Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 41
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    16

    Възможно ли е делене на отводки ?

    Здравейте колеги!Тази година и аз решавам да започна да се занимавам с пчеларство, за целта цяла зима чета литературата, гледам клипове на майсторите в занаята и си правя кошерите. Регистрирах се тук защото ми прави впечатление че много професионалисти са активни и дават ценни съвети, което е похвално!
    Ще споделя моята идея за този сезон. Тя е изцяло насочена към максимално размножение за сметка на нулев стоков мед. Идеята ми е следната:


    6 отводки разположени в 2 двумайчини кошера + 2 отводки в 2 единични. Корпусите за двумайчино съдържание са с цел да изследвам за себе си повишеното КПД на тази теория и практика.

    Разбира се имам и десетина роеловки които ще бъдат пръснати на стратегически, според мен,места но за сега приемам че рой няма да хвана или ако се хване той ще изкара сезона карантинно и няма да участва в опита с основните семейства.


    Въпросът ми е кой е оптималният вариант за делена на отводките които са на засилено подхранване. Според вас, при така зададените параметри,колко броя семейства е възможно да се зазимят до края на настоящия сезон с достатъчен потенциал за презимуване? Благодаря.
    Този пост е редактиран от Lazarov; 18.03.2014 в 16:43.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    Не е важно колко ще зазимиш,а колко ще изпролетят.Ако много ги делиш рискуваш напролет да си търсиш нови отводки.

  3. #3
    Здравейте! И аз съм нов - начинаещ с голямо желание и не толкова големи възможности поне за сега. Аз ще започна с 2 или 3 кошера ДБ.
    Аз също съм с намерения, както на господин Lazarov. Това което казват тук във форума разбрах,че деленето трябва да стане в периода 20-30 юли. Ок. Но какъв трябва да е минимума пчели от даден кошер , за да бъдат разделени и да сме сигурни за тяхното развитие за зимуването.?

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от grand_pn Виж публикацията
    Не е важно колко ще зазимиш,а колко ще изпролетят.Ако много ги делиш рискуваш напролет да си търсиш нови отводки.
    Напълно потвърждавам това мнение! И то от личен, горчив опит. Миналата година си мислех, че от 15 съм направил 30, като дестина не участваха в "делбите". Сега на пролет, и половината ги няма от новаците.
    За да получите правилни отговори, трябва да се знае изходното положение. Ако до сега не сте се занимавали с пчели, колкото отводки купите, толкова се опитайте да зазимите и то като силни семейства. За целта, от както ги вземете, докато напълнят плосника с пчели, мед и пило, хранете нон-стоп. Ако успеете да постигнете този резултат до / или в началото на слънчогледа, сложете магазин и извадете мед - той ще ви трябва назима и напролет.
    Следващата година ще може да почнете много по рано с "деленето" и тагава ще може ударно да увеличите бройката, но пак без добив на мед за продаване на едро.
    Ако все пак искате да пробвате да множите отводки, набавете си готови оплодени майки. Иначе нямате шанс. И не само че няма да изкарате мед, ами ще трябва и някое килце захар да купите, а към септември и инвертирани захарни разтвори. ;-)
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Двамата кандидат-новобранци по-горе. Първо се научете да говорите с пчелите и тогава мислете за щуротии. Всяка година по това време форумът набъбва с по 10ина теми с фундаменталния въпрос - "на пролет почвам и как да ги увелича, ама с много". КПДета, деленета и други гимнастики... Четете назад в разделите и като вземете пчелите, казвате какво става и какво не ви е ясно и все някой ще се включи да ви отговори. Успех.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Ако искате да не се разочаровате от пчеларството не се нахвърляйте да делите и да увеличавате започнете с малко и когато натрупате опит тогава ще ги увеличите.Не приемайте всичко което ви казват за правилно всеки си има своя истина.Практиката учи най много така че практикувайте не само с вашите помагайте при някои опитен колега и мислете .Когато започвате най големият проблем ще е че нямате достатъчно изградени пити така че възползвайте се джанката започва да цъфти ако има достатъчно млади пчели слагайте за градеж и имайте търпение.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Една слаба отводка в средата на май става разкошно семейство към края на август. Предлагам следната технология на тези, които много бързат да увеличават бройката на кошерите си.

    Засилвате дадено семейство през пролетта колкото се може повече посредством хранене и Стартовит. Желателно е да е в ЛР корпуси. В началото на май трябва и двата корпуса да са задръстени от пчели. Събирате мед по време на рапицата и акацията. Веднага след това УНИЩОЖАВАТЕ СЕМЕЙСТВОТО, като го делите на 4, 5 или дори на 6 отводки. Най-разумно е 5 отводки от по 4 пити + младите пчели, а 6-тата отводка я правите САМО ОТ СТАРИ ПЧЕЛИ. След това хранене до края на сезона и влизате в зимата с 6 силни семейства. Равносметката - от 1 кошер сте извадили поне 10-15 кила мед и сте направили 6 семества - 1 да компенсира старото и 5 нови. Печалбата ви е 550% (получили сте 5.5 пъти повече от това, което сте вложили).

    Опитите да спасите това първоначалното семейство с цел да го поддържате силно за следващите паши ще доведе до това, че вероятно ще получите още 10-15 кила мед, но за сметка на това ще се лишите от 3 или 4 отводки. Равносметката в края на сезона - 20-30 кила мед, старото семейство и само две отводки, едната от които е силна, но втората ще влезе в зимата доста слаба, защото е късна. Печалбата ви ще е само 300%.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Първо искам да ти кажа, че на клиповете и книгите високо е лесно, но като започнеш с практиката се оказва, че не е така. Първо си иска много работа, второ си иска опит защото в един момент това което виждаш в кошера не прилича на нито един клип и не знаеш какво да правиш, трето трябва да имаш добра база и необходимия инвентар защото пчелите в даден момент не могат да чакат.
    Казвам го от личен опит, аз така се изхвърлих с голяма бройка и отслабнах 15кг. от тичане и в един момент бях така забил, че забравих всичко прочетено. Така , че си прецени има ли кой да ти помага, с какви финанси разполагаш и започвай да пчеларстваш.
    Пожелавам ти успех!

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Събирате мед по време на рапицата и акацията. Веднага след това УНИЩОЖАВАТЕ СЕМЕЙСТВОТО, като го делите на 4, 5 или дори на 6 отводки. Най-разумно е 5 отводки от по 4 пити + младите пчели, а 6-тата отводка я правите САМО ОТ СТАРИ ПЧЕЛИ. След това хранене до края на сезона и влизате в зимата с 6 силни семейства. Равносметката - от 1 кошер сте извадили поне 10-15 кила мед и сте направили 6 семества - 1 да компенсира старото и 5 нови. Печалбата ви е 550% (получили сте 5.5 пъти повече от това, което сте вложили).

    Това е възможно но винаги има едно "ако ".Първо рапица + акация означава паша от порядъка на 25-30 дена при хубаво време майката е блокирана рано рано и приключвайки акацията вие ще имате едно изтощено семейство с много стари пчели и много малко млади и почити никакво пило и това е добрия вариант ,а лошият е още след рапицата ако има дори 5 дена до акацията вашите семейства масово да роят и вие да ловите рояци.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Ее къде е това? Рапица +акация 25-30 дена. Рапица най-най-много 14 дена, акация в най-добрия случай 7 дена, което по бакалски сметки е 21 дена.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •