Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 158 ПърваПърва ... 567891757107 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 1571
  1. #61
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    За мен се. очертава като ройлива, но медоносна година. Слънчогледа даде много нектар, а и рояците бяха доста.

  2. #62
    Наблюдател
    Регистриран
    29.10.2011
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Днешното облитане 12.00ч. 7градуса.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20141213_132539.jpg‎   IMG_20141213_132535.jpg‎   IMG_20141213_132531.jpg‎   IMG_20141213_121833.jpg‎   IMG_20141213_121812.jpg‎  

    IMG_20141213_121704.jpg‎  

  3. #63
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Последните два дни бяха с подходящо време и при мен(Пазарджик). Възползвах се от него за да третирам с ОК, нещо което пропуснах да направя до средата на ноември защото масово имаше пило, а после застудя и се принудих да изчакам момент като този. Докато бяха разпуснали кълбото се поразрових за последно из кошерите за тази година. Това което видях ме удовлетвори само донякъде. Всички семейства са силни, но при някои(около 30%) които отглеждаха повече късно пило запасите са значително намалели. И докато това беше очаквано две неща бяха изненада за мен. Две семейства са сформирали кълбо на първи корпус въпреки, че горните корпуси не са задръстени с мед. Друтото е при единствения ми ДБ12(оставих го само за сравнение с ЛР) върху питите има някаво белезникаво покритие подобно на скреж. Всички пити са така по цялата си площ. Първото за което си помислих е мухъл защото кошера е без вентилационен отвор( останалите си имат или са на изцяло мрежесто дъно), но при положение, че не гледат пило и кошера ми изглежда сух незная дали е мухъл и какво въобще би могло да бъде. Снимков материал няма, защото бързах с прегледа докато времето го позволяваше, а асистентката си направи самоотлъчка .

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Мухал си е това което описваш
    Милен Михов

  5. #65
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Мухал си е това което описваш
    Да мухъл е. Убедих се сам, досега не бях виждал. Вчера си прегледах набързо всички кошери (за района на Пазарджик 22С). Същото семейство е останало на половина, но не го отписвам на 100%. Отново му сложих две пити от миналата пролет, замених подкапачната табла с платно и сложих готова питка върху кълбото. Логиката ми е да променя микроклимата в кошера чрез пропускливоста на платното, а ако все пак остане някаква влага да бъде абсорбирана от питката. Обаче не съм наясно какво следва да правя с вече побелелите рамки. Ако някой знае да сподели.
    Всички други семейства се облитаха бурно. При проверката имаше пило на една рамка (с размер от капачка за буркан до 1/3 от площа) в 9 от 11 кошера. Част от пилото е запечатано т.е. снесено миналата година което не ме радва, но и предишния сезон бях в същото положение с ранно развитие и успяха да се справят.
    Този пост е редактиран от Standart; 12.01.2015 в 21:22.

  6. #66

  7. #67
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    супер е положението
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2015-01-11 10.24.41.jpg‎   2015-01-11 10.24.47.jpg‎   2015-01-11 10.25.05.jpg‎  

  8. #68
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Днес в Хасково, забелязах първите цъфнали джанки - пролетта доста се е забързала!!!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG0776.jpg‎  

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    Днес в Хасково, забелязах първите цъфнали джанки - пролетта доста се е забързала!!!
    Колега, погледни във "вехтите китапи" и ще видиш кога зацъфтва джнката.

  10. #70
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Колега, погледни във "вехтите китапи" и ще видиш кога зацъфтва джнката.

    Джанката, макар да е диворастяща форма, се отглежда на много места у нас, а освен това от нея има и два културни сорта - червената и жълтата афъска.
    Сравнително рано напролет започва да цъфти джанката. В зависимост от района цъфтежът започва в началото на април, а в по-високите райони - през втората половина на април и началото на май . Дърветата се покриват обилно с цвят, така че целите изглеждат бели. При благоприятно време джанките отделят обилно нектар и прашец и масово се посещават от пчелите. Пренесеният нектар и прашец оказват силно влияние върху яйценосната дейност на пчелните майки, в резултат на което бързо се увеличава количеството на пилото. В отделни години крайните пити биват изцяло залети с нектар, пренесен от цъфтящите джанки.

 

 
Страница 7 от 158 ПърваПърва ... 567891757107 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •