Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    02.04.2014
    Мнения
    5

    Двойно дъно

    Здравейте колеги,
    можете ли да ми кажете какви са преимуществата на това двойно дъно http://pcheli.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%...%B5%D1%80-r104 пред едно обикновено дълбоко дъно с една прелка и възможност за поставяне на прашецоуловител. Размерите на това дъно верни ли са, защото ми се струва много голямо разстоянието от 6 см м/у двете нива и 5 см от първото ниво до рамките (със сиг ще заложат далаци). Другото което не ми става ясно е кога се използва горната и кога долната прелка, ако на отвора на горното ниво се постави прашецоуловител като лист е ясно, но ако прашецоуловителя е от този тип http://prikachi.com/images.php?images/868/7219868m.jpg и се постави на отвора на горното ниво, пчелите дали ще влизат от горната прелка или от долната все ще минават през прашецоуловителя. Ще съм мн благодарен на всеки който ми обясни

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2010
    Мнения
    8
    Привет колега,
    на сайта на Котларски: http://www.apiko.eu/kosheri/index_17.htm, можеш да прочетеш как се работи с двойното дъно.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    02.04.2014
    Мнения
    5
    Значи разликата между това двойно дъно с две прелки и това дълбоко дъно с една прелка което използвам аз като функции не се различава. И с моето водя борба с вароатозата, защото е с мрежа и акара може да си пада. Събирам си прашец с вътрешен прашецоуловител, вентилацията на семейството е много добра, а това за затопляне на студения въздух през зимата го изпълнявам като зазимявам пчелните семейства на 2 Лр корпуса (при ДБ някой използват магазин под плодника). Единственото което не мога да направя с дъното което използвам аз е да им увелича разстоянието от рамките и да пуснат далаци, но не виждам и смисъл от това, а и ако искам да постигна подобен ефект мога да си поставя една 7 см надставка над дъното. Ще съм благодарен ако някой работи с такова дъно да сподели свойте виждания за работа с него и има ли други положителни неща който аз изпускам.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз съм със същото дъно, но го ползвам само на долно положение.
    Зимата там се отделя CO2 а лятото отварям и двете прелки на долно положение и е по прохладно. Направил съм и и изцяло мрежеста табла за акара, но още не съм я сложил.
    Много удобно е задното чекмедже, от където лесно се чисти подмора зимата, сега можеш от там да направиш бърз преглед на долната част на рамките.
    Има прашецоуловител, удобно е много за работа.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    колега би ли обяснил по- подробно как работиш с това дъно , че аз нещо не успявам като че ли да се справя и как става бързия преглед от задното чекмедже.Благодаея предварително
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Прочети линка на Alex, аз не използвам пълния му капацитет.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    Под бърз преглед аз го разбирам да извади първото ниво което е с плътна табла и мрежест прозорец и да погледне дали има заложени роеви маточници, но ми се струва, че още при изваждането пчелите ще се раздразнят и няма да е много приятно отглеждането на рамките отдолу, но нека който практикува това да сподели.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не се вади нищо, отваряш чекмеджето и всичко се вижда, може да видиш колко рамки покриват пчелите(ако са на 1 корпус), може да гледаш за маточници.
    Може да следиш как се развива един кошер, като пчелите почти не се дразнят. Вътре може и да храниш.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    По тешко се прави, има много изискванија за повече операции,
    а обаче много е по добро от малкото, ниското д-но.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Дълбокото дъно има няколко предимства.
    Лесен поглед през зимата за местоположението на кълбото, както и за размера на кълбото, чрез отваряне на задната вратичка.
    Буфер за студения въздух, който навлиза през основната прелка,. Това може да върши и магазин под плодника при ДБ или празен корпус при ЛР.
    Ако се зимува на дълбоко дъно, при ранното пролетно стесняване, таблата се слага на горна позиция и така се намалява обема на плодника.
    И най важното - през активния сезон:
    При високите жеги пчелите висят на грозд в него, вместо на прелката.
    Когато пчеларя се забави с разширението, пчелите правят далаци в него и така си разширяват гнездото и не изпадат в роево настроение или по точно казано - показват на пчеларя, че е закъснял с разширението.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 08.04.2014 в 09:50.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •