Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 79 от 158 ПърваПърва ... 2969777879808189129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 781 до 790 от общо 1571
  1. #781
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Питка или рамка с мед над рамките ще получат само нуждаещите се в края на месеца или началото на другия в зависимост от метео обстановката.
    Миналата зима нужда имаха около 20-25%

  2. #782
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    За 1 месец,кошерите ще олекнат с 1кг,което ще рече,че и сега ще си личат нуждаещите се.Сега,ако имат пило,то след месец, в началото на февруари ще е на по голяма площ.Отварянето на кошера неминуемо ще охлади гнездото,а когато топлинния център е по-малък.по-лесно ще възстановят температурата.След месец,топлинния център ще е поне два пъти по голям,което ще изисква по големи усилия за възстановяване на температурата,а и пчелите ще са с месец по стари.Питките поставени сега или след месец,ще свършат по едно време.......не те карам да слагаш питките.Просто споделям.

  3. #783
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Със всичко съм съгласен освен с това че ще питките ще свършат по едно и също време. Това важи ако е студено, но при тая топла зима къкбото се разпуща много често и ако има питка в разпуснато състояние ще взимат от нея вместо от меда по питите. Ако си е студено кълбото е свито ако има запас не бара питката ( стои по ниско и не я достига дори) когато му свърши венеца идва ред на питката и в този случай няма значение кога я слагаш. Във фейса са полудели от хранене. Чули и не разбрали. Мита че в топла зима пчелите консумират повече мед яко се разпространява и се храни яко. Аз обичам да се водя от логиката.

    П.п. При отваряне за поставяне на питка едвали ще се промени температурата на центъра на кълбото , но според датчиците на колега дори и почукване в момента се наблюдава безпокойство ( шум) поне три часа след това.

  4. #784
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Сега на пчелите им е необходима преди всичко топлина,а дали топлината ще се произведе от захар или мед.....след месец-два меда ще е нужен за пило.Дали мед за отопление сега или по-късно захар за развитие......Нямам фейсбук и нямам намерение да имам......Помисли си още веднъж за свършването на питките.Както вече казах,аз избирам най-напред да ми свърши питката....

  5. #785
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Сега на пчелите им е необходима преди всичко топлина,а дали топлината ще се произведе от захар или мед.....след месец-два меда ще е нужен за пило.Дали мед за отопление сега или по-късно захар за развитие......Нямам фейсбук и нямам намерение да имам......Помисли си още веднъж за свършването на питките.Както вече казах,аз избирам най-напред да ми свърши питката....
    Напълно споделям мнението ти затова сложих двукилограмови питки в пликове с размери 40х35 см върху кълбото. Независимо от времето и пило да гледат в близкия месец и половина-два може да не се местят.
    Keep Walking...

  6. #786
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...... Аз обичам да се водя от логиката.
    Освен от логиката е добре да се водим и от науката. В случая логиката ти съвпада с науката. Зимата е специфична и според мен "коледните питки" ще изиграят лоша шега.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  7. #787
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Науката няма място в кошерите-там са пчелите.А новогодишните питки винаги са ми давали положителни емоции.......ето как изглежда 40кг питка омесена за час и половина...Питките са над 2кг,увити в марля-тензух и,като отворя кошерите в края на зимата за "пролетен"преглед,веднаг разбирам кой-силен,среден,слаб....Само ще споделя,че тез семейства които са си изхвърлили марлята и тез семейства,които са си изяли питката,но не са изхвърлели марлята, НЕ ги преглеждам,а направо поставям в средата на гнездото празна магазина рамка.Преглеждам само тез,които не са си изяли питките.....та питките,освен,че спестяват мед за пролетно развитие,спестяват и времето на пчеларя....
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P_20180106_134724.jpg‎  

  8. #788
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Студ им трябва сега на пчелите, средата на зимата е. Топло ще им трябва, кога цъфне жанката. Ма карай.

  9. #789
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Всъщност,студа трябва на нас,за да си мислим,че пчелите няма да заложат пило,но...."студеното" е необходимо на есен за по-бързо преустановяване на осеменяването...

  10. #790
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Студ им трябва сега на пчелите, средата на зимата е. Топло ще им трябва, кога цъфне жанката. Ма карай.
    Да, но сега е топлото, тогава ще е студено, ще вали, няма прашец, няма мед. Тогава ще е време за сиропи, които допълнително ще вкарват влага в семействата, а оттук и нозематоза, която само седи и чака своя звезден час.

 

 
Страница 79 от 158 ПърваПърва ... 2969777879808189129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •