Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 37
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    http://www.youtube.com/watch?v=_ck5s...eature=related

    Не е нужно горната летва да има канал. Аз ползвам този тип горна летва, но при мен дъсчицата е премахната. Просто притискам на няколко места с пръста основата колкото да се задържи на горната летва.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Армирани основи все още няма на пазара.Те,обаче се правят много елементарно.Виж книгата на ВЕНЕР и там има описан начина,дори има и снимка на стан за армиране на оснави.Правят се по 2 наведнъж.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    http://www.youtube.com/watch?v=_ck5sxZgFLs&feature=related

    Не е нужно горната летва да има канал. Аз ползвам този тип горна летва, но при мен дъсчицата е премахната. Просто притискам на няколко места с пръста основата колкото да се задържи на горната летва.
    Ако само се притисне основата към горната летва няма ли да се свлече после?
    Или нещо не съм разбрал правилно.

  4. #14
    Зарко, няма как да се свлече, понеже при самото изграждане на питата, пчелите си я захващат за горната летва.

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ми не. Ако си си свършил правилно работата тя залепва за рамката (достатъчно е да следва очертанията на фалца, дори и да не е здраво залепена), после пчелите свършват останалото - нужно е да поседи в кошера само за малко. Проблема при обикновената горна летва е че основата не винаги има добър контакт с нея и пчелите не могат да я захванат добре.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Привет!
    Ако ми позволите, да споделя моя опит в правенето на ЛР рамки.
    Практикувам рамките с армирани основи от няколко години.Според мен няма по лесен начин за производство на голямо количество рамки.Като пример, тази зима за около месец съм произвел около 2500-2800 рамки от които 1500 са с поставени основи.Основите са поставени за една седмица без много зор.Основите армира един приятел който има станок за тази цел.Прикрепям армираната основа към рамката с две летви горе и долу като се стремя да хващам със скобата на такера и телчето, с което се постига доста голяма здравина.Предварително натягам долната летва,когато рамката е готова , я освобождавам и така се изпъва основата.Това е.
    Поздрави!

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Чакам новите основи и когато започна да ги монтирам ще се опитам да кача снимки.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2010
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    с. Брестовене, общ. Завет
    „Andrej Dolničar: Inovacije“: http://youtu.be/3eKk4caXBco
    Това филмче намерих в нета и като гледам обтелването става много по бързо и дали някъде в България мога да си купя такъв поне подобен станок за армиране...?

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    Привет!
    Ако ми позволите, да споделя моя опит в правенето на ЛР рамки.
    Практикувам рамките с армирани основи от няколко години.Според мен няма по лесен начин за производство на голямо количество рамки.Като пример, тази зима за около месец съм произвел около 2500-2800 рамки от които 1500 са с поставени основи.Основите са поставени за една седмица без много зор.Основите армира един приятел който има станок за тази цел.Прикрепям армираната основа към рамката с две летви горе и долу като се стремя да хващам със скобата на такера и телчето, с което се постига доста голяма здравина.Предварително натягам долната летва,когато рамката е готова , я освобождавам и така се изпъва основата.Това е.
    Поздрави!
    Ще те помоля ако можеш да заснемеш как минава целия процес.После ще ти покажа как ги правя аз.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rudy69 Виж публикацията
    „Andrej Dolničar: Inovacije“: http://youtu.be/3eKk4caXBco
    Това филмче намерих в нета и като гледам обтелването става много по бързо и дали някъде в България мога да си купя такъв поне подобен станок за армиране...?
    Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •