Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 26 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 253
  1. #111
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Аз не мисля, че е по-добре да се регистрираш като физическо лице. Ти така и така внасяш осигуровки от фирмата си, защо сега и като физическо да трябва да внасяш? Отделно, за всичко, което купуваш можеш да си вземаш фактура и да ти минава като разход на фирмата. За регистриране в БАБХ ще си направиш един договор за ползване на земята и си готов. Аз като правих такъв с баща ми не искаха нотариална заверка. Отделно ако си регистриран по ДДС ще можеш да си го възстановяваш ама там не съм много запознат кое как става.
    Относно въпроса с нотариалната заверка казах, че това го искат при нас, т.е.т. В БАБХ - гр. Русе.
    За разходите и възстановяването на ДДС, ако е регистриран човека по ЗДДС, там вече сам да си преценява кое му е по изгодно.
    По отношение на осигуровките, не се изказвайте като лаици, вземете прочетете малко нармативни актове, наредби и закони, или ако не му се чете на някого - листчето с въпросчетета под мишницата и към местното подразделение на НАП, там може и да ви отговорят ако ги хванете на кеф...

    ************************************************** *************************
    Задължението за осигуряване на всички самоосигуряващи се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.

    Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване (лица, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност и лица, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества), се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО.

    http://www.naas.government.bg/bg/dow...&download=true

    ************************************************** *************************
    КОДЕКС ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ(цитат на извадка):

    Чл. 4. (Доп., бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; изм. и доп., бр. 43 от 2008 г., в сила от 01.01.2008 г.; изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; доп., бр. 25 от 03.04.2009 г., в сила от 01.06.2009 г.; изм., бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.; доп., бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.; изм., бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.; доп., бр. 59 от 2010 г., в сила от 31.07.2010 г.; изм. и доп., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 60 от 2011 г., в сила от 05.08.2011 г.; изм. и доп., бр. 58 от 2012 г., в сила от 01.08.2012 г.; доп., бр. 81 от 2012 г., в сила от 01.09.2012 г.; изм., бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:

    (3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст - РКС - ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
    1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
    2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;


    http://www.nap.bg/document?id=414

    ************************************************** *************************

    Или с две думи ако си ЕТ или имаш фирма(ООД, ЕООД или някако друго юридическо лице) и си плащаш осигуровки на по голяма сума от 240 лева, то не се дължат екстра осигуровки за регистрацията като ЗП.

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    С регистрирането като ЗП трябва да се плащат и осигуровки. За ЗП те са върху минимална работна заплата независимо дали работиш или не.Е ако се осигуряваш на максимален осигурителен доход тогава осигуровките отпадат. Ако се регистрираш като ЕТ плащаш на почти двойно по-голяма сума. За ООД е малко по-различно и тук някой вещ във счетоводството може да те открехне. Регистрацията на пчелина-животновъден обект се извършва в ОДБХ. Във форума надълго и широко е описано как става. Кое и как се заявява е описано подробно в наредба 27.
    Питаш за какъв обем пчелин е рентабилно да се регистрираш като ЗП. Всичко е въпрос на лични сметки и тук няма как да получиш еднозначен отговор.
    По принцип няма проблем да регистрираш като ЗП друг член от семейството. Аз лично точно така съм направил, въпреки, че от финансова гледна точка по-добре щеше да съм аз, но пак казвам всичко е въпрос на лична преценка.
    Ако се осигурявам на максимален размер заплата другаде, тогава няма да плащам осигуровки като ЗП така ли тръдиш?

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Да. Ако се осигуряваш на максимален осигурителен доход, Не плащаш дпълнително осигуровки, а само десятък и то след като се приспаднат нормативно признатите разходи или върху 40% от приходите. Ако си реализирал продукция за 100 лв през годината, то трябва да платиш 4лв данък. Ако обаче не се осигуряваш на максимален доход дължиш допълнително всички осигуровки, поне върху минималната работна заплата. Накрая те се приспадат като разход преди облагането, т.е върху тази сума, която си плащал като осигуровки не дължиш данък.

  4. #114
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря за отговора! Нещо друго, което исках да попитам. не помня наредбата 27 или друга беше относно 60% от добитият мед трябва да се продаде на преработвател. Ако не се споразумея за цена с преработвателя този мед мога ли да го оставя за подхранване или собствена консумация?

  5. #115
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Благодаря за отговора! Нещо друго, което исках да попитам. не помня наредбата 27 или друга беше относно 60% от добитият мед трябва да се продаде на преработвател. Ако не се споразумея за цена с преработвателя този мед мога ли да го оставя за подхранване или собствена консумация?
    Наредба N26 от 14 октомври 2010 година:

    http://www.lex.bg/bg/mobile/ldoc/2135700088

    Не съм много сигурен дали съществува служба, институция или орган в държавата, който да следи за нейното спазване и изпърнение въобще... Тя е само едно от многото звена в нормативнат ни и правна уредба, създадени да обслужват нечии монополни интереси(това е лобистка наредба).

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Привет Искрене, не подлагам на съмнение това, че е лобистка наредба, но предвид това, че водиш дневник има отчетност, което означава, че ако някоя служба реши да прави проверки ще има от къде да вземе референции. Затова питам дали някой знае или е имал такъв тип проверка и какво може да направим с останалите 60% добит мед.

  7. #117
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Колега, дал съм ти линк към наредбата, моля те прочети си я внимателно. След това си отговори сам какво ще ги правиш тия 60% които са ти някаква фикс идея явно - и от къде си ги взел, най-вероятно от някой лаишки разговор с поредният "разбирател" по всичкология. А, също така разгледай и за дневника, и си самоуточни какво трябва да садържа(нещото което не съществува, като изискване във въпроснта наредба)...?!?

    § 5. Изпълнението на тази наредба се възлага на генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
    т.е.т. БАБХ или ветеринарите биха дошли да проверят при какви условия го съхрняваш...

  8. #118
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Колега, дал съм ти линк към наредбата, моля те прочети си я внимателно. След това си отговори сам какво ще ги правиш тия 60% които са ти някаква фикс идея явно - и от къде си ги взел, най-вероятно от някой лаишки разговор с поредният "разбирател" по всичкология. А, също така разгледай и за дневника, и си самоуточни какво трябва да садържа(нещото което не съществува, като изискване във въпроснта наредба)...?!?

    § 5. Изпълнението на тази наредба се възлага на генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
    т.е.т. БАБХ или ветеринарите биха дошли да проверят при какви условия го съхрняваш...
    Прпивет Искрене, да дал си линк към наредбата, но това, което казвам е било така и за времето за което не съм се интересувал очевидно е настъпила промяна, ати вместо да ми кажеш, че този член е отменен ми обяняваш с кой съм говорил и обсъждал и така нататък....Член 9 от Наредба 26 е отменен като незаконосъобразен - който иска да прочете прилагам линкове от решението на ВАС и един от новинарски сайт.
    http://ciela.net/freestategazette/Op...?id=2135798451
    http://inews.bg/%D0%91%D0%B8%D0%B7%D..._i.113397.html

    Идеята на форума е не само да си казваме "чети", а да се пояснява - ако съм имал въпрос на който мисля, че може да ми отговори някой който има опит (в случая ти) ще е прекрасно ако не ме препращаш към това да чета, а да ми дадеш отговор на база опита си.
    Хайде със здраве!

  9. #119
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Нищо лично, но в последно време всеки втори въпрос във форума е зов за някаква помощ за нещо което може да бъде намерено с няколко кликвания в нета...

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Споко - знам, че не е лично, просто идеята на форума е не всеки да се блъска в това, което другите вече знаят, а да се споделя като се пита.

 

 
Страница 12 от 26 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •