Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 23
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Ето ви вариант за сменяне на майката – когато решите че искате да смените майката слагате ханеманова решетка както при отглеждача но слагате само три чашки с предадени ларви целта е семейството само да си отгледа и запечата 1 или 2 маточника може ларвите да са от произволно семейство.След 10 дена от придаването на ларвите просто махате ХР и я заменяте с снелгрова дъска и отваряте входа в гръб на главния вход.След като се оплоди майката просто разменяте местата на семействата и налитате младата майка ,а старата оставяте като помощна.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Отглеждача може да ти е същия кошер, от където е майката. Слагаш я в изолатор 3 дена на пита с мед. След това в изолатора махаш питата с мед и слагаш празна пита за осеменяване. След три дена махаш изолатора, майката с няколко пити правиш една отводка, а на този кошер му слагаш 1-2 рамки запечатано пило. За това време всичките снесени други яйца са се излюпили и остават само последните. За всеки случай се преглежда да няма някой маточник.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    При стартера процента на приемане на ларвите е почити 100 % но ако твоята цел е качеството а не количеството може да не използваш стартер варианта с двата корпуса с ханеманова решетка е удачният за теб рамката с заложените ларви се слага между рамки с открито пило това е много важно за да успееш при всяко следващо зареждане задължително слагаш рамки с открито пило и най важното за качеството е храненето всеки ден независимо от пашата понякога се налага да се разшири така че ако се наложи слагаш медови магазини.
    Ако става въпрос за 10-12 маточника, може да мине и без стартер, но ако гони по-висок и постоянен резултат, по-добре е да мине през него. Иначе преминаването през стартера за 24 ч не виждам с какво намалява качеството. Ако втори и трети път в едно и също семейство възпитател /с майка/ даде за отглеждане на маточници за доотглеждане приеетите и отгледани ще са в пъти по-малко от първите.
    Keep Walking...

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз дори ги "минавам" през стартера за не повече от 8-10 часа (от предиобед до следобед), като дори 4-5 часа са предостатъчни. Така със същото количество пчели могат да бъдат захранени много по-голямо количество личинки ( през нощта е студено и пчелите се свиват на кълбо, при повече маточници/по-малко пчели, периферията остава отвънка)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    1
    Здравейте колеги! Мисля да опитам да си направя майки по метода описан от г-н Матеев ... без осиротяване.. Въпросите са: на горния ( втори ) корпус където ще заложа маточниците с личинки .... трябва ли да му бъде отворена прелката ? има ли някаква специфична подредба на питите? понеже семейството е силно.... само на 2 корпуса ли да го държа или мога да го разширя с трети? ..... Ако може някой да помогне .. ще му бъда благодарен !

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Това с оставянето на майката в кошера при залагането на маточниците ми се вижда доста практично и си мисля че вместо ханеманова решетка , майката да се постави в направен изолатор ,който да я ограничава само на една от крайните рамките а в средата да се поставят пренесените личинки. Та възниква въпросът за колко време може да се ограничи майката и на каква площ, а от там и как да се направи този изолатор. Принципно трябва да е направено от ханеманова решетка под формата на щайга забодена за питата и майката вътре. Има и други решения, какво мислите колеги.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Такива изолатори се продават и струват по 10-15 лева единия. Направени са от пластмаса и ги има както за 2 рамки, така и за 3. Аз наскоро си купувах, защото на мене пък ми трябваше да изолирам майката за нуждите на снасянето на яйца, които после на 4-тия ден да съм абсолютно сигурен, че са само еднодневни личинки и нищо друго.

    http://www.aslanlarbg.com/page/product/37.html
    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=97

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Това с оставянето на майката в кошера при залагането на маточниците ми се вижда доста практично и си мисля че вместо ханеманова решетка , майката да се постави в направен изолатор ,който да я ограничава само на една от крайните рамките а в средата да се поставят пренесените личинки. Та възниква въпросът за колко време може да се ограничи майката и на каква площ, а от там и как да се направи този изолатор. Принципно трябва да е направено от ханеманова решетка под формата на щайга забодена за питата и майката вътре. Има и други решения, какво мислите колеги.
    Аз пък съм виждал в едно румънско клипче само рамката с маточниците затворена в изолатор (прикрепени две пластмасови ханеманиви решетки към рамката).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Такива изолатори се продават и струват по 10-15 лева единия. Направени са от пластмаса и ги има както за 2 рамки, така и за 3. Аз наскоро си купувах, защото на мене пък ми трябваше да изолирам майката за нуждите на снасянето на яйца, които после на 4-тия ден да съм абсолютно сигурен, че са само еднодневни личинки и нищо друго.

    http://www.aslanlarbg.com/page/product/37.html
    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=97
    Благодаря за линковете. Ще си поръчам и аз , сподели от кои си поръча и какво е качеството.Чел съм за пластмасовите ханеманови решетки, че се е случвало майките да прескачат.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Изглежда тези от първия линк са производителите или най-малкото имат достъп до тези изолатори от първа ръка. Техните изолатори са на цена 10 лева и в магазина си имаха неограничени количества. Купих по 10 броя от вид. Тези от втория линк имаха само един пластмасов изолатор в магазина и аз го купих. Освен това цената беше 15 лева. Определено втория магазин е по-калпав, но той пък ме впечатли в разговор по телефона, че могат да доставят и метални изолаторни клетки, естествено доста по-скъпи (40-50 лв.). Нямат налични, но могат да доставят по заявка.......Ами поръчах си по 5 бройки от вид, пък да видим какво ще ми доставят.

    Колкото до качеството - тези пластмсовите според мене няма да издържат кой знае колко. Пристигат в несглобен вид под формата на плоскости, в които има периферни щракалки, представляващи серия от стърчащи по периферията ушички, които влизат в съответните жлебчета на другия детайл. За да не се измъкват, имат по една издатинка (пъпчица).

    Първото сглобяване е много трудно - ушенцето заради пъпчицата много трудно може да бъде набито в неговия си отвор. Ако обаче няколко пъти се извади и пъхне отново, започва да влиза като на млада булка. Това е както добре, така и зле. Базовата сглобка на кутията ще държи, ако не си играете да я разглобявате. Капака обаче няма да издържи дълго, тъй като той ще е подложен на разглобяване и сглобяване буквално на всеки няколко дена.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •