Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 33
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2
    здравейте колеги аз съм нов в форума ,но за двумайчините семейства можеш да прочетеш книгата на Иван Венер там е описано точно,не че съм пробвал но тази година мисля да пробвам с 2 съндъка и ще видим кво ще стане

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Точно така в книгата на Венер е описана работата с двумайчините семейства но на снимките и във филма се вижда височината на кошера .Имай 200 такива и ще те видя как ще ги обслужваш.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2
    еми така е ама вместо 200 ще гледаш 100 двумайчини и ще вадиш повече мед даже,пък и ще сменяш по малко маики на година само 100 а не 200 нали

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Който иска да се научи на пчеларство, да забрави за Венер и Чорбич.
    (има толкова други хубави книги, които могат да бъдат преведени, пък 'се такива безполезни излизат от печат)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    02.05.2012
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    пловдив
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Който иска да се научи на пчеларство, да забрави за Венер и Чорбич.
    (има толкова други хубави книги, които могат да бъдат преведени, пък 'се такива безполезни излизат от печат)
    колега дай имената на авторите за да ги разучиме . и след това ще се комнтира кое е най добре

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    scutellator, кажи кои са тези книги и автори. Ако са на английски може и непреведени да ги прочетем.

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Ако са на английски може и непреведени да ги прочетем. Блазе на знаещите,а какво да кажем ние с гайдите.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от plamen2009 Виж публикацията
    Ако са на английски може и непреведени да ги прочетем. Блазе на знаещите,а какво да кажем ние с гайдите.
    Ами има гугъл транслейтър, и от китайски ще ти преведе...

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от stoian61 Виж публикацията
    колега дай имената на авторите за да ги разучиме . и след това ще се комнтира кое е най добре
    Например брат Адам (три тънки книжлета), на Harry Laidlaw, Robert E. Page (между другото двамата с "бащата на генетиката" имат една много страхотна съвместна книга), пчеларската енциклопедия ABC & XYZ of Bee Culture, книгите на Eva Crane, поредицата Essentials на Larry Conor (Wicwas press като цяло имат и други доста добри книжлета), книгата на L.L. Langstroth също е доста занимателна (сам е провел доста експерименти и наблюдения), да не забравяме за Tom Seeley, Jonh Atkinson също има една, леко неконвенционално написана книга - тя е такава каквото е и заглавието й "Background to bee breeding" - за някои от нещата трябва да имаш предварително познания за да схванеш за това за което говори (прескача детайлите и започва да говори направо по проблема, само че в онази му част която я няма описана в никоя друга книга). Схващанията му за развъждането на пчелите са малко поостарели, но който се занимава с това е добре да я прочете за "обща култура"...............


    Както казах, книги има много и със сигурност съм пропуснал още една камара много хубави книги (сега се сещам за "Breeding superbees", която се учудвам че още не съм чел и за съжаление не мога да кажа нищо за нея) и още 10 камари по толкова други, в повечето от които все пак има нещо полезно което да се научи.


    Имам чувството че на български нарочно се издават такива безполезни книги. То не беше Чорбич, не беше Леонин! Нарочно се опитват българските пчелари по възможност от "професионални" да ги деградират до съботно-неделни пчелари. При вестниците ситуацията е същата - дявоски е трудно да се чудиш как хем да си запълниш тиража със нещо, хем то да е толкова дезинформативно и безполезно, че да не вземе някой случайно да израстне до нещо повече от неук пчелар.

    Всеки който не ми вярва, може да вземе една западна преведена на български книга и да я сравни с оригинала (или примерно филмчето за брат Адам). Обикновенно пасажите влизащи в конфликт с идеологията за "българската медоносна пчела" се преработват, а тези загатващи за "прогресивните" пчеларски практики (слагам ги в кавички защото нормалното, тук все още се смята за прогресивно) се цензурират.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    01.06.2014
    Мнения
    5
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Който иска да се научи на пчеларство, да забрави за Венер и Чорбич.
    (има толкова други хубави книги, които могат да бъдат преведени, пък 'се такива безполезни излизат от печат)
    Колега,за Венер,не си познал,той е незабравим! Аз работя по неговия начин ! Имам и Фарар! Доброто развиване ,пролет,лято и зимуването по Венер,няма аналог! Не съм алчен за много,стига ми малкото ,което ми носи Венер! Няма аналог в развитието и вдумайчиното съществуване по начина на Венер ! Лично мое мнение! Поздрави !!!!

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •