Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 31
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Цитат Първоначално публикувано от todor_19 Виж публикацията
    ханеманова решетка може и да не поставяш,а слагаш с по 1 пита по малко в корпуса отгоре.Така маиката няма да осеменява там.
    Сигурен ли си ? Аз вече трета година правя така и все не се случва.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Тоя филм с НЕслагането на ханемановата решетка го гледах миналото лято на слънчогледа .Получи се следното медовите корпуси ги оставих на 8-9 рамки раздалечени там наистина майката не снасяше мина пашата и меда стана за центрофужене почти и хоп какво се случило в кошера ,в медовите корпуси пчеличките вдигнали всичкия мед на един дебел венец а посредата почти навсякаде пило та от 10 рамки за вадене ставаха 4-5 другите с много мед но на венец а посредата яко пило не мисля повече да пробвам по този начин.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Тоя филм с НЕслагането на ханемановата решетка го гледах миналото лято на слънчогледа .Получи се следното медовите корпуси ги оставих на 8-9 рамки раздалечени там наистина майката не снасяше мина пашата и меда стана за центрофужене почти и хоп какво се случило в кошера ,в медовите корпуси пчеличките вдигнали всичкия мед на един дебел венец а посредата почти навсякаде пило та от 10 рамки за вадене ставаха 4-5 другите с много мед но на венец а посредата яко пило не мисля повече да пробвам по този начин.
    Слаби са били семействата,на сланчогледа си ди закарал ротирани,или бъркам?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Имаше и по слабички но всичко беше наред една седмица преди да го извадя проверих на колко процента е запечатан и явно след това е станала тая работа с пилито което беше навсякаде а по време на самата паша майката буквално я бяха блокирали 3 корпуса фарар преливаха с нектар.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Просто си закъснял с изваждането ,когато пашата приключи е съвсем нормално майката да се качи и да снася ,а пчелите да и освободят средата на питата.Ако си сложил решетка дори със закъснение нямаше да имаш проблем.Дори слънчогледовия мед вече не го препоръчват за зимуване ако сте забелязали напролет при разпечатването той е кристализирал.Ето тук влиза в изпълнение моя ИЗОЛАТОР дето не го признавате и всичкия слънчогедов мед се взима ,а пчелите се подхранват с голямо количество сироп за да се запасят за зимата.Не знам как процедираш при ваденето на меда но аз съм много доволен от пчелогонките и ти ги препоръчвам.

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Не знам как процедираш при ваденето на меда но аз съм много доволен от пчелогонките и ти ги препоръчвам.
    Я, ако обичаш "пораздуй" малко по-подробно за пчелогонките - кога ги слагаш, колко време ги държиш, някоя особенност и даже ако имаш снимка да постнеш, какъв модел точно ползваш... и други такива неща?!?

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Пчелогонката се слага предния ден аз лично съм я пробвал като съм слагал два магазина едновременно естествено не могат всички пчели да слязат долу в плодника но предимството за мен, че на другия ден отивам рано докато все още няма силен летеж и по най бързия начин прибирам меда като пчелите останали се стръскват навън и семейството не се дразни и изобщо не разбира че е отваряно няма тръскане рамка по рамка и едни и същи пчели да ги тръскам по няколко пъти.Взимам цели магазини и корпуси и така ги връщам след това и тогава махам пчелогонката така че за мене действа добре аз използвам с 6 -8 входа при всички е еднакво.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Тоя филм с НЕслагането на ханемановата решетка го гледах миналото лято на слънчогледа .
    Аз пък съм го гледал въпреки хр.Бях подрязал крилце и кълка на двугодишна майка.Кошера беше двукорпусен 10дб. + два магазина.За слънчогледа единия корпус с рязаната майка долу следва хр магазин и втория корпус.По средата на пашата поставих и втория магазин.Слънчогледа беше 4-5 хиляди декара.Пашата продължи около 35-40 дена.Потривах доволно ръце.....Осакатената майка видяла дебелия и минала през хр и двата магазина.... и в горния корпус 3-4рамки колкото длан с прясно пило,а в долния корпус младата майка.И вместо да взема 2 тенекии взех само една +една отводка.

    И при теб е възможен подобен сценарий-особено след ротиране преди паша.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    ...Ако си сложил решетка дори със закъснение нямаше да имаш проблем......Ето тук влиза в изпълнение моя ИЗОЛАТОР дето не го признавате и всичкия слънчогедов мед се взима ,а пчелите се подхранват с голямо количество сироп за да се запасят за зимата.Не знам как процедираш при ваденето на меда но аз съм много доволен от пчелогонките и ти ги препоръчвам.
    Нещо съм объркан. Може ли малко повече инфо за техниката, която използваш? Доколкото разбирам слагаш ХР и след това пчелогонка, но това пак значи стръскване на пчели и тн. Магазините имат ли отворени прелки?

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Няма нищо объркващо ханемановата решетка я слагам преди пашата когато приключи пашата отивам предния ден дигам магазините /2-3/с пчелите махам ханемановата решетка и слагам пчелогонката слагам магазините и на другия ден сутринта по хладното докато не са излезли масово пчелите аз прибирам магазините като останалите 20-30 пчели ги стръсквам/ние ходим трима един отваря друг прехвърля рамките в празен магазин и третия го носи в колата така за 2 часа минаваме 20 кошера и изчезваме.Пчелогонката я махам когато върна магазините вечерта.Най голям проблем при вземането на меда когато няма паша е това ,че когато дигнеш рамка тя обикновено е залепена за долните рамки и пчелите слагат там мед това разкъсване на меда и накапването по капаците по преносими съндъчета и т.н. е причина за привличането на много пчели при пчелогонката тава разкъсване на другия ден вече е обрано от пчелите.Магазините нямат нужда от прелки пчелогонката ако си виждал пчелогонка тя има направени няколко входа /2-6-10/ слагайки я ти разделяш семейството майката и пилото остава в плодника ,а пчелите в магазините остават без майка и по феромоните отделяни от майката те се придвижват през тези входове и слизат при майката/входовете така са направени че пчелите могат да слязат но не и да се качат обратно в магазините/Пчелогонките са много евтини под 1лв/бр. аз си взех още 20 тази година от Плевен.Много е важно да не се монтират на обратно.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •