Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 26 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 253
  1. #181
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това сега, ако го прочетат и непчеларите, бройката на пчелините току-виж се удвоила.
    Особено ако мярнат и твоя пост, за стратегията с бурканите.

  2. #182
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тук пак ще се съглася с теб прав си,но ако в държавата всичко е ок.Аз се осигурявам два пъти, а където и да отида си плащам като поп.С 36 кошера трябва да се регистрирам като ЗП защото кмета има наредба само за 10 броя свободно.Само това за глада не мога се съглася с теб 36х500лв си е добър доход, но това е друга тема.

    Дака, кажи кога ще е удобно да ти поратайствам да ме научиш как се изкарва 500 лв от кошер

  3. #183
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ..... Според мен минималния осигурителен доход и минималната работна заплата трябва да са изравнени, за да има равенство пред законите.
    Принципът за справедливостта по отношение на плащането на осигуровки би трябвало да означава, че осигуровки се заплащат върху получени доходи.
    Докато работещите имат гарантирана минимална работна заплата, ЗП нямат нищо гарантирано - знаете с какви рискове е свързан занаятът.
    От тази гледна точка не е редно да се приравняват случаите.
    Освен това, доколкото ми е известно, няма работещ механизъм ЗП да се осигурява за безработица и впоследствие да получава обезщетение. Което отново го поставя в по-неблагоприятно положение.

    А за данъка върху дохода - тук до голяма степен нещата зависят от желанието на ЗП, конкретно пчеларя, да декларира доходите си.
    Някак си не върви да имаш регистрирани 50 или повече пч. сем. (което надхвърля отглеждането като хоби), а да не декларираш доходи от тях и на всичко отгоре да искаш де минимис и друго подпомагане от държавата.

  4. #184
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Sakar Виж публикацията
    Принципът за справедливостта по отношение на плащането на осигуровки би трябвало да означава, че осигуровки се заплащат върху получени доходи.
    ......ЗП нямат нищо гарантирано - знаете с какви рискове е свързан занаятът.
    Осигуровки се плащат не върху получени, а върху декларирани доходи в общия случай. Какво декларират ЗП - каквото им се откъсне от сърцето, освен в случаите, когато са продали с договор, който купувача представя в НАП. Затова за самоосигуряващите се лица са приети фиксирани размери на сумата, върху която задължително да се осигуряват.
    Всички самоосигуряващи се лица, занимаващи се със собствен бизнес, нямат нищо гарантирано, но, с изключение на ЗП, са длъжни да се осигуряват върху две минимални работни заплати, независимо с какви рискове е свързан занаята им.С какво ЗП са по-различни от останалите предприемачи, работещи на собствен риск и за собствена сметка?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #185
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Осигуровки се плащат не върху получени, а върху декларирани доходи в общия случай. Какво декларират ЗП - каквото им се откъсне от сърцето, освен в случаите, когато са продали с договор, който купувача представя в НАП. Затова за самоосигуряващите се лица са приети фиксирани размери на сумата, върху която задължително да се осигуряват.
    Всички самоосигуряващи се лица, занимаващи се със собствен бизнес, нямат нищо гарантирано, но, с изключение на ЗП, са длъжни да се осигуряват върху две минимални работни заплати, независимо с какви рискове е свързан занаята им.С какво ЗП са по-различни от останалите предприемачи, работещи на собствен риск и за собствена сметка?


    Аз много не са ми ясни тия работи,но познавам приятели какво ли не си купиха като разход на фирмата мисля, че няма ограничение при другите.При ЗП е 60%.Демек ако си купя центрофуга ми се признават само 60% другите от парите дето съм си платил данъците.

  6. #186
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Осигуровки се плащат не върху получени, а върху декларирани доходи в общия случай. Какво декларират ЗП - каквото им се откъсне от сърцето, освен в случаите, когато са продали с договор, който купувача представя в НАП. Затова за самоосигуряващите се лица са приети фиксирани размери на сумата, върху която задължително да се осигуряват.
    Всички самоосигуряващи се лица, занимаващи се със собствен бизнес, нямат нищо гарантирано, но, с изключение на ЗП, са длъжни да се осигуряват върху две минимални работни заплати, независимо с какви рискове е свързан занаята им.С какво ЗП са по-различни от останалите предприемачи, работещи на собствен риск и за собствена сметка?
    Говорихме за принципи и справедливост, а не какво се получава на практика.
    Осигурителният доход за самоосигуряващите се лица не е фиксиран, а е минимален и за това вноските се наричат авансови. За да заплатят осигурителни вноски върху реално получените доходи, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход. Последното не се отнася за ЗП.
    Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се (без ЗП) е 460, което се равнява на една, а не на две минимални раб. заплати.

    А ЗП са по-различни от останалите самоосигуряващи се може би с това, че са в основата на производството на храна. И затова заслужават (и получават) по-специален статут.
    Все пак да не забравяме, че храната е спасила човечеството от гладна смърт.

  7. #187
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Sakar Виж публикацията
    Говорихме за принципи и справедливост, а не какво се получава на практика.
    Осигурителният доход за самоосигуряващите се лица не е фиксиран, а е минимален и за това вноските се наричат авансови. За да заплатят осигурителни вноски върху реално получените доходи, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход. Последното не се отнася за ЗП.
    Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се (без ЗП) е 460, което се равнява на една, а не на две минимални раб. заплати.

    А ЗП са по-различни от останалите самоосигуряващи се може би с това, че са в основата на производството на храна. И затова заслужават (и получават) по-специален статут.
    Все пак да не забравяме, че храната е спасила човечеството от гладна смърт.
    Съвсем вярно. Споменал съм две минимални заплати, защото горе долу на толкова изчислявам усреднен задължителен минимален осигурителен доход за управител съгласно таблицата с основните икономически дейности на фирмите и квалификационните групи професии за 2016 г. Но това все пак не е задължително, ако собственика избере да се осигурява единствено като самоосигуряващо се лице. Но, трябва да има някакъв баланс - не е редно някои /ЗП/ да се осигуряват догодина на 300 лв, а други, също работещи на собствен риск - на 510 лв.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #188
    Наблюдател
    Регистриран
    28.11.2016
    Мнения
    14
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Да, справедливо е, защото от това зависи само твоята пенсия, твоето здравно обслужване и твоето обезщетение за безработица. ...[
    За пенсията съм съгласна, но бихте ли казали кое точно от здравното обслужване зависи от размера на осигуровките? За обезщетението за безработица няма да коментирам - земеделските производители не се осигуряват за този риск. Колкото за минималния осиг.доход на ЗП: не съм убедена, че увеличаването на минимума е по-лошо от задължението за годишно изравняване на осигуровките на базата на реалния доход. Ако месечната вноска ви се струва висока, просто не се осигурявайте през всичките месеци

  9. #189
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз лично и за пенсията съм леко песимистичен, понеже нашата пенсионна система е "солидарна" както се казва, т.е. тези, които работят и внасят осигуровки, изплащат/заработват пенсиите на пенсионерите към днешна дата....а за втория/третия и сександокустия Частен пенсионен фонд/стълб - много съм песимистично настроен, инфлацията ще е изяла всичко в тези, които не са фалирали....а дали ще има пенсии за нас след 25-30г. всеки да си направи добре сметката, с оглед на демографския срив, емиграцията, и кой ще остане да работи за нашите пенсии след 25г.

  10. #190
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ..а дали ще има пенсии за нас след 25-30г. всеки да си направи добре сметката, с оглед на демографския срив, емиграцията, и кой ще остане да работи за нашите пенсии след 25г.
    Пенсии ще има след 25-30г., но за някои. Само за късметлии, защото тогава ще се пенсионират на 75 г.

 

 
Страница 19 от 26 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •