скалата трябва да е между 10 и 25%, а ако е захарност - скалата трябва да е 60-90%.

    Ха-ха - и последна препоръка - не избирайте най-евтиния уред, защото обикновенно в него или в доставчика има нещо гнило. Изберете си от златната среда.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Също така трябва да се намери информация за това , показанията на рефрактометъра , точно на колко процента захарност отговарят и да се изчисляват допълнително.
    Аз имам за измерване на захарност при вината и там при 10% показани на рефрактометъра - таблицата показва 2% захарност. Има го във форума - ракията.com
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Христов-nikberk Виж публикацията
    Моята скала е подобна на тази:Прикачен файл 1197
    Нямам нула.Какво трябва да отчете като сложа дестилираната вода?
    И моята скала е такава. Може ли някой да каже какво означават показанията от най-лявата скала?

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Лявата скала е скала на Baume: http://en.wikipedia.org/wiki/Baum%C3%A9_scale

    Това е просто някаква друга измерителна единица, с която в България не сме свикнали. Измерва плътноста (гъстотата) на флуидите, като десетилираната вода има 0 градуса по Baume.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •