Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 158 ПърваПърва ... 6789101858108 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 1571
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Само да допълня чичо Гугъл-става много хубава ракия от джанки.

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Това,определено е писано през последните 6-7-8 години от някой студент без да се "поогледа".Не приемай това като заяждане или нещо такова,но цъфтежа на джанката по това време не е прецедент,а цикличност.

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Миналия 8-ми март в Пловдив цъфтеше.Сега по заветните места има по малко цветчета. Иначе към 20-ти. Бъдема е нацъфтял съвсем. Днес обаче Баба Марта.......

  4. #74
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    Днес в Хасково, забелязах първите цъфнали джанки - пролетта доста се е забързала!!!
    Как са джанките в Хасковско?

  5. #75
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Как са джанките в Хасковско?
    Вече са вързали и подготвят бидоните !

  6. #76
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Как са джанките в Хасковско?
    Май ще ги бъде. Ще има и за пчелите, ще има и за бидоните!!!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG0797.jpg‎  

  7. #77
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Знам си аз, че по нашия край (в случая среда) сме най-работни, ама отделете пет минути да драснете някой ред как сте що сте, живи ли са питомците, въртяхте ли рапица (ако си имате), подготвихте ли се за н.в. Акацията. Ама не, на северозапад от нас сто страници ни водят .
    Да кажа аз какви ги върша сега. Като цяло са готови за подвизи, всички са на два корпуса ЛР с много пило и малко мед, ала ако се развали времето като миналата година пак ще се правят непланирани отводки. В частност в неделя си намерих първия мераклия с маточници на три рамки и съответно се получи три от един. При разбора на причините се водя от разликите спрямо другите семейства а те са две съществени. Това е семейство станало търтовка и февруари обединено с най-слабото като успя да понастигне другите, но определено не беше най силното преди да заложи маточниците. Другата разлика е, в плиткото дъно (другите са на дълбоко и цяла мрежа) и предполагам причината е в различния микроклимат. Няколко от най-силните получиха трети корпус и са му вкарали малко нектар (не знам от какво, рапица имам съвсем малко на границата на летежа, а на акацията и трябва още около седмица).
    В перспектива подготвям магазини в комбинация с корпусите с идея за монофлорен мед и евентуално създаването на Фарарови отводки с цел проучване на най-подходящия за мен и региона метод за пчеларстване.
    PS Вземете се активизирайте малко да не ставам ЛОШ!

  8. #78
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    Честит празник на всички с името Георги.Днес около Пловдив акацията започна да цъфти.При мен ДБ-10 и 12 са готови,развити и с 1 и 2 магазини,но ЛР са слаби.Всичките са миналогодишни отводки.Това наблюдавам за поредна година.Взех решение да поставя на ЛР 2-ра майка.

  9. #79
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от ganchev55 Виж публикацията
    Честит празник на всички с името Георги.Днес около Пловдив акацията започна да цъфти.При мен ДБ-10 и 12 са готови,развити и с 1 и 2 магазини,но ЛР са слаби.Всичките са миналогодишни отводки.Това наблюдавам за поредна година.Взех решение да поставя на ЛР 2-ра майка.
    Интерено .що се мъчиш тогава с ЛР минавай на ДБ само

  10. #80
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Интерено .що се мъчиш тогава с ЛР минавай на ДБ само
    Колегата споменава, че всички ЛР са миналогодишни отводки и предполагам това е разликата. Особено ако не е успял да ги развие добре за зимата, макар, че при моите по-късни отводки наблюдавах интензивно развитие тази пролет и сега всички са почти изравнени без да размествам пило и да храня избирателно.
    Нещо друго ме озадачава. Наблюдавам повишена агресивност спрямо миналата година. Първо го отдавах евентуално на рапицата но не съм убеден, че е от нея защото я има върху малки разкъсани площи на три километровата граница, а и вече почти прецъфтя. Което ме кара да мисля за нещо съвсем друго. Да поясня: всичките ми миналогодишни семейства са привнесени за местния ареал (най-близкото разстояние е стотина км. от другата страна на Родопите), същата година всички семейства станаха на отводки със свободно оплодени майки. Та мисълта ми е основно в посока доколко кръстосването между местните и привнесени пчели (макар и от една и съща раса) от друг ограничен от географски особености ареал може да промени характерните черти в държанието на първото поколение след кръстосване.
    Тъй като перспективите са да продължавам с увеличаването на пчелина си мисля, че следващата кръстоска ще е повлияна все повече от гените на местните търтеи и ситуацията би трябвало да е временна, но и възнамерявам да закупя майки за таз годишните отводки и се питам дали не се завъртам в спирала. Предполагам и други имат наблюдения(Матеев би могъл да сподели, нали събираше семейства в началото), та ако имате отзиви би било интересно не само за мене.

 

 
Страница 8 от 158 ПърваПърва ... 6789101858108 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •