Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 54
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28

    Украински кошер с магазини Дадан-Блат

    Здравейте отново. Преди две години си взех първите четири кошера. Почетох, поучих, направих две отводки сам, извадих мед, пожилиха ме, преживяха две зими, от които излязоха в прекрасно състояние.. И стигнах до извода, че това е професията, на която искам да се отдам оттук нататък, но шест кошера няма да са ми достатъчни за целта : )
    Сега съм се прехласнал по идеята за украински кошери, но с магазинни рамки Дадан-Блат. Търсих подобно техническо решение, но не ми хареса това, че рамките в магазините бяха перпендикулярни на рамките в плодника. Затова си разработих конструкция, при която рамките да са успоредни въпреки разликите в техните широчини. Така стигнах до конструкция, при която в плодника има 12 украински рамки, а в магазина 14 малки рамки от Дадан Блат.

    Ще ви бъда безкрайно благодарен ако ми помогнете за отговор на следните въпроси, които ме измъчват:
    1. Според вас дали ще върши работа подобно разположение на рамките с различна широчина ?
    2. Дали ще възникнат проблеми с това, че рамките в магазина са по-широки и има ли вероятност майката да си "хареса" магазина за снасяне, вместо плодника?
    3. Дали не са прекалено големи отворите на допълнителните прелки?
    4. Дали ще е проблем ако използвам восъчни основи за хоризонтални рамки в украинската рамка - заради завъртането на пчелната килийка на 90градуса или да ги режа и да слагам восъчна основа само в горния край, а надолу да си ги доизграждат сами?

    Ще бъда признателен за всяка критична забележка.
    Държа предварително да подчертая, че не правя реклама на нов кошер - дизайнер и конструктор съм по образование, и "рекламния" вид на чертежите си стана от самосебе си - мога само да се извиня за проявената себичност в оформлението : )

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	kosher_VS5.jpg
Прегледи:      635
Размер:	159.3 KB
ID:	1065

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Айде бе човек, къде се беше покрил ? Има една тема напред в раздела, там май има отговори на някои от въпросите ти. На мен обаче не ми е ясно, какво целиш с пчеларстване с такъв плодник ? Нали за в Бг става въпрос всъщност ? А пък това с фибрана начело... само вреда е според мен.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Здрасти, Йорданов! : )
    Ами четох на разни места, че при този плодник:
    1. Няма нужда от допълнително подхранване през зимния сезон и пчелното семейство като цяло е по-щастливо : )
    2. Смъртността през зимата е сведена до минимум.
    3. Изисква по-малко грижи, което е добре при човек като мен, който трябва да си изкарва хляба (и водката) и с други дейности : )
    4. Мисля да комбинирам с лежаци на същата система, които са доста нахвалени из мрежата за правене на отводки.

    Фибрана е заради това, че кълбото е много по-близо до стените на кошера поради по-тясната рамка.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Защо има толкова много прелки?
    Интереса ти от лекциите на Средков ли е провокиран?
    Може ли да споделиш линкове с информация за кошерите (лежаци и обикновени) с обърнатата тясна и дълбока ДБ рамка?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Владислав Виж публикацията
    Здравейте отново. Преди две години си взех първите четири кошера......
    Първо да те поздравя за смисления пост. За съжаление форума се ползва повече за чесане на езиците отколкото за интересни идеи.
    Високата рамка ще симулира дълбокото дъно и в комбинация с горната прелка ще е много добре за борбата с влагата. Също и дълбокия венец ще имат запас при дълга зима. Обаче според мен идеята ти има някой недостатъци които ще ти споделя, дано да съм ти от помощ.
    Взаимозаменяемост няма да имаш. Ако купиш кошери от колега или от магазина тия 14 рамкови магазини не можеш да ги използваш никъде. Същото е и за високите рамки.
    Дъното ти доколкото разбирам не се отделя от самия плодник, което според мен е трудно за почистване, пренасяне, ползване на плодника върху друг кошер и прочее.
    На последно място много трудно ще внедриш мрежесто дъно, което да си призная и аз преди 2-3 години мислех за ненужна екстра, но сега мисля че без него не можеш да минеш.
    Така че ако отделиш дъното от плодника и вместиш мрежесто дъно и минеш на вариант с 12 рамки според мен ще е по-добре.

    Аз съм свикнал с ДБ и към стандартния кошер съм добавил мрежесто дъно направено от полумагазин който вмъквам между плодника и твърдото дъно. Като май месец махам твърдото дъно и остават само на мрежа.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Владислав, при нормална зима и отсъствие на свръхранна паша, точки 1 до 3 се покриват от обикновен ДБ без екстри и финтифлюшки. Това е проверено. По точка 4 нямам опит, а клипчета и чужди мнения в момента не ми се коментират.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Благодаря за коментарите! : )

    Freelancer_bg, интересът ми беше провокитан точно от кошера на Средков, като при разговор с него той ми обясни, че при неговия кошер (който си е украински лежак с доста сложно като конструкция дълбоко дъно) ако се слагат магазини рамките ще са перпендикулярни на рамките в плодника. Попаднах на подобно решение и в някакъв руски сайт, но за съжаление не пазя линка. При това решение не ми харесва, че горните и долните рамки образуват решетка, която според мен ще забавя движението на пчелите.

    Многото прелки са нещо, в което не съм сигурен, че е правилно, но идеята е да има лесен достъп до питите по време на основата паша, а през останалото време да се стесняват и да служат за по-добра вентилация.

    M_pchelari, съгласен съм, че няма да имам взаимозаменяемост, но така или иначе съм се надъхал да си правя само такива кошери, тъй че ще са си заменяеми в границите на пчелина. Това, което повече ме притеснява е дали пчелите ще носят мед на двете крайни рамки в магазините.

    Дъното е подвижно и идеята е прелката на дъното да е захваната за краката, така че дъното да може да се завърти на 180° и вентилационния отвор да се ползва за прашецоуловител. Това означава, че ще мога да го заменям и с мрежесто дъно, за ползата от което ще трябва да дочета, но ти благодаря, че ме накара да се замисля по темата.

    Jordanov, много съм се надъхал за високите рамки първо от лекциите на Средков и после от това, което изчетох за тях по руските форми. Иначе за Дадан-Блат ти вярвам - до момента съм с дадани, но ме привлича идеята да не ставам религиозен и всяка зима да се моля да е лека : )

    Отново благодаря за коментарите! : )

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Мога да ти кажа БРАВО! Значи, гледах подобието на Макреева и ми се видя малък плодника. Твоето решение е супер! Дали ще се качи майката в магазина да снася!? Малка е вероятноста, може да стане ако не стигнат питите в плодника. Восъчните основи не са никакъв проблем за завъртане на 90 градуса. Въртял съм ги, при РД градят без проблем основите.
    Може ли да качиш по големи скици с рамерите на 12р и два магазина 14р. Благодаря!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    ОК. За краката има един вариант, който може да ти хареса, колегата ingivo го е показал в едно клипче в темата за лежаците.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ОК. За краката има един вариант, който може да ти хареса, колегата ingivo го е показал в едно клипче в темата за лежаците.
    На всичките кошери аз слагам винкел, за крака; 25см, 5см в дъното и 20см във въздуха.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •