Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 26 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 253
  1. #201
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Агро , пишеш за осигуряване срещу което ще можеш да си на борсата ако нещо се случи. Сигуренли си, че ЗС има право на обезщетение през трудова борса?
    Няма, ако се осигурява като самоосигуряващо се лице. Ако обаче си регистрира фирма и се води управител с договор за управление, тогава задължително плаща осигуровки и за безработица. Минималния облагаем доход е определен по браншове, не съм поглеждал колко е за селскостопанска дейност. Но сумата е в зависимост и от печалбата на фирмата. Ако фирмата прекрати дейност и освободи управителя, то последния има право на обезщетение за безработица. Но има едно условие - регистрацията като земеделски производител да е своевременно прекратена и безработния да не е съдружник или осигурен в друга някоя фирма. Толкова знам аз, без да съм счетоводител или специалист по въпроса.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #202
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Напълно съвпада с това което и аз знам. Това е поредното безумие. Бачкам като луд, плащам каквото трябва и когато трябва. Давам работа и на други хора. Плащам и за тях и ако се случи нещо нямам никаво право да "взема въздух" за разлика от мангала. Повтарям ако няма елементарна честност в системата то тя няма как да работи добре.

    П.П. По този въпрос смятам съвсем скоро да сезирам омбудсмана.

  3. #203
    Да не ти се налага да влизаш в болница. Наложи ми се преди две години. Първо изпънаха такава пътека все едно са ми отстранили орган. А най комичната такса беше избор на екип. На въпроса ми аз нищо не съм избирал, той е само един такъв специалист в болницата. От рецепцията заявиха избралисте го .. Изпъват се пари по пътеки за щяло и нещяло за това няма здравеопазване. Но пък мангала си го лекуват без пари ... Ценен електорат, какво да се прави
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #204
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Като проверяват в болницата дали си осигурен, виждат ли и размера на сумата, върху която се осигуряваш за здраве - някой знае ли?
    Не. Виждат само месеците в които не си осигуряван. Сумата няма значение. При повече от 3 поредни месеца с неплатени осигуровки, вече губиш здравно-осигурителни права.

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    ..мангала си го лекуват без пари ...
    Толкова го и лекуват, като за без пари. В болниците също работят хора, те не по-зле от нас схващат парадоксите на системата. Такива са недостатъците на социалните системи, "всекиму според потребностите, от всеки според възможностите". Тези, които можем, щем, не щем, ще храним и тези, които не могат. Към последните неизбежно се присъединяват и тарикатите, но това се счита за по-малкото зло.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #206
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Напълно съвпада с това което и аз знам. Това е поредното безумие. Бачкам като луд, плащам каквото трябва и когато трябва. Давам работа и на други хора. Плащам и за тях и ако се случи нещо нямам никаво право да "взема въздух" за разлика от мангала. Повтарям ако няма елементарна честност в системата то тя няма как да работи добре.

    П.П. По този въпрос смятам съвсем скоро да сезирам омбудсмана.
    Ако това го казваш от гледната точка на ЗП, точно същото ще ти го каже всеки работещ собственик на малка или средна фирма, а те са даже повече от земеделските производители. Добре дошъл в клуба. Колкото до обезщетението за безработица, то е разписано така, че да се дава само на доказано останали без препитание хора, за които е внасяна такава осигуровка. Няма как да се плаща на човек, притежаващ дял в работеща фирма или в работещо земеделско стопанство. То според мен има как, но е много сложно за практическо осъществяване.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #207
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И като ЕТ съм нямал право и като ЗС. И на двамата може да им приключи бизнеса за секунди като на един нает работник.

  8. #208
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    И като ЕТ съм нямал право и като ЗС. И на двамата може да им приключи бизнеса за секунди като на един нает работник.
    Точно така е. В този момент идва въпроса - внасяни ли са осигуровки за безработица? Ако да - например по договор за управление и контрол и фирмата и земеделския производител са закрити, човека има право на обезщетение за безработица. Ако обаче са внасяни осигуровки само като самоосигуряващо се лице /както са повечето ЗП/ , или пък не е заличен земеделския производител или има и друга фирма - тогава се счита /съвсем правилно/, че обезщетение за безработица не се полага.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #209
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Правителството наточи секирата за малките фермери


    https://fermera.bg/бизнес/item/20425...мери.html
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  10. #210
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Правителството наточи секирата за малките фермери


    https://fermera.bg/бизнес/item/20425...мери.html
    Некомпетентна писаница - бъркат осигурителен доход с осигурителни вноски.

 

 
Страница 21 от 26 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •