Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 158 ПърваПърва ... 747555657585967107157 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 1574
  1. #561
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Времето при нас в Търновско беше супер,приключих със свиването на кошерите,доволен от запасите със мед които имат подхраних със инверт.соропче допълнително,интересното е че има още майки които снасят на -2-3 пити преди 3-4 дена са снесени явно това ще е последното пило за сезона.Успех на всички колеги през зимния период,напролет здрави и силни семейства да имаме

  2. #562
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това не е задължително условие и мисля, че също всеки пчелар трябва да го знае. Сега пак ще кажеш, че съм против, но не си ли виждал крайни пити изпълнени с пило?
    Разбира се че съм виждал. Това да се случи на есен е голямо изключение и ако говорим за едно семейство или за няколко от няколко стотин, може да се случило. Колегата казва, че на всичките му сем. се е случило и за това опростих нещата като не включих изключенията.
    Нямам абсолютно нищо против, твоите мнения и комуникацията с теб. Просто ми се стори прекалено онзи ден и за това реагирах. Ако съм те обидил, извинявай, на моменти и аз съм особен.

    zurkelai, колега Гогол ти е дал добър съвет, послушай го. Ако имаш възможност вземи някой с опит да ти помогне. Използвай зимата и чети, чети, чети. Първо книгите които дават АБ на пчеларството, после форума, гледай клипове и така, на пролет ако няма кой да помага действаш сам,ако има кой да помолиш за помощ на място още по-добре. Успех.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 25.10.2016 в 11:32.

  3. #563
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zurkelai Виж публикацията
    Що се чудите?При последната главна паша слънчогледа в плодника имаше много мед.после в тази суша летяха събираха каквото намерят ама ядяха повече отколкото носеха.От август до средата на септември наливах сиропи със витамини.Сега пчели има факт ама медеца го ядат като фитнес маняк протеин.Тва е положението.То ако не бях цедил магазините и тях щяха да овършеят.Кажете ако желаете защо става така?Аз го отдавам на сушева година.
    Това не се връзва, в края на годината ако засуши по скоро ще спрат с пилото отколкото да изядат запасите. Аз тази година видях опостушаване на запасите за дни, но това беше след рапицата и в кошерите имаше и в 2та корпуса с пило а нямаше никакъв принос. Ако вярно са обърнали всичките запаси в пило това означава че плодника няма да може да събере пчелите и трябва да слагаш магазините Може би при последната паша не си преценил правилно колко мед има в кошерите, в нашия край масово се оплакваха след слънчогледа от празни плодници.

  4. #564
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това не се връзва, в края на годината ако засуши по скоро ще спрат с пилото отколкото да изядат запасите. Аз тази година видях опостушаване на запасите за дни, но това беше след рапицата и в кошерите имаше и в 2та корпуса с пило а нямаше никакъв принос. Ако вярно са обърнали всичките запаси в пило това означава че плодника няма да може да събере пчелите и трябва да слагаш магазините Може би при последната паша не си преценил правилно колко мед има в кошерите, в нашия край масово се оплакваха след слънчогледа от празни плодници.
    При вас пък времето след юни беше супер. Всяка седмица преваляваше по един ден и така до днес. От какво са им останали празни плодниците на колегите? Толкова ви завиждах като гледах прогнозите всеки ден. Тази година трябва да имате много добър добив от слънчогледа и след това ако сте овладели роенето.

    При нас беше ТОТАЛНА СУША и ТОТАЛЕН ПЕК. Август кошерите на слънце спряха почти на цяло пилото. Въпреки отворените дъна и всички възможни прелки. При преглед върху малкото налично пило почти не се виждаха пчели. Всички се трупаха на първи корпус и на бради отвън. Летежа клонеше към нула. Септември нещата се пооправиха леко със температурите и пилото се вдигна до 4-5 рамки, но бързо приключиха отново заради сушата и супер малкия принос на прашец. Като цяло при мен и колеги с които се чуваме семействата влизат в зимата по-слаби от обикновено и с по малко запас. Студеното време пък започна доста по рано от обикновено за района и другата седмица ще имаме температури които са си зимни за нашия район.

  5. #565
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Някъде може и да е валяло, при мен от 15 Юли някъде 2 месеца не е капвало капка, на пчелина имаше такива пукнатини че ръката ми влизаше вътре. Въпреки това имаше хубава есен и не се оплаквам. От всичките пчелари който познавам в момента никой няма мед, та прогнозата е една а действителността друга. Хубавото е че познатите започнаха да продават моя мед
    А слънчогледа беше пълна трагедия почти на всякъде.

  6. #566
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    В Страната на чудесата валя хубаво за първи път преди 10-на дни и то недостатъчно. Осите са повече от пчелите. Положението е трагично, но важното, че „победихме” дерматита и парите са на сигурно място.

  7. #567
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    И при мен земята е много суха. Трябва да вали три дни непрекъснато за да напои.
    В сравнение с други години семействата са по-слаби.

  8. #568
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Някъде може и да е валяло, при мен от 15 Юли някъде 2 месеца не е капвало капка, на пчелина имаше такива пукнатини че ръката ми влизаше вътре. Въпреки това имаше хубава есен и не се оплаквам. От всичките пчелари който познавам в момента никой няма мед, та прогнозата е една а действителността друга. Хубавото е че познатите започнаха да продават моя мед
    А слънчогледа беше пълна трагедия почти на всякъде.
    Значи напразно съм завиждал на северозапада.
    Имам една теория за повсеместния лош добив от слънчогледа. Мисля че слабия добив дойде от ранния цъфтеж ( при мен 20 дни по-рано от нормалното) и бързото прецъфтяване, съчетано с адска жега и суша. Ранния цъфтеж и бързото прецъфтяване бяха следствие от майските и юнските дъждове, които дадоха достатъчно влага на всички семена и в последствие на всички растения и това доведе до едновременното покълване и равното развитие на всички растения в блока. Това от своя страна доведе до едновременен цъфтеж и съответно бързо приключване на пашата защото и прецъфтяването дойде едновременно на всички растения в блока. От друга страна и повечето блокове цъфнаха по едно и също време пак поради сродното подходящо време за посеви след това отново заради повсеместните еднакво влажни условия. Въобще не съм спец в растениевъдството и може и да греша. Ще се радвам да споделите според вас дали мисля в правилна посока.

  9. #569
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    В цялата страна беше така ранно всичко с 20 дена.Според мен влажността през нощите оказа голямо влияние на добивите.

  10. #570
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Един уважаван от мен, а и от повечето от вас колега, на пролет ми каза
    ''Не се радвай на ранната пролет (за първи път извадих мед април ).Лятото ще бъде сухо, а пчеларския сезон ще свърши по-рано. Това от моя дългогодишен пчеларски опит .''
    На мен не ми се вярваше, обаче позна!

 

 
Страница 57 от 158 ПърваПърва ... 747555657585967107157 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •