Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 57
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2015
    Мнения
    12
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Валтере,/ не ти пиша името на латиница ,защото ми е по лесно/ топилката е идеална.Тия летвички ги махни–губиш пространство за втора рамка,пада КПД–то, а такъв голям сандък като не събере 2 ДБ рамки,за к,во да го заобикаляш.Сега по същество–под улейчето за восъка,монтирай една мрежичка ,в/у нея сложи 3 ката тензух/може и повече/ и пей сърце.Восъка в тавичката е по жълт от лимон.Само питите да не са черни като ну.....иец.Но и за това има лек .И да дадеш супер качество восък никой не ти го признава и броя на основите е същия за 1 кг. А сега при тоя глад за восък приемат всичко,и патокито .Още нещо –слагай питите с дебелата летва надолу, по наклона,загубите са по малко.
    Благодаря, имам мрежа неръждаема и ще сложа едно парче, само тензуха дали не трябва да се сменя всеки път или си е за многократна употреба? Питите са ми различни по черни и по светли, но топя всичко на ред както казваш няма восък, а и ги спасявам от молеца да ги не гризне.Благодаря.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от walther Виж публикацията
    Благодаря, имам мрежа неръждаема и ще сложа едно парче, само тензуха дали не трябва да се сменя всеки път или си е за многократна употреба? Питите са ми различни по черни и по светли, но топя всичко на ред както казваш няма восък, а и ги спасявам от молеца да ги не гризне.Благодаря.
    Извинявам се че не съм ти отговорил на въпросчето за тензуха,но времето ми е кът,едва днес прослушвам форума.Тензуха да си стои в/у мрежата.Ако се натрупат много гадории,чистиш и пак го слагаш .Моят е от 5–6години.Специално при восъка гоня максималното ,без преса.Гадориите идват ако питите са нападнати от молец.Паяджината концентрира около себе си доста восък и трябват 3–4 процедури за да се обере восъка.

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2015
    Мнения
    12
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Извинявам се че не съм ти отговорил на въпросчето за тензуха,но времето ми е кът,едва днес прослушвам форума.Тензуха да си стои в/у мрежата.Ако се натрупат много гадории,чистиш и пак го слагаш .Моят е от 5–6години.Специално при восъка гоня максималното ,без преса.Гадориите идват ако питите са нападнати от молец.Паяджината концентрира около себе си доста восък и трябват 3–4 процедури за да се обере восъка.
    Ок благодаря, ще го направя.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    balchik

    Слънчева восъкотопилка

    Здравейте!Може ли някой да ми каже мрежа с какъв размер на светлия отвор на квадрата е най-подходяща за слънчева восъкотопилка.Благодаря предварително!

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Последните 2-3 седмици се питам колко ли слоя стъкло трябва да има слънчевата восакотопилка за да е ефективна........
    Бях сложил 3-4 черни рамки в една стара кофа..Днес реших да ги метна във слънчевата ВТ,но...на дъното имаше един пръст восък.Направих десетина отвора ф5мм на дъното,метнах едно стъкло отгоре и....След 2 часа восъкът изтече в една тавичка(стара)......

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Последните 2-3 седмици се питам колко ли слоя стъкло трябва да има слънчевата восакотопилка за да е ефективна........
    Бях сложил 3-4 черни рамки в една стара кофа..Днес реших да ги метна във слънчевата ВТ,но...на дъното имаше един пръст восък.Направих десетина отвора ф5мм на дъното,метнах едно стъкло отгоре и....След 2 часа восъкът изтече в една тавичка(стара)......
    Трябва да е с много различна форма и не със стъкло, а с пластмаса или още по-добре 2-3 слоя фолио 0,250-0,500мм.
    Заслужава си за 2-3 кошера и ако са ти е двора.
    Топилката трябва да е плитка, дълга и тясна.
    Изолация трябва също.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Дамянов, разбирам желанието ти да си на всяка манджа мерудия, ама хайде да не е точно в тази тема!
    Точно тук показвам, че няма нужда нито от изолация, нито от фолио, нито от стъклопакет. Става прекрасно с едно стъкло или плексиглас, стига кутията да е уплътнена що годе прилично и да не вее вятърът през нея. Друг е въпроса, ако искаш да топиш по Коледа използвйки зимното слънце.

  8. #48
    В момента най обикновена кухненска тава върши идеална работа. Слагаш питата в нея и я оставяш на слънце.

  9. #49
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хубаво е тавата да е черна (напр. тефлонова), под нея да се сложи топлоизолационен материал (напр. парче фибран), а над нея - стъкло или прозрачен плексиглас. Така ще се ускори процеса.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    balchik

    Слънчева восъкотопилка.

    Ето каква слънчева восъкотопилка си направих и съм доволен.Имах тава от неръждавейка /събира точно две плодникови рамки/ и съобразно нея направих дървената кутия.Мрежата е от тази, която слагат на дълбокото дъно.Вътре облицовах с изолация покрита с алуминиево фолио /поставя се зад радиатора на парното/.Не я лепих, а я закрепих с габърчета.Стъклото е 6 мм.С тази изолация работи перфектно.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2015-10-08 04.53.37.jpg‎   2015-10-08 04.54.26.jpg‎  

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •