Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 70 ПърваПърва ... 412131415162464 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 692
  1. #131
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ми какво ми се правиш на ощипана мома? След като е стоял известно време, пчелите вече са опознали мястото и няма как да ги преместиш на близко разстояние и ще трябва да ги носиш на ново място за 10 - тина дни най- малко и след това да ги върнеш. Това и децата от детската градина го знаят, камо ли за пчелар със "100" години стаж. Ей затова понякога ви чукам рогата, че хем не знаете, хем голям го вадите. Четете, наблюдавайте пчелите като влезете в пчелина, а не комшийките.
    Сега отивам.Никъде няма да ги разхождам.В неделя ,вечерта ще ти пиша ,какво е станало.Е ти знаеш предварително ,но на някой може да му е интересно.

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Атанасов , свалиш ли капана на земята в пчелина ,ще събираш летящата пчела от клоните на дървото.

  3. #133
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Няма да ви цитирам ,вие се знаете -тези ,които са наясно с всичко.Премествал съм семейства в пчелина без проблем.В случаят с рояка ,разликата е ,че всички пчели са летящи.Няма пило ,единствено току що снесени яйца.Бях почти сигурен ,какво ще стане ,но реших все пак да потърся мнения.Ето какво стана ,а вие си мислете каквото искате.В събота след здрачаване ,свалих капана на предварително подготвено място.Пред него забих три върхара ,счупени от една вишна /те бяха най-наблизо /.Поставям ги наклонени на входа ,рехаво ,с идеята излизайки пчелите да се огледат и да видят промяната.Разстоянието до входа е около педя.На мястото на капана на дървото ,сложих клонки от акация.Видяха ми се малко и отгоре сложих една по-голяма от орех.Днес в неделя.Отидох в 8,30 да видя ,какво става.Първото впечатление не беше добро ,именно: На новото място от капана излитаха пчели ,но май много не се оглеждаха. Ами да -нали и преди това летяха през клони.На старото място ,на клонките видях десетина кацнали пчели и още толкова да кръжат.В 9,10 отивам отново.Сега постоях и гледам ,пчелите излитайки се задържат ,обикалят и тогава отлитат.В същото време идват пчели ,въртят се -намират пролука и влизат вътре.Дойдоха и няколко пчели с прашец.В същото време на старото място се въртяха 10-15 пчели ,без да кацат.Така продължи през деня ,ходех през час ,да хвърлям по едно око.В 12,30 на новото място пчелите доста уверено минаваха през крлонките и влизаха вътре.На старото се въртяха 5-6 пчели.В 15,30 започна да ръми и последно отидох да погледна.На старото място имаше само 2-3 пчели.Утре сутрин на старото място ще кръжат няколко пчели ,които ще се махнат после.Та така постъпвам при преместване.Стана дълго ,ще ви омръзне да четете.

  4. #134
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Явно пчеларите със стаж знаят повече номера от "децата от детската градина" .

    Очаквах нещо такова от теб Атанасов . После пак ми се сърди, че те смятам за старо куче медалист !

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Явно пчеларите със стаж знаят повече номера от "децата от детската градина" .

    Очаквах нещо такова от теб Атанасов . После пак ми се сърди, че те смятам за старо куче медалист !
    Няма да ти се сърдя.Тук във форума всеки попива по нещо.Аз научавам неща и не се скъпя да споделям ,ако знам нещо.

  6. #136
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    При преместване на близки р-я "проблем" с летящите пчели се появява,когато в близост(до3м) на преместеното семейство има друг кошер и когато местенето става през светлата част на деня през активния сезон.

  7. #137
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Ангеле, какво искаш да кажеш с това (до 3м.)?
    Като си ходих около 24 май, се чудих доста как да го направя???? Като си купувах ВО от Халед го питах за нещо за привличане на рояци. Той ми предложи една малка ампулка с малко масло от маточина. Не знам кой е производителя. Та чудя се аз, бяха ми подарили едни стари ДБ-12. Взех един, изпросих една стара пита от пчеларя който ми подари кошерите, и готово. По средата старата пита, на нея с малко прополис лепнах ампулката, от двете страни по две рамки с ВО. Доста се изненадах когато си отидох след протеста. Беше се хванал рояк. Капана от стария кошер го бях поставил на разстояние от около 10м. от другите си кошери. Малко в дясно и напред (по диагонал). На 11.06 преди обяд около 10.30ч. го прехвърлих на новото място. В сандъка останаха много пчели, опитах се да ги смета с четката но не би. Оставих плодника на капана легнал на лявата си страна с прелка към новия кошер, на разстояние около 0.30/0.40см. Смятах, хем пчелите ще се облитат, хем останалите ще влязат в новата си "къща". Нямаше проблем, всичко мина добре. Даже пак заложих капана. Направи ми впечатление, че три дни след местенето на старото място (където беше капана) се въртяха по десетина пчели. Кошера в който прехвърлих рояка е на около метър от другия кошер с пчели. Между тях има един празен.

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #138
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Боби,исках да кажа,че ако в близост до кошера,който ще бъде изместен има друг кошер то летящите пчели ще го налетят.А от твоя пост останах с впечатление,че от мястото на капана до новата локация няма друг кошер.

  9. #139
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Благодаря ти. Сега се светнах, то е близко до ума, амааа. Така е. Ако местиш кошер през деня, и не си го затворил предната вечер ще се случи това което казваш. Т.е. пчелите които са извън кошера при прибирането си, като не намират своя ще налетят съседните. Ще се получи така нареченото ПОДСИЛВАНЕ ЧРЕЗ НАЛИТАНЕ.
    В моя случай, понеже кошера е стар ДБ, и нямах едни тънки летвички които се слагат от двете страни не можех да го затворя предната вечер.


    Поздрави, Г. Георгиев

  10. #140
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Ще се получи така нареченото ПОДСИЛВАНЕ ЧРЕЗ НАЛИТАНЕ.
    Може да се получи и така нареченото СМЯНА НА МАЙКАТА.

 

 
Страница 14 от 70 ПърваПърва ... 412131415162464 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •