Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Всъщност този мой цитат ми напомня, че г-н Котларски заслужава извинение от мен.
    Наскоро ми попадна книгата на Стийв Тейбър - не видях разлика от оригиналната, всъщност дори, преведената на български е със по-хубави и цветни илюстрации. Останах приятно изненадан от българското издание.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от asusat1 Виж публикацията
    Колега,за Венер,не си познал,той е незабравим! Аз работя по неговия начин ! Имам и Фарар! Доброто развиване ,пролет,лято и зимуването по Венер,няма аналог! Не съм алчен за много,стига ми малкото ,което ми носи Венер! Няма аналог в развитието и вдумайчиното съществуване по начина на Венер ! Лично мое мнение! Поздрави !!!!
    Ти си първия пчелар, който споделя добри отзиви за пчеларството по Венер! При мен не се получава:
    При пролетното развитие, пчелите не успяват да напълнят полукорпуса с мед. Дори да им помагам със сироп в хранилката, пчелите не го взимат. Дори ако в питите на полукорпуса, намиращ се над ХР има останал мед, пчелите го прибират в плодника. Отказах се от Венер.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Ти си първия пчелар, който споделя добри отзиви за пчеларството по Венер! При мен не се получава:
    При пролетното развитие, пчелите не успяват да напълнят полукорпуса с мед. Дори да им помагам със сироп в хранилката, пчелите не го взимат. Дори ако в питите на полукорпуса, намиращ се над ХР има останал мед, пчелите го прибират в плодника. Отказах се от Венер.
    Смени си породата пчели.Венер работи с пчели Карника и там се крие до голяма част успеха в създадената от него система
    Този пост е редактиран от kapanec; 21.02.2015 в 22:54.
    Милен Михов

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Смени си породата пчели.Венер работи с пчели Карника и там се крие до голям част успеха в създадената от него система
    Аз работя с местната порода пчели. Не знам, колко общо имат с карниката. Съгласно закона за пчеларството, имам право да отглеждам само местна порода пчели. Все пак, мисля , че си струва да направя един такъв опит.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Смени си породата пчели.Венер работи с пчели Карника и там се крие до голям част успеха в създадената от него система
    Според мен ползването на полукорпус е точно заради породата Карника и нейната особеност да трупа меда близо до пилото под формата на венец . При природните дадености на района в който работи Венер, може би друга порода би постигнала по-добри резултати дори и с едномайчина система . Освен това зазимяването на корпус и полукорпус незнам дали ще работи при италианки например , като се има предвид , че те почти не спират да отглеждат пило и биха останали без храна в края на зимата .

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Според мен ползването на полукорпус е точно заради породата Карника и нейната особеност да трупа меда близо до пилото под формата на венец .
    Близо или далече от пилото !!! логиката е да трупат запасите по далече от пилото.Ако искаме да работи системата на Венер трябва да се работи с такива породи който трупат запаси по далече от пилото например "Бъкфаст" също е подходяща за да работи системата му
    Милен Михов

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Венер стига до идеята за полукорпус , защото пчелите с които работи правят меден венец и така си намалят мястото за снасяне на майката в плодника . Поставяйки полукорпус той измества венеца в полукорпуса и си освобождава място в плодника , по този начин елеминира механично един недостатък на Карниката . Бъкфастките пчеловъди премахват този недостатък чрез селекция и техните пчели, ако са селектирани добре нямат нужда от механични методи като полукорпуси .

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Според мен,Венер е почнал да използва полукорпуса защото ползва хан. решетка .Който я ,е ползвал знае че под ханемановата решетка не остават запаси с които може да се изкара зимата ,хранителната наставка е най доброто решение,меда в корпуса/ите над полукорпуса остава за пчеларя!

  9. #29
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Според мен пък, г-н Илиев е напълно прав.
    Трикът на ХР е точно да се накарат пчелите да складират меда над нея, а не под нея и по този начин още да блокират майката, щото обикновенно точно това правят.
    Един полукорпус ( с 3 см по плитък от ДБ магазин) е тотално недостатъчен за зимуване и пролетно развитие. 8-10 кг мед е количеството, под което не трябва да падат запасите на мед в кошера по НИКОЕ ВРЕМЕ на годината, особенно през активния сезон. ... Или поне според учените.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Според мен пък, г-н Илиев е напълно прав.
    Трикът на ХР е точно да се накарат пчелите да складират меда над нея, а не под нея и по този начин още да блокират майката, щото обикновенно точно това правят.
    Един полукорпус ( с 3 см по плитък от ДБ магазин) е тотално недостатъчен за зимуване и пролетно развитие. 8-10 кг мед е количеството, под което не трябва да падат запасите на мед в кошера по НИКОЕ ВРЕМЕ на годината, особенно през активния сезон. ... Или поне според учените.
    Един полукорпус на Венер е точно 8-10 кг мед,проста сметка ,10 рамки по 0.8-1 кг мед прави точно 8-10 кг.Точно и аз това исках да кажа ,че този мед не се пипа ако е нужно се допълва !

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •