Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 65
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Аз лично бих предпочел восъчна основа с "намалени" размери, която да няма нужда от допълнително рязане, само да "лепиш". Мисля си също за основи с размера на магазинната рамка - 1/2 ДБ. Предполагам не би било трудно да се настрои машината ти на този размер?!?

  2. #22
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На произволен размер се настройва за по-малко от минута. Вече имах един клиент, който си искаше специфичен само за него си размер. Неговите рамки бяха с 5 мм по-широки от стандартните и отделно той си имаше възгледи какви точно трябваше да бъдат размерите, за да не ги реже. Настроихме машината точно така, както той искаше, и да се надяваме, че е останал доволен. Човека си донесе хубав и качествен светъл восък, и основите му наистина станаха превъзходни като цвят и като мирис.

    Оказа се, че моите основи са с около 10% по-дебели от тези на конкурентите, като това основно се дължи на матрицата - направена е с малко по-дълбоки килийки. В същото време се получават малко по-леки на тегло, което означава повече основи със същото количество восък.

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето как се получават теглото и броя на основи от килограм при различните размери:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Размери на осно&#1.JPG
Прегледи:      700
Размер:	62.5 KB
ID:	829

    Когато заявявате собствен размер, трябва да сте наясно с възможните грешки, които се получават при настройката и работата на машината. По ширина на основата настройката се извършва с преместването на едни цилиндрични ножове и там грешката е по-малка от 1mm. По дължина настройката е електронна с дискрета 2.5mm - тоест грешката е макс. 1.25mm от желания размер. Ако размера е кратен на 5mm, грешката е нулева (няма грешка). Тоест във всички случаи едва ли ще има грешка, по-голяма от 1mm. Основите са с идеална правоъгълна форма за разлика от тези на конкурентите, при които по неведоми за мене причини засичам и ромбоидни основи.

    Ето ви и един файл на Excel, с помощта на който можете да си сметнете какво тегло се получава, ако имате собствени изисквания за размерите:

    Восъчни основи v01.rar

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дайте ми малко време да си направя проучване, и после ще обявя какъв процент восък ще задържам. Ще е пазарно, но искам да проуча пазара.
    Дали вече този въпрос не е изяснен?!?

  5. #25
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, изясних се. Ишлемето е същото, което го писах и преди една година - задържат се последните 25% от восъка, като те всъщност са с по-лошо качество от това на цялата партида, защото в тях вече са се акумулирали боклуците на цялата партида. Ако цялата партида е с жълт восък, последните 20% от нея са със светло кафяв цвят, а най-последните 5% вече са си направо чист боклук (черна каша).

    Ето как изглеждат нещата с ишлемето при конкурентите:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Ишлеме на основ&#1.JPG
Прегледи:      644
Размер:	25.1 KB
ID:	833

    Минималния процент, който задържат е 25%, а максималния - 35%. Аз реших да работя с минималния процент, който е 25% , независимо какъв размер основи ще се налага да правя. Предлагам и допълнителни екстри, които не ги предлага никой друг конкурент:

    1. Изработка на основи с произволни размери по желание на клиента.
    2. Възможност клиента да седи до машината и лично да проследи целия процес по топенето на собствения му восък и направата на собствените му основи.
    3. 100%-ова хигиена, подходяща за био основи. Всичко е от хромникел и човешка ръка не докосва восъка до последния момент на вземането на основите и кашонирането.
    4. Възможност за Дезинфекция на восъка в автоклав с произволно пожелана от клиента температура и след това бързо преливане в работния казан с цел минимални структурни промени.
    5. Кашончета от по 50 броя основи, с поставена твърда подложка от фазер на дъното.

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В петък след много перипетии най-после получих резултатите от официалните лабораторни изследвания на параметрите на 6 восъчни проби, дадени от мене за изследване. Пробите са следните:

    1. Направени от мене лични основи от изкупен Български восък - смес от тъмните и светлите калъпи
    2. Апиакта ООД гр. Ловеч - НАССР и Вет. Лицензия BG1117008
    3. ЕТ Петко Пенчев гр. Сливен - Вет. Лицензия BG2017010
    4. Bee Home Cast (Гърция)
    5. Пчела 2010 ООД гр. Г. Оряховица - Вет. Лицензия BG0417014
    6. Китайски восък - внос - смес от Първо и Второ качество

    Изследването е направено от Централна Лаборатория по Ветеринарно-Санитарна Експертиза и Екология към Българската Агенция по Безопасност на Храните. Изследвани са всичките 3 параметъра, които може да изследва тази лаборатория - Киселино число, Осапунително число и Проба на Вейвурм.

    РЕЗУЛТАТИ
    С червено са тези резултати, които не отговарят на БДС!!!
    С розово са резултатите, които са по ръба.

    Киселинно число - БДС 13143-80 - Допустими стойности от 17.5 до 21.0 mg KOH/g
    1. Проба 1 - 23.4
    2. Проба 2 - 20.8
    3. Проба 3 - 22.8
    4. Проба 4 - 21.3
    5. Проба 5 - 23.0
    6. Проба 6 - 17.0


    Осапунително число - БДС 13143-80 - Допустими стойности от 89.0 до 100.0 mg KOH/g
    1. Проба 1 - 96.9
    2. Проба 2 - 95.4
    3. Проба 3 - 100.1
    4. Проба 4 - 92.7
    5. Проба 5 - 99.9
    6. Проба 6 - 66.0

    Проба на Вейвурм - БДС 13143-80 - Натуралния пчелен восък образува прозрачен или слабо мътен разтвор. При съдържание на парафин, церезин или смоли разтворът видимо потъмнява.
    1. Проба 1 - Образува прозрачен разтвор
    2. Проба 2 - Образува слабо мътен разтвор
    3. Проба 3 - Образува прозрачен разтвор
    4. Проба 4 - Разтворът видимо потъмнява
    5. Проба 5 - Образува прозрачен разтвор
    6. Проба 6 - Разтворът видимо потъмнява

    ИЗВОДИ:
    Както сами виждате, прекалено много червен цвят, което означава че нещата с восъчните основи в България не са съвсем наред. Проблеми има дори и в изкупувания от пчеларите уж "чист" пчелен восък, и това според мене се дължи на факта, че в България попадат восъчни основи, които не отговарят на БДС, и които после се смесват с восъка, продаван от пчеларите. Като цяло нередностите с Българския Пчелен восък са сравнително малки и отклоненията са по границите и са близко до нормалните стойности, но е факт, че все пак ги има.

    Най-добре се представя фирма АПИАКТА гр. Ловеч - нейните изследвания на практика са безупречни, с изключение на леко мътната проба на Вейвурм, но това все още си е в границите на нормалното. При другите български фирми има отклонения извън допустимия диапазон по БДС, но тези отклонения все пак са доста близо до верните граници, така че можем да си направим извода, че причината не е в самите фирми, а във восъка, който изкупуват.

    Според мене всички Български производители на восъчни основи са честни и коректни и наистина правят основи от 100% восък, но явно самият изкупуван восък не е много чист, в резултат на което се получават и тези отклонения. Има и още нещо - със сигурност всички знаем, че Българските производители на восъчни основи с предпочитания продават на запад хубавите жълти пити с висококачествен восък, и после се опитват от кафявите и от черните пити да правят основи, прилагайки избелване или други химически методи за подобряване на цвета на основите.

    Колкото до гръцките основи и китайския восък - те със сигурност съдържат някакви примеси от типа на парафин, церезин или някакви смоли, което се потвърждава от Пробата на Вейвурм. То за гръцките основи си беше почти сигурно - няма как да се получи толкова перфектен цвят и толкова перфектна миризма, без използването на високотехнологична химия. Според мене произхода на гръцките основи също е от Китай, но са подобрили цвета и миризмата с бои и парфюми.

    Ами това са моите изводи до момента. От тях става ясно, че ако човек иска наистина да притежава основи от 100% чист восък, то този восък трябва да си е лично негов, и лично той трябва да се погрижи да види, че основите му се правят точно от този восък. И ако това го прави няколко години подред, постепенно ще се изчисти от натрупаните чужди примеси от купешките основи, и тогава наистина вече ще е спокоен, че има едни истински БИО основи от истински 100%-ов пчелен восък.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Браво Матеев ,откри топлата вода. Относно ишлемето, в Г.Оряховица за килограм предаден восък получавам 13 ДБ основи по 10 ст . Справка за бъдещите потребители.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    И от мен браво. От няколко години съм на Горнооряховски, преди това над 10 години на Апиакта. Явно така ще си карам и занапред...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Благодарим че публикуваш тази информация.Полезна е за всички.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    ..... в Г.Оряховица за килограм предаден восък получавам 13 ДБ основи по 10 ст.........
    Явно това ще са някакви доста по-тънки основи, иначе хич не им се връзва сметката на грамовете. Съжалявам, но аз изрично отказвам да правя тънки основи. Колкото до 10-те стотинки - на мене не ми излиза сметката за толкова малко пари. Виж за 12 стотинки вече ми излиза, но не забравяй, че аз предлагам услугата основите да са направени от твоя си восък.

    Ха-ха ...... Иначе ако и аз започна да играя номера да прибирам жълти пити с восък и да ги изнасям в Европа по 10-12 лева килото, а насреща да давам черни основи, изсветлени с някаква химия - ха-ха, тогава естествено и аз ще съм доволен на 10 стотинки.

    Не знам защо някои хора очакват, че в пазарната икономика могат да се случват чудеса. Няма как това да стане. Конкуренцията по принцип изцежда всички на ръба на възможностите, така че ако дадено изделие на някой производител е много по-евтино от това на конкурентите, значи има нещо гнило. И когато човек се цакне да го купи това гнилото, вместо да се хвали наляво и надясно, по-добре първо да си изясни къде точно се е прекарал.

    Иначе няма защо да я обсъждаме вечната алтернатива между ниска цена и качество. Има си клиенти както за едното, така и за другото. Ясно е, че качеството струва по-скъпо, а аз винаги съм казвал, че съм пазарно ориентиран както да купувам, така и да ПРОИЗВЕЖДАМ и ПРОДАВАМ КАЧЕСТВЕНИ ПРОДУКТИ, независимо дали това ще са кошери, восъчни основи или кисели краставички. Не желая да правя некачествени и/или тънки основи, както и не желая да правя шменти капели с восъка, като го изсветлявам или модифицирам по химически път.

    А за да докажа моята честност и откритост, аз наистина предлагам на всеки, който пожелае, да дойде и да види технологията на направата на основите. Нека да гледа, да прави снимки, и после ако иска да показва и да разказва. Нямам нищо за криене от технологията, нито пък ме е срам от някава лоша хигиена или мизерия или от каквото там друго се срамуват другите български фирми - производителки на восъчни основи, защото си крият цеховете, не показват снимки и не допускат нито един поглед под никаква форма да не надниква вътре, за да не разбере човек какво точно се случва. Това според вас не е ли малко съмнително?

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •