Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 39

Тема: Изолатор

  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    Гошо съгласен съм, че прехвърчаха искри за което се извинявам, но менторския стил откровено ме дразни.Не може да си мислиш ,че знаеш всичко и да даваш съвети наляво и дясно.
    Тъй де нали и аз това казвам.

    Радо, нямам нищо против теб или съветите ти. Питаш аз какво съветвам? Ами съветвам те да се отнасяш към останалите хора във форума с малко повече уважение.
    За другите съвети, които съм дал, (дето не си ги виждал) ще трябва да почетеш, а не само да пишеш във форума. Безплатно :-)
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Необходимо ли е ограничаването (стесняването) на плодника при добре развити семейства за акацията? Според мен -напълно излишно мероприятие.Както е известно, акацията е обилна паша и развитите семейства блокират (с нектар) майката за отрицателно време. Друг е въпросът ако семействата не са достатъчно развити.Известно е,че не-развитите семейства наблягат на пило и тук е момента да се приложи добре известната хитринка-да се излъжат пчелите,че са освоили плодника,за да работят в магазина.Познавам доста колеги,които слагат преградни дъски(а не хр) от ляво и дясно на гнездото ограничавайки семействата на толкова рамки колкото са покрили.....Знае се,че строителството по време на паша не е желателно...Знае се,че пчелите не търпят празни пространства....Та се питам какво ще се случи с празното пространство ако оставим пчелите на 4 рамки в долния корпус по време на акацията.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Нищо няма да се случи в празното пространство ,но всичкия мед ще качат в медовите корпуси.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Нека колегите ако се съмняват в моя метод просто да рискуват с един кошер и тогава пак ще приказваме.Просто ви трябва ХР и един корпус нищо повече.

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Необходимо ли е ограничаването (стесняването) на плодника при добре развити семейства за акацията? .


    Според класическата технология на ДБ, щом настъпи първата паша - магазините се слагат. Независимо кое семейство докъде се е развило в плодника, слага му се преградна дъска и - магазините. Изчакването на семейството първо да запълни целия плодник, особенно при 12стак, (напр. чрез постепенно разширяване с основи или изградени рамки) и тогава да се слагат магазините, по-скоро би довело до стимулиране на роевия импулс. Вместо да градят и да отглеждат пило, това води до градеж и запълване на новоизградените пити с мед, както и още по-голямо стимулиране на задръстването на плодника.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Колегата Радо е посочил условията, при които според него е удачно използването на изолатор. Многокорпусна система, кратковременна, обилна и единствена паша.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Колеги ето ви още бонус информация за тези от вас нямащи рапица ,а само акация правите изолатора в първия корпус -плодника в втория корпус качвате останалото пило слагате медови корпуси/магазини след 10 дена акацията приключва вие вадите меда и от рамките в втория корпус с ЗАПЕЧАТАНО пило плюс рамки с мед/колкото решите/правите една отводка с майка или зрял маточник махате ХР и допълвате плодника с изцентрофужени пити и рамка за градеж и се готвите за следващата паша.Желателно е да стръскате повече пчели ако отводката ще остане на същия пчелин.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Колеги ето ви още бонус информация за тези от вас нямащи рапица ,а само акация ....................
    Радо така и така,си почнал със съветите, при мене като няма ни рапица,акация,сланчоглед.... .........в радиос от30-50км.няма и един декар изоран камоли засят, аз какво да правя до 15-20юни докато текне маната?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ами кво да прайш... вземаш един стол, сядаш на средата на пчелина и почваш:

    http://vbox7.com/play:1948fdc7

    хе хееее
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Аз винаги давам съвет когато ми го поискат но само ти решаваш дали ще се възползваш.При тебе е същото като при пчеларите където главната паша е липата аз какво бих направил развивам максимално рано семействата в началото на май правя отводка като нуклеуса го поставям до семейството от където е отводката и храня /храненето е най важното нещо при него не се пести/Започне ли пашата премествам нуклеуса и налитам основното семейство или ако нямам нужда от отводката просто я обединявам с основното семейство /пчелите сами да изберат коя майка ще оставят/При теб маната е проблем така ,че това което съм написал за изолатора ще ти свърши работа.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •