Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 20 от общо 20
  1. #11
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    Не го познаваш.Овощар с дълъг опит. Консултира ме в подрязване,ашладисване и т.н. До сега не ме е подвеждал.Във всеки случай не е от нета, Следвам неговите съвети.
    С огромно закъснение, но просто не съм го видял.
    Основната цел на варосването е друга. А именно, при меко време, като сега, дървото се нагрява от слънцето през деня (най-вече от южната страна) и соковете тръгват, а вечерта става студено и те замръзват. Кората се пука и се получават рани по дървото, а от там, започват да навлизат и болесттотворните организми. Варта предотвратява това нагряване. Освен това се забавя малко вегетацията и опасноста от измръзване на пъпките и цветовете намалява.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Благодаря за информацията,но наистина ли медния сулфат,попаднал върху цветовете на овощките е безобиден?
    Лично аз пръскам с медни препарати 2 пъти в годината - при 70-80% опадали листа през есента и към края на м. февруари преди набъбване на пъпките. При февруарското пръскане все още няма отворени пъпки и цветове. Но както писах и по-горе моята практика показва, че пръскането с фунгициди дори по време на цъфтеж не влияе отрицателно на пчелите - а не е като да не правя поне 2 пръскания в този период и кошерите ми да не са насред градината...
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Untitled.png
Прегледи:      394
Размер:	580.3 KB
ID:	9157

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2017
    Мнения
    6
    http://stroej.eu/ - тук може да намериш много интересни статии и казуси по тази и подобни теми. Под формата на коментар може да питаш, ако нещо не ти е ясно или да предложиш на авторите на сайта да публикуват информация за това, което те интересува.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Един колега-пчелар, ама не помня кой беше, ми каза, че в Тутраканско пръскали кайсиите с някакъв препарат, който забавял цъфтежа на дърветата...тогава ми мина от едното ухо през другото, но си мисля, че си струва да се пръска с този препарат напролет, че с тия резките превратности, и най-вече с ранните затопляния, и се лъжат овошките да разпъпят по-рано...трябва да го разузнаем кой е този препарат, който им забавя цъфтежа.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Един колега-пчелар, ама не помня кой беше, ми каза, че в Тутраканско пръскали кайсиите с някакъв препарат, който забавял цъфтежа на дърветата...тогава ми мина от едното ухо през другото, но си мисля, че си струва да се пръска с този препарат напролет, че с тия резките превратности, и най-вече с ранните затопляния, и се лъжат овошките да разпъпят по-рано...трябва да го разузнаем кой е този препарат, който им забавя цъфтежа.
    Известно е, че дръвчетата, които любителите овощари отглеждат на по-високи места, се развиват по-къснонапролет. Процесът за възобновяване на вегетацията при тях е по-кратък, защото те по-бавно набират необходимите им температури. В същото време, на такива места рискът за дръвчетата от късни възвратни студове е по-голям и често се случват измръзвания на цветни пъпки или на току-що завързали плодчета.

    Можем да предотвратим това, като допълнително забавим развитието на дръвчетата. Закъснение от 1-1,5 седмица понякога са решаващи за дръвчетата да преживеят без поражения неблагоприятен ранно пролетен период.

    Мярката е много лесна и достъпна за изпълнение. До сега беше известно, че карбамида е за есенни пръскания, но най-новите проучвания и опити с него показват, че той е изключително подходящ и за ранно пролетно пръскане. Разликата тук е, че се комбинира със син камък.

    Пръскането на дръвчетата с разтвор приготвен от 700 грама карбамид плюс 50 грама син камък в 10 литра вода рано напролет забавя развитието им с 10-12 дни, време напълно достатъчно за местата, където късните пролетни студове са често явление.

    Единственото условие е пръскането да се направи докато пъпките на дръвчетата са в покой.

    Предимствата на това пръскане са не само в задържане на развитието на дръвчетата, а и в подхранващото действие на карбамида, което осигурява по-силен начален растеж. Установено е дори, че ранните вредители, като пъпкопробивачите отбягват напръсканите дръвчета.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Както писа(мисля колегата Куров),варосването на ствола,намалява сокодвижението и така забавя развитието,а и предпазва кората от резките амплитуди.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ... някакъв препарат, който забавял цъфтежа на дърветата......трябва да го разузнаем кой е този препарат, който им забавя цъфтежа.
    Напиши някъде растежни регулатори и ще видиш за какво става въпрос. Има за всичко.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Здравейте г–да агрономи по РЗ!В упътването при ,,Раундъп" пише,че попадането му върху ствола на овощката е безопасно.Вярно ли е това,защото грешка ще ме върне много години назад.Благодаря ви предварително за информацията!

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Няма проблеми ако попадне върху ствола. Не трябва да попада върху зелените части на растението. Активното вещество е глифозат. Има го в по-евтини варианти на други марки, като например НАСА

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Здравейте!Сигурно мойте въпроси станаха много,но както ако,пчелите боледуват,ще направя всичко ,което по силите ми,за да им помогна,така и боледуваща овощка,предизвиква у мен страдание.Може би,не съм единствен но им се наслаждавам,не когато узреят,а когато цъфтят! По същество;Ябълки,най-вече сорт ,,Флорина",целите снопчета завързи увяхват,вероятно некротират като всичко това е на отделни клони,наподобяващо ,,огнен пригор".Само че, при него поражението започва от върха,а в нашия случай листата на върха са свежи,даже м/у поразените снопчета завързи има и здрави (за сега).Извинявам се че, немога да кача снимки.Не виждам друг,а и по достъпен начин да по моля тук за помощ опитни колеги;Що за болест е това?Дано съм обяснил добре,признаците на болеста.С благодарност за отзивчивоста!

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •