Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 120 от 158 ПърваПърва ... 2070110118119120121122130 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,191 до 1,200 от общо 1571
  1. #1191
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Меден сулфат - органичен фунгицид!!! Нали ревем, че пръскат и прочее. Тази година благодарение на дъждовете се изляха и продължават да се изливат тонове фунгициди, не е нужно и пчеларя да ги добавя в сиропа.
    Ролята на фунгицидите се преосмисля и се констатира, че са много по-опасни за пчелите отколкото се е мислело. Съветвам те ако го даваш това нещо да го спреш веднага.

    Това е един откъс превел съм го с гугъл преводача, но се разбира добре.
    Докато дядо ми пръскаше с този фунгицид - демек син камък, пчелите правеха по 80 санта бради и по 5 санта дебели, а сега не могат и една шепа да направят. Другото което е - предлага се от баш светилата в пчеларството.

  2. #1192
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Моето предположение беше вирус в последствие от акара.
    Аааа, акара. Въпреки, че пролетта отнесох много критики, че си тормозя пчелите а АпиЛайф Вар сега при прегледа на СР почти не намирам акар в търтиевото пило. Дали е от препарата или просто си е малко акара тази година, не знам, но знам, че поне засега нямам проблем с него.
    Щом казваш, че го има заболяването по пчелите и в северозапада, значи е така, аз досега не бях чула/прочела някой да споделя за такъв проблем.
    Аз нямам предположения, опита ми с болестите е нулев, с изкл. на тазгодишната ми отводка с аскосферозата, не съм се сблъсквала с никакви заболявания и не мога да дам обяснение за случващото се с пчелите.
    Пожелавам успех на колегите с болните пчели и дано намерите решение.

  3. #1193
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Постоянно говорим за акара. Искам да кажа, че ако извадя търтеево пило и се обработят всички килийки едва ли ще се попадне на акар. Гарантирам го защото съм го правил. Искам да кажа също, че тук няма такива култури които да се пръскат, почти не се сеят и такива които да са обработени. Сеят си собствен материал. А какво? Пчелите са на купчини из тревата. Защо? Както казах са третирани за различните болести които показват. Ефект никакъв. Проблема е друг.

  4. #1194
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аааа, акара. Въпреки, че пролетта отнесох много критики, че си тормозя пчелите а АпиЛайф Вар сега при прегледа на СР почти не намирам акар в търтиевото пило. Дали е от препарата или просто си е малко акара тази година, не знам, но знам, че поне засега нямам проблем с него.
    Щом казваш, че го има заболяването по пчелите и в северозапада, значи е така, аз досега не бях чула/прочела някой да споделя за такъв проблем.
    Аз нямам предположения, опита ми с болестите е нулев, с изкл. на тазгодишната ми отводка с аскосферозата, не съм се сблъсквала с никакви заболявания и не мога да дам обяснение за случващото се с пчелите.
    Пожелавам успех на колегите с болните пчели и дано намерите решение.
    В заблуда си колежке... Догодина недей третира пролетта и си ползвай СР, а май месец прерови един търтиев далак, ще намериш макс 1-2 акара, гаранция...
    Преди 6-7 години имахме проблем с вирусния паралич... решението беше мачкане на главите на старите майки и производство на майки от семейства които нямат тези симптоми. За 2 сезона пчелина се изчисти, и от тогава такъв проблем няма! Набеждавате акара и сте прави, но.... Акар си има винаги във семейството и почнем ли да третираме яко през сезона с какво ли не, нещата не се подобряват, а напротив! Вярно това довежда до минимизиране на популацията на акара, но и отслабва имунитета на пчелите неимоверно много. Няма как да се спасим от акара, просто го разберете и го приемете. Предприели сме следната тактика на третиране : само 1 или в краен случай 2 пъти третиране през годината след като изкараме последния мед август месец, и това е за цяла година. Семейство което цикли се "закрива" по всяко време на годината! Целта е да работят само семейства с добра хигиена. Ефекта е, че до мен от 3 години на 5 м от кошерите ми, зад телена ограда има Био пчелар, в кошерите на който ко ли не се въди, гнилци, вируси, оси унищожаваха семейства, зазимява 60, изимяват 10-15 с по шепа пчели и т.н., а при мен да чукна на дървената си глава нищо подобно няма... Ама миналата година се бях филмирал доста заради него де...
    Та моето мнение е, че никой от изброените от г-н Дончев светила няма да ни обърне внимание, защото нямат келепир дет се вика, излиза че те си знаят за поблемите но си пеят тяхната, а тука кучетата си лаят, а кервана си върви ...

  5. #1195
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Постоянно говорим за акара. Искам да кажа, че ако извадя търтеево пило и се обработят всички килийки едва ли ще се попадне на акар. Гарантирам го защото съм го правил. Искам да кажа също, че тук няма такива култури които да се пръскат, почти не се сеят и такива които да са обработени. Сеят си собствен материал. А какво? Пчелите са на купчини из тревата. Защо? Както казах са третирани за различните болести които показват. Ефект никакъв. Проблема е друг.
    Така е! Проблема е друг и очевидно не е от тази година. Лошото е, че се разраства и много хора не искат да го разберат. Още по-лошото е, че нещата се свеждат до "А кой ще плати изследванията?". Продължава и инерцията "Арендаторите са виновни, тровят ни пчелите!".
    Вчера не можа да отгатнеш следващия ми въпрос - "Има ли пчели с извадени хоботчета?"
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #1196
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    ...... "Има ли пчели с извадени хоботчета?"
    неее, има само търтеи с навирени ......

  7. #1197
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Колегата пита има ли с извадени хоботчета? Ако си се сблъсквал с това най добре ще знаеш отговора на въпросати.Миналата седмица видях по различен подмор от тоя койте е при пълзенето.При пълзенето се събират на купчинки имаш чувството,че една друга искат да си помогнат,а миналата седмица подмора беше също е имало нападение.В два реда имаш чувството, че си ги разхвърлял пчелите като жито на сватба.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #1198
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Така е! Проблема е друг и очевидно не е от тази година. Лошото е, че се разраства и много хора не искат да го разберат. Още по-лошото е, че нещата се свеждат до "А кой ще плати изследванията?". Продължава и инерцията "Арендаторите са виновни, тровят ни пчелите!".
    Вчера не можа да отгатнеш следващия ми въпрос - "Има ли пчели с извадени хоботчета?"
    И тук ми е ясно, че като котка - не си падаш на гърба. На сто места написах, че при нас няма какво да пръскат, освен дедовия си. Един си пръскаше лозето до преди месец, но и неговото грозде замина при моето, а аз не пръскам. Та не са натровени, затова не го споменах в поста който имаш предвид. Не е трябвало да отгатвам защото не е било необходимо.

  9. #1199
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Та моето мнение е, че никой от изброените от г-н Дончев светила няма да ни обърне внимание, защото нямат келепир дет се вика, излиза че те си знаят за поблемите но си пеят тяхната, а тука кучетата си лаят, а кервана си върви ...
    Когато го написах знаех, че няма кой да вземе под внимание въпроса, но си помислих - току виж - показал се мисията и ни даде съвет. Все още чакам. Да видим дали стават чудеса? Та в тоя ред на мисли - значи хайде на митинг зовяха, а когато имаме нужда ние вътре в пчелините си няма никой. Много бяха хората които се подлъгаха и дойдоха. Трябваше никой да не идва. И пак няма да дойдат. Хайде, че ме сърби езика.......

  10. #1200
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Когато го написах знаех, че няма кой да вземе под внимание въпроса, но си помислих - току виж - показал се мисията и ни даде съвет. Все още чакам. Да видим дали стават чудеса? Та в тоя ред на мисли - значи хайде на митинг зовяха, а когато имаме нужда ние вътре в пчелините си няма никой. Много бяха хората които се подлъгаха и дойдоха. Трябваше никой да не идва. И пак няма да дойдат. Хайде, че ме сърби езика.......
    Истината е, че пчеларството в БГ е последна дупка на агро кавала. Никой не го еВе за пчеларството, защото там парите за крадене са малко и вече са строго разпределени. Държавна политика колняща по-скоро към закриване на сектора отколкото към поддържането му. Така че отново спасяването ще е поединично, и който издържи-издържи, това е! Повечето неща, които се правят на държавно ниво са по скоро кьор фишек ... ама айде, че сега ще ме погнат Странджанци... ;(

 

 
Страница 120 от 158 ПърваПърва ... 2070110118119120121122130 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •