Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 119 от 158 ПърваПърва ... 1969109117118119120121129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,181 до 1,190 от общо 1571
  1. #1181
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    При мен специално миришеше на мърша и имаше купчини с умрели пчели преди месец- месец и половина когато цъфтя масово слънчогледа. Аз помислих, че гонят търтейте и е тръгнал акара щото други години август месец са почвали пълзящите и беше подобно положението и като третирам за акар и премине септември. Сега в момента третирам за акар, но от 2-3 седмици нямаляха пълзящите и гробниците и като гледам дъната непада много акар. В момента смея да твърдя, че кошерите са подобре от преди месец заложили са добро количество пило и МК за сега имат дебели венци в 2 корпус. Но като добиви за годината тая ми е най-лошата от както съм пчелар в моя скромен 15 годишен опит. Ако догодина се повтори тотално ще фалирам. Другата седмица почвам ДБ и ще видя как са при тях запасите. В района има колеги дето се оплакват има и такива дето са доволни има и такива дето бяха натровени от големия арендатор. Аз определено не съм доволен и немога да си обясня какво стана този сезон.

  2. #1182
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    За вирусен паралич, какво лекарство давате.
    Меден сулфат.

  3. #1183
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Да не би това да е някакъв регионален проблем? Не знам ти в кой район пчеларстваш, но не съм чула в северозапада да има такива проблеми с пчелите. Миналия уикенд говорих с няколко пчелари в селото, нямат проблем. Само един каза, че при 2 има синдром на празния кошер, но той има 200 кошера, може би е нормално.
    Аз вчера и днес правих преглед на моите семейства, също нямам такъв проблем, кошерите са пълни с пчели, направо ми е жал да сваля магазините, че едва ще се натъпчат в плодника и ще умрат от жега при тези температури.
    Има го и в северозападния тази година двама колеги при нас се оплакаха. При мен беше 2014г. или 2015г. не помня точно започна още от пролетта но беше по малко и всички ми казваха да не се притеснявам, че е майска болест и ще премине, да ама не. Края на юли земята оживя като ходиш и хруска на всякъде мачкаш пчели. Кошерите за кратко време паднаха от 3-4 корпуса до 1 и още по време на слънчогледа се нложи да свалям медовите и да третирам. Третирах с оксалова, мравчена, ленти, пудра захар, йод, нозевит и яко сироп с витамини. До края на септември кошерите се вдигнаха и от тогава не съм имлал проблем. Моето предположение беше вирус в последствие от акара. За моя радост всички иззимуваха и следващата година имах най високия добив.

  4. #1184
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Пчеларството ще си отдъхне истински, когато се появи вирус, който мори акара, пренася се от пчелите, а на тях нищо не им става!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #1185
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Меден сулфат.
    Това на сериозно или е някакъв майтап?
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  6. #1186
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Това на сериозно или е някакъв майтап?
    Сериозен.Не сериозен е само към мен.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #1187
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Това на сериозно или е някакъв майтап?
    Абсолютно сериозно. Само трябва да направиш добре сметката, че да не ги отровиш.

  8. #1188
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Сериозен.Не сериозен е само към мен.
    Радвай се дълго да е така. Иначе ще подсмърчаш пред компа като циганче пред казан с варена царевица.

  9. #1189
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Това на сериозно или е някакъв майтап?
    https://www.pchelar.net/index.php/20...02-25-15-18-17

  10. #1190
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Абсолютно сериозно. Само трябва да направиш добре сметката, че да не ги отровиш.
    Меден сулфат - органичен фунгицид!!! Нали ревем, че пръскат и прочее. Тази година благодарение на дъждовете се изляха и продължават да се изливат тонове фунгициди, не е нужно и пчеларя да ги добавя в сиропа.
    Ролята на фунгицидите се преосмисля и се констатира, че са много по-опасни за пчелите отколкото се е мислело. Съветвам те ако го даваш това нещо да го спреш веднага.

    Това е един откъс превел съм го с гугъл преводача, но се разбира добре.

    Известни ефекти на фунгициди


    Пчелната колония на пчелите е суперорганизъм. Неговото здраве зависи от подходящия баланс на индивидите, изпълняващи различни роли в кошера. Докато фунгицидите рядко убиват индивидуално пчелите те могат да причинят различни здравни ефекти, които могат значително да нарушат производителността и цялостното здраве на целия кошер.


    Развитие. Заразяването с фунгицид може да доведе до сериозни последици за здравето при развиването на пчели (ларви и какави). Кралицата трябва непрекъснато да понася яйца, които се развиват в здрава и добре функционираща работна сила, за да може колонията да остане силна. Установено е, че фунгицидите причиняват намалена преживяемост на ларвите и ненормално развитие, което води до загуба на популацията на кошерите. Намалената популация на кошерите нарушава социалното равновесие в кошера и, ако е тежко, може да доведе до колапс на колонията.


    Здраве и хранене. Когато фунгицидите се натрупват в хранителните източници на пчелите, това може да доведе до отрицателно въздействие върху здравето на пчелите и храненето. Излагането на фунгицид може да доведе до намаляване на консумацията на храна, благоприятни чревни бактерии и протеини или храносмилане.


    Клетъчна функция. Функцията на клетъчна мембрана също може сериозно да бъде нарушена от експозицията на фунгициди. Пчелите, изложени на фунгициди, могат да изпитват по-ниски нива на енергия, оксидативен стрес и промени в хормоните и ензимите. Може би най-опасният ефект върху клетъчната функция е загубата на способността да се регулира температурата, което води до повишен риск за хипотермия.


    Заболяванията. Излагането на фунгицид може да увеличи разпространението и тежестта на пчелните заболявания на пчелите, както и да наруши способността на пчелите да издържат и да предотвратяват инфекциите. Установено е, че фунгицидите повишават вероятността от инфекция с Nosema (микроспоридиално заболяване), както и намаляват способността на пчелите да оцелеят след заразяване. Високи нива на други опасни пчелни вируси са настъпили след излагане на фунгицид, като например вируса на черната кралица и вируса на деформираното крило.


    Поведение и памет. Излагането на фунгициди може да има вредно въздействие върху ученето, поведението и паметта на пчелните семейства. Установено е, че фунгицидите нарушават обонятелното учене и паметта, което може да намали оцеляването на колонията и да намали способността му да осигурява адекватно услуги за опрашване на цъфтеж.


    Излагане на много пестициди


    Фунгициди и други продукти, обикновено означени като "безопасни за пчелите", могат да станат много опасни, когато се комбинират с други химикали. Докато фунгицидите могат да имат сами ефекти върху здравето, най-големият им риск често е, когато те работят синергично с други агрохимикали.


    Феномен, наречен "синергизъм", възниква, когато едновременната експозиция на множество пестициди драстично увеличава токсичността на тези пестициди. Пчелите са изложени на огромна гама химикали, които след това се връщат в кошера и се комбинират с химикали, които вече са в колонията. Тези химикали могат да работят заедно, причинявайки синергични ефекти, включително повишена смъртност, по-голям риск от заболяване и вируси, намалено храносмилане, понижена клетъчна функция и загуба на енергия.


    Въпреки че механизмите зад синергичните реакции не винаги са ясни, фунгицидите са известни, че инхибират способността на пчелите да детоксифицират други химични вещества, на които са изложени. Невъзможността за детоксикация на фунгициди в присъствието на други химикали в крайна сметка може да бъде това, което прави фунгициди и смеси от инсектициди толкова опасни за пчелите.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

 

 
Страница 119 от 158 ПърваПърва ... 1969109117118119120121129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •