Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 64 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 640
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Нещо не се вързва. На практика тази работна група ще има още едно, най-много две заседания преди насрочването на учредителната конференция. Дори и в най-оптимистичния вариант за тези две заседания ще се стигне до чл. 2 от устава. Конферентна връзка няма как да се организира на мястото където се провеждат заседанията в София. Няма технически средства за това, а няколко часа заседание по телефона? Дали някой ще се съгласи да прави такива магии?За Михайлов това означава "ами еди кой си поддържа това мнение и сме се разбрали предварително. Не искам да ви отчайвам, но този филм вече съм го гледал в работната група по закона. Видях кой колко са му възможностите и колко милее за пчеларството. Май месец да, но коя година?

  2. #112
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз разсъждавам по малко по-различен начин, и това дори го подхвърлих на срещата. Професор Цанков го каза същото, без да сме си приказвали предварително за това.

    Става въпрос за това, че ГРУПА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА НППО ЩЕ ИМА, но съвсем не е задължително това да е съществуващата група. Дори директно им казах да не възприемат себе си чак толкова насериозно. Казах им че ние сме група не защото министъра е заповядал, а защото пчеларите в България го искат. И ако се издъним, ще се появи втора или трета група. Втората група вече чука на вратата и това ще се разбере утре в Пловдив. Третата група вече неявно тлее и чака дали да се задействува с пълна сила, ако в първите две нещо се обърка. Третата група ще сме аз, Вячеслав и още максимум 3-4 човека, изявили желание и поддържащи нашите виждания. Вероятно това ще са хора от форума.

    При всички случаи ще има група и при всички случаи тази група ще изработи устав, който максимално да се доближава до исканията на пчеларите или поне на техните активисти и управители на местни организации. Нямаме бърза работа. Много по-важно е новият устав да получи колкото се може по-широка подкрепа, защото именно от подкрепата ще зависи в бъдеще коя местна организация при кого ще членува. Работата трябва да бъде свършена не бързо, а качествено.

    Та при всички случаи аз смятам да работя до самия край, до създаването на една нова и могъща НППО, независимо дали това ще бъде постигнато с една или с друга работна група. Ако базов принцип бъде ДОБРОВОЛНОТО СЪГЛАСИЕ НА ВСИЧКИ МЕСТНИ ЛИДЕРИ, мисля че ще успеем. Това мисля че все още не се осъзнава в пълна степен от някои от съществуващите членове на тази първата група. Те веднага започнаха да обсъждат организационна структура и кой кого ще командва, което ме навежда на мисълта, че все още не са узрели напълно.

    Всъщност мое е предложението всички думички от типа управител или командир да бъдат заменени с думичката ПРЕДСТАВИТЕЛ на определена група пчелари. В протокола е записано че Димо Димов го е предложил, но когато видите записа, ще видите че аз го предложих, а Димо Димов се съгласи. Новата НППО няма нужда от командири, а от хора, който са изпратени от местните организации да ги представляват и да предявяват техните искания пред общите събрания.

  3. #113
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да кажа и още нещо, с което рано или късно ще се сблъска всяка една работна група, независимо кой участвува в нея. Най-болезненият въпрос за тази група ще бъде как да се наберат необходимите средства, за да може новата организация да се регистрира официално и поне малко от малко да започне да функционира. Искането на членски внос е НЕВЪЗМОЖНО, защото това автоматически ще накара повечето местни организации да се отдръпнат. Много съм мислил на тази тема и отдавна съм стигнал до извода, че ако аз не го направя, едва ли някой друг ще се навие.

    И такаааа.......

    АЗ СЪМ СЪГЛАСЕН ДА ФИНАНСИРАМ НОВАТА НППО поне в началния и труден момент на нейната регистрация и започването на нейното функциониране, а за в бъдеще ще се опитаме да получим пари от държавата под една или друга форма. Например миналата година държавата раздаде пари на много асоциации, регистрирали се и подали документи по програмата за Клъстерите.

    Не искам обаче да си мислите, че желая да ставам вожд. Напротив - НЕ ЖЕЛАЯ. Нямам го нито времето, нито желанието. Бих участвувал обаче в управителния съвет, за да мога да си давам мнението и най-вече да противодействувам, ако нещата загрубеят и завият в грешната посока.

  4. #114
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Без членски внос не става. Не вярвам да се отдръпнат местните дружества. Пък и организацията, ако покаже, че работа върши, никой няма да му се посвиди членският внос...
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  5. #115
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така си мислиш. Мога да ти кажа за организация, в която членуат пчелари със 7000 кошера и би трябвало да дават на организацията-майка поне 2-3000 лева членски внос, но миналата година са дали 250 лева, тази година само 50 лева и сега мислят да напускат, защото дори и това им тежи.

    За да може една могъща НППО да функционира, то тя се нужда е от минимум 50 000 лева на година, а още по-добре 100 000. Това означава по 50 стотинки на кошер (в България официално са регистрирани около 270 000 кошера). Още 50 стотинки на кошер за местната организация и става лев на кошер на година. Ха кажи го сега това на пчеларите, и да видим дали ще се обединят, или ще те разпънат на кол.

  6. #116
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Ще трябва да направиш някаква разбивка за тези 50 000 лева. А сега никой не иска да дава, защото знае, че полза няма да има...
    О, забравих: Казвам на пчеларите, че ако разходите на организацията са прозрачни, трябва да дават...да речем по 50 стотинки на кошер за нея.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  7. #117
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хора, вие не осъзнавате ли колко апатичен и незаинтересован е българския пчелар?

    Та той не си прави труда дори и да ходи на събранията на местните дружества. Например в Габрово - председателя си е направил труда и е организирал някаква лекция от някой професор или дори от представител на ДФЗ, и на срещата идват по-малко от 10 човека. Аз го бъзикам защо са толкова малко, а той ми казва, че дори това е много - друг път са идвали и по-малко.

    Та този средностатистически български пчелар ако някой активист му дойде на крака там на село и започне да го моли да разпише, за да членува в някаква организация, та този пчелар знаеш ли какво отговаря?

    "Майната им на всички. Не ме интересуват. Не искам да членувам никъде и не искам да давам пари никакви. Виж ако на мене ми дадат някакви пари, тогава може и да помисля."

    Та в България има пчеларски организации не защото пчеларите искат да се обединят, а защото във всяка една област или община има по няколко активиста, които свършват мръсната работа със собствени усилия и за своя сметка. И ако ние въобще се опитваме да организираме Българските пчелари, трябва всеки да знае, че става въпрос за организирането на малък контингент от активисти, не повече от 500 или максимум 1000 човека.

    Това е. Който си мисли нещо друго, значи е голям идеалист.

  8. #118
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Местното дружество събираме по лев внос + 20 стотинки на кошер. Верно, по-малко е от лев на кошер, но никой не съм чул да мрънка и да се скатава.
    Този пост е редактиран от jojonov; 03.03.2014 в 19:57. Причина: Грешка
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  9. #119
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    Ще трябва да направиш някаква разбивка за тези 50 000 лева. А сега никой не иска да дава, защото знае, че полза няма да има...
    О, забравих: Казвам на пчеларите, че ако разходите на организацията са прозрачни, трябва да дават...да речем по 50 стотинки на кошер за нея.
    Ами ако планираме поне по едно посещение в година на всяка една местна областна организация + всичките пчеларски изложения, ще се навъртят около 50 курса отиване и връщане с общо около 30 000 километра по 50 стотинки на километър - ето ти 15 000 лева само за транспорт. Заплата на 3-ма човека по около 15 000 лева на година заедно с осигуровките - ами ето ги още 45 000 лева. Наем офис + обзавеждане и компютърна техника + консумативи - еднократно 10 000 лева + около 2000 на месец. Бих казал и по-голяма сума, защото има един дълъг списък от дребни разходи, с които няма как да се размине една функционираща организация. Ток, отопление, канцеларски консумативи, външни услуги, счетоводно обслужване и т.н и т.н. А ако заговорим и за експертна юридическа помощ от специалисти-юристи, там само за добър ден се дават 1000 или 2000 лева. Ами както виждаш, на майтап ти ги докарах до 90 000 лева на година. А не съм започнал с по-сериозните разходи, ако трябва да се развива някаква друга по-сериозна дейност. Да не намеквам пък за лобистките разходи, че ще те заболи глава, ако ти кажа какви са разценките.

  10. #120
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    Местното дружество събираме по лев внос + 20 стотинки на кошер. Верно, повече е от лев на кошер, но никой не съм чул да мрънка и да се скатава.
    В Габровското дружество се събират по 5 лева на член, и с тази сума не може да се плати една-единствена командировка на председателя до София. Плащат я сигурно не повече от 20% от хората, а те освен всичко друго са една малка част от всички пчелари.

    Та искам да кажа, че всички видове пчеларски сдружения, било то общински, областни или национални, всичките те съществуват не благодарение на членския внос, а благодарение на личната саможертва на техните лидери (активисти) като пари и като време.

    Вождовете отдавна са го осъзнали този факт. Сега остава да го осъзнаят и всички останали пчелари, и тогава може и да се получи нещо. Но тъй като съм 99% сигурен, че въпроса с даването на пари вероятно ще разедини пчеларите, то тогава остава варианта някой да се жертва и да ги подари тези глупави пари - всичките или поне по-голямата част от тях. Така са направили и съществуващите вождове и ето ги - вече си имат собствени организации. За тези организации те са давали хиляди левове, и в момента са си в правото да си ги чувствуват техни си собствени. Как ще го накараш един такъв човек да ти подари неговата си организация или да я закрие? Та тя струва повече от една лека кола. Кой от вас би си подарил колата, за да угоди на останалите пчелари с големи претенции, но не искащи да дават пари?

    Това е проблема - ВОЖДОВЕТЕ ПРИТЕЖАВАТ НЕ ОРГАНИЗАЦИИ, А ИНВЕСТИЦИИ. А вие искате сега да им ги отнемете хей-така без пари. Искате да ги откраднете или да ги национализирате - осъзнавате ли го това? Искате без да сте дали нито една стотинка да се разпореждате с чуждо имущество за стотици хиляди - осъзнавате ли го това?

 

 
Страница 12 от 64 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •