Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 15 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 147
  1. #81
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Евгени,
    Разбрах те какво искаш да кажеш, но аз не водя борба с търтейте, а с акара вароа. Винаги съм имал предостатъчно търтей в семействата и никога не съм водил целенасочен геноцид. Напротив. Просто смятам че биологичната борба с акара е по-добра отколкото химичната . Тук обаче проблемът е обратен. Не защо има, а защо няма
    И при мене първия опит със строителните рамки не беше много успешен. При мене реших да направя комбинирани рамки - горната половина е с восъчна основа, после летвичка и после пространство за градене на търтееви килийки. Пролетта заредих всички кошери с такива рамки и наистина пчелите ги изградиха, при това перфектно - отгоре работнически килийки, а отдолу - търтееви. За съжаление обаче впоследствие решиха всички видове килийки да ги напълнят с мед.

    Сега не знам какво да правя. Тези пити няма да могат да се разпечатват на разпечатващата машина и няма как да ги центрофужа. Остава въпроса - как да накарам пчелите да освободят долната част от питите (с търтеевоте килийки) и после как да накарам майката да снася неоплодени яйца в тях?

  2. #82
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Нямаш ли винтова машина за изстискване на разпечатките от питите. Направо режеш в нея и тя ще изстиска меда . После ги връщаш. Сега семействата са толкова силни, че ще изградят далаци за 1 ден.
    Другия вариант е да отпечатвате на ръка и да центрофугирате в хординални центрофуги. Там няма да се разпарне питата. Аз така правя.

  3. #83
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И при мене първия опит със строителните рамки не беше много успешен. При мене реших да направя комбинирани рамки - горната половина е с восъчна основа, после летвичка и после пространство за градене на търтееви килийки. Пролетта заредих всички кошери с такива рамки и наистина пчелите ги изградиха, при това перфектно - отгоре работнически килийки, а отдолу - търтееви. За съжаление обаче впоследствие решиха всички видове килийки да ги напълнят с мед.

    Сега не знам какво да правя. Тези пити няма да могат да се разпечатват на разпечатващата машина и няма как да ги центрофужа. Остава въпроса - как да накарам пчелите да освободят долната част от питите (с търтеевоте килийки) и после как да накарам майката да снася неоплодени яйца в тях?
    Може да сложиш тази пита в центъра на пилото. Най-вероятно няма да го търпят там, но имах такъв случай. Майката заобиколи питата с мед, а пчелите не я пипаха. Място да искаш, 24 рамки, а те отказват да преместят меда.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #84
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Ако сте обърнали внимание, пчеларката от филма за ЛР кошерите поставя строителната рамка в долния ЛР корпус. Първоначално се чудех, защото трябва да сваля целия горен плодников корпус, за да изреже търтеевото пило, което несъмнено е трудоемко. Впоследствие осъзнах причината -така в нея пчелите не слагат мед! Пчелите не търпят да има мед под пилото!

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Строителната рамка се слага до последната рамка с пило . Това е валидно и за дадан и за рут. Аз лично я слагам до последната рамка с яйца,така съм сигурен , че градят бързо и майката е близо за да я осемени преди да сложат нектар.
    Ще каже някой , че разделям пилото . Да и то нарочно, за да им е гадно и да не мислят за роене.

  6. #86
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Остава въпроса - как да накарам пчелите да освободят долната част от питите (с търтеевоте килийки) и после как да накарам майката да снася неоплодени яйца в тях?
    Пробвайте в ДБ плодник да работите с корпусни рамки и ще имате търтеи и търтиево пило колкото си искате.

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Ако сте обърнали внимание, пчеларката от филма за ЛР кошерите поставя строителната рамка в долния ЛР корпус. Първоначално се чудех, защото трябва да сваля целия горен плодников корпус, за да изреже търтеевото пило, което несъмнено е трудоемко. Впоследствие осъзнах причината -така в нея пчелите не слагат мед! Пчелите не търпят да има мед под пилото!
    Това е голяма хамалогия, аз така работих миналата година с 10 кошера, но сега с 30 семейства, сам човек да сваля през 10 дена корпусите, не мерси. Преди 2 дена изрязах всички строителни рамки на 2ри корпус и почти нямаше нектар. Бях ги поставил на 3та позиция (мед - пило - строителна - пило)

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Търсих - търсих и не намерих по подходящо място за тази снимка:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	k2.jpg
Прегледи:      430
Размер:	135.0 KB
ID:	4383

    Насред търтеевето пило ... маточници... захранени... само там... след седмица, пак са там , пак захранени и отворени... абе лудница... или ще си правят цар търтей? Дано само да не си тръгне Царицата и да го остави него да снася...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #89
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Търсих - търсих и не намерих по подходящо място за тази снимка:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	k2.jpg
Прегледи:      430
Размер:	135.0 KB
ID:	4383

    Насред търтеевето пило ... маточници... захранени... само там... след седмица, пак са там , пак захранени и отворени... абе лудница... или ще си правят цар търтей? Дано само да не си тръгне Царицата и да го остави него да снася...
    Ето,който ползва строителна рамка колко лесно се работи с нея.Хем следиш семейството за роене (както на снимката по горе) хем се бориш с акарите хем и восък добиваш!

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Ето,който ползва строителна рамка колко лесно се работи с нея.Хем следиш семейството за роене (както на снимката по горе) хем се бориш с акарите хем и восък добиваш!
    Аааа за роене не съм съгласен. Няма нито отслабване, нито спиране на работата...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 9 от 15 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •