Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 23
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    02.04.2014
    Мнения
    5

    Стартер (отглеждач)

    Здравейте,
    за първи път ще се опитам да си произведа сам майки с помощта на касета и имам един въпрос. Семейството стартер (отглеждач) на което ще предам рамката с ларвите за да ми отгледат маточниците може ли да бъде с майка или трябва преди да им сложа рамката да осиротя семейството за да ми отгледат маточниците ? Ще съм мн благодарен на всеки който ми помогне

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от new_bees Виж публикацията
    Здравейте,
    за първи път ще се опитам да си произведа сам майки с помощта на касета и имам един въпрос. Семейството стартер (отглеждач) на което ще предам рамката с ларвите за да ми отгледат маточниците може ли да бъде с майка или трябва преди да им сложа рамката да осиротя семейството за да ми отгледат маточниците ? Ще съм мн благодарен на всеки който ми помогне
    Не само че трябва да бъде осиротено, желателно, препоръчително, чи и даже задължително е да няма незапечатано пило. А иначе по телата има десетки страници изписани из форума.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    В линка има информация която се надявам да ти бъде полезна:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=396

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    02.04.2014
    Мнения
    5
    този отговор не ми хареса, защото днес сложих майката да осемени касетата и след 3 дена ще трябва да предам семейството на отглеждача. Мисля да махна майката 2-3 часа преди да предам рамката за да ми отгледат маточниците. Със сигурност ще има и други яйца и ОП в семейството, но няма как. Ще видим след 10 дни какъв ще бъде резултата и дали ще ми харесат маточниците които ще ми изградят. Вие какво ще ме посъветвате да направя ?

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Ами като не ти "харесва" - напиши си по-красив... ;-)
    Семейството на което ще придадеш маточната рамка е желателно да бъде силно с много млади пчели, обикновенно се маха майката заедно с незапечатаното пило, и му се стръскват няколко рамки с млади пчели от "сестрински" семейства е най-добре, и може и някоя и друга пита със запечатано пило да му сложиш, ама решението какво да правиш си е твое лично, няма аз да дойда да ти отварям кошерите и да ти произвеждам майки...

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Когато предадеш личинките от които желаеш да се отгледат маточници в семейството не трябва да има прясно пило и заработени маточници, Това значи, че след като осиротиш семейството в рамките на 10 трябва да унищожиш всички заработени от пчелите маточници и чак тогава да им предадеш желаните от теб личинки.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от new_bees Виж публикацията
    Здравейте,
    за първи път ще се опитам да си произведа сам майки с помощта на касета и имам един въпрос. Семейството стартер (отглеждач) на което ще предам рамката с ларвите за да ми отгледат маточниците може ли да бъде с майка или трябва преди да им сложа рамката да осиротя семейството за да ми отгледат маточниците ? Ще съм мн благодарен на всеки който ми помогне
    Това с осиротяването и аз дълбоко го вярвах и миналата година правих точно така, но преди няколко дена знаещи и можещи колеги успяха да ме убедят, че може и без осиротяване. Основният довод беше това, че при самосмяната в кошера едновременно съществуват както майка, така и маточници. И тази комбинация създава предпоставки за направата на възможно най-добри майки. Убедиха ме да пробвам, като технологията е приложима при двукорпусни плодници, разделени с ханеманова решетка. В долния плодник под ханемановата решетка живее майката с 1-2 пити с пило и с много на брой празни пити, за да се намира на занимавка да снася в тях. В горния плодник над ханемановата решетка се намират всички съществуващи пити с пило, мед, прашец и т.н., и в центъра и през една се слагат две рамки с по две летви с по 10-12 маточни чашки на летва и с прехвърлени в тях личинки.

    Това е. За семейства-отглеждачи са подбрани възможно най-силните семейства от пчелина и се ползват през целия сезон, като междувременно от тях се вади и мед, прашец и дори пчелно млечице. Ако някое семейство отслабне, слага се в друго. На практика това, че отглеждачите отглеждат майки, почти не им влошава медоносните характеристики. Единственото изискване е наличието на ханеманова решетка, която пречи на майката да разруши маточниците, както и слагането на маточните чашки в центъра на пилото в горния корпус, а майката в долния с много празни пити, за да си има занимавка. Това е.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    При стартера процента на приемане на ларвите е почити 100 % но ако твоята цел е качеството а не количеството може да не използваш стартер варианта с двата корпуса с ханеманова решетка е удачният за теб рамката с заложените ларви се слага между рамки с открито пило това е много важно за да успееш при всяко следващо зареждане задължително слагаш рамки с открито пило и най важното за качеството е храненето всеки ден независимо от пашата понякога се налага да се разшири така че ако се наложи слагаш медови магазини.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    ............................

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    02.04.2014
    Мнения
    5
    Благодаря много за всички коментари и най много на Матеев и Радо. Точно така и ще направя и ще ви кажа резултата като свърши всичко. Сега погледнах майката дали е осеменила касетата (минали са 6 часа от пускането им вътре), но не беше. Ще я оставя и през нощта в нея и се надявам утре сутринта да е осеменила и да я пусна да си снася по питите Благодаря още един път на всички ви, ако се сетите нещо свързано с целия етап на производство ще съм ви много благодарен да ми пишете

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •